Skocz do zawartości

Jakie oświetlenie, prosze o poradę..


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jestem posiadaczką akwarium 15 L. Mam w nim oświetlenie o mocy 5 W, jednak ostatnio zauważyłam że coś dzieje sie z roślinką.. (Zdjęcie jej poniżej)

 

Ma ona brązowe końcówki i się rozpada. Nawożę ją tabletkami, które zawierają żelazo i inne mikroelementy (zdjęcie również poniżej)

 

Bardzo proszę o poradę.. czy mam za słabe oświetlenie? ile czasu powinno być włączone?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Chloroza zaatakowała dolne części rośliny a nie całą, dół się "rozpływa" i zostaje "palma". Mi to ewidentnie wygląda na za słabe światło i niedoświetlenie dolnych partii zbiornika.

Proszę wstaw jakiekolwiek zdjęcie oświetlenia jakie posiadasz do tego akwarium gdyż 5W niewiele tu mówi. Jakaś lampka biurkowa lub moduł oświetleniowy przypuszczam e będzie potrzebny. Testy wody na pewno dużo by dały, bez nich to błądzenie po omacku niemalże. NIe wiem co to za roślinka jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorka wątku wkleiła zdjęcia swojej żarówki energooszczędnej (świetlówki kompaktowej), ale nikt ich już nie skomentował...

 

A bardzo mnie interesuje ta kwestia - tzn. jeśli małe akwarium ma pokrywę, która pozwala na oświetlenie tylko jedną tego typu żarówką energooszczędną (mały gwint), to jaką wybrać (jaką temp. barwną najlepiej?). Najłatwiej chyba obecnie kupić 2700K. A to chyba za mało Kelvinów dla wszelkich roślinek.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warm lighty/2700K/4200K się nie nadają. No chyba że do BW.

Od 5500K w górę. Cold white. Najlepiej 6500K. Da się takie kupić w dobrych sklepach, nie zwykłych marketach.

Można też przez neta np. :

http://www.nokaut.pl/szukaj/oswietlenie ... 6500k.html

http://www.ceneo.pl/8540810

Wow, nie wiedziałem, że istnieją takie mocne na mały gwint jak ta (odpowiednik... 200/300 W ?!?!)

http://e-lunar.pl//index.php?products=p ... 9fa8837118

Chyba taka mocna do małego akwarium to przesada. Ale są i słabsze, choć chyba sporo słabsze i nic pomiędzy. Będę szukał.

 

P.S.

Warm lighty/2700K/4200K się nie nadają. No chyba że do BW.

Co to jest BW? (sprawdziłem tu: viewtopic.php?f=43&t=17372 i nie ma).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Wow, nie wiedziałem, że istnieją takie mocne na mały gwint jak ta (odpowiednik... 200/300 W ?!?!)

Nie zwracaj uwagi na porównania do żarówek żarowych, one są czysto umowne, nie wnoszą niczego poza obrazowym przedstawienie enegooszczędności danej świetlówki. Czyli patrzajta gawiedzi, oto żarówka która zje 10 razy mniej niż ta wasza a da tyle samo światła alebo nawet więcej o. Nas interesuje ile W ona świeci i ten parametr nas interesuje + do tego barwa i ra ale to wiadomo.

Ale są i słabsze, choć chyba sporo słabsze i nic pomiędzy.

W linku podanym przez Atreyu masz różnej wielkości "watowej" świetlówki ale rzeczywiście w pewnym momencie robi się lekka przepaść, tyle że nie potrzebujesz do małego zbiornika więcej niż 1w/1l a i przy tym będą problemy występowały, tak że zasadniczo zaleca się mniejszy stosunek mocy oświetlenia względem ilości wody

Co to jest BW?

Black Water czyli czarne wody, ciemne wody, rodzaj biotopu odtwarzający jakieś ciemnawe mroczne warunki panujące w niektórych rzeczkach, piach na podłożu, uboga roślinność, dużo korzenie/kamieni, mało ciemno-żółtego światła. To tak w telegraficznym skrócie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorka wątku wkleiła zdjęcia swojej żarówki energooszczędnej (świetlówki kompaktowej), ale nikt ich już nie skomentował...

 

A bardzo mnie interesuje ta kwestia - tzn. jeśli małe akwarium ma pokrywę, która pozwala na oświetlenie tylko jedną tego typu żarówką energooszczędną (mały gwint), to jaką wybrać (jaką temp. barwną najlepiej?). Najłatwiej chyba obecnie kupić 2700K. A to chyba za mało Kelvinów dla wszelkich roślinek.

Dzięki.

No właśnie... wreszcie ktoś raczył spytać o temperaturę barwową tej żarówki. 2700K (dawanw za zwyczaj w standardzie) to stanowczo za mało, takie światełko roślince na pewno nie służy. Moim zdaniem 6400K 10 000K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie znam barwy..

czyli podsumowując, rozpadające się rośliny to raczej wina oświetlenia

Powinnam zakupić żarówkę 6400K/ 6500K ?

To na prawie pewno jest 2700. Bo takie są najpopularniejsze i najtańsze. Dziś byłem specjalnie w tym celu w Castoramie i w Leroyu. Tylko w Castoramie mieli żarówkę energooszczędną o barwie 6500K - slownie - jedną (!) ale nie kupiłem, bo była na duży gwint. Moc 14W (odpowiednik 60W). Nazywała się Philips Cool Daylight. Kosztowała 13 zł.

Z enorgooszczędnych na mały gwint też mieli jedną chłodniejszą od całej reszty - ale 4000 K (8W/ odp. 41W). Za 26 zł. Nie kupiłem, skoro 4000 K to jak piszecie, za mało.

Poza tym cała reszta żarówek energooszczędnych w tych sklepach (dziesiątki rodzajów) miała 2700 albo coś koło tego. A przejrzałem wszystkie.

 

Nie zwracaj uwagi na porównania do żarówek żarowych, one są czysto umowne, nie wnoszą niczego poza obrazowym przedstawienie enegooszczędności danej świetlówki. Czyli patrzajta gawiedzi, oto żarówka która zje 10 razy mniej niż ta wasza a da tyle samo światła alebo nawet więcej o.

Otóż niekoniecznie masz rację. Niedawno kupowałem wiele żarówek energooszczędnych do mieszkania. Przy okazji robiłem testy światłomierzem aparatu foto. Porównywałem także z tradycyjnymi żarówkami. I to co piszą na opakowaniu zwykle jest bliskie prawdy, czasem lekko przesadzone, ale mniej więcej się zgadzało. Trzeba tylko pamiętać, że energooszczędne muszą się wygrzać kilka minut, aby osiągnąć pełną moc. Ale...

 

Nas interesuje ile W ona świeci i ten parametr nas interesuje + do tego barwa i ra ale to wiadomo.

...ale... pokornie przyjmuję to wiadomości, że obliczając zapotrzebowanie akwarium na światło, mając tam żarówkę energooszczędną, bierzemy pod uwagę jej faktyczny pobór prądu wyrażony w Wattach, a nie teoretyczny "odpowiednik".

 

Tylko troszkę mnie to dziwi, bo (licząc 1 W / 1 L) wychodzi na to, że akwarium muszę oświetlić światłem 4x mocniejszym niż oświetlam własny pokój, a zapewniam, że lubię światło i mam bardzo jasno. Ale OK, rozumiem, że fotosynteza wymaga. Tylko chyba wolałbym przelicznik lumenów na litr, a nie Wattów, bo przecież pobór mocy tylko pośrednio się przekłada na ilość światła.

 

A coś mi mówi, że przytoczona wyżej norma 1W/1L dotyczy specyficznego źródła światła- tzn. "długich" rurowych świetlówek. A dla "normalnych" (tzn. wkręcanych) energooszczędnych żarówek ta norma być może jest inna...? :roll:

 

Ale co z oczami rybek? Nie są zagrożone? Człowieka szybko oczy rozbolą od gapienia się na taką żarówkę. Nie jest to przecież długa świetlówka, gdzie moc (światła) jest rozłożona na większym odcinku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi ho

wreszcie ktoś raczył spytać o temperaturę barwową tej żarówki. 2700K (dawanw za zwyczaj w standardzie) to stanowczo za mało, takie światełko roślince na pewno nie służy.

Tu bym się nie zgodził w zupełności nawet, każde światło służy ale to w jakim stopniu one to wykorzystają jest uzależnione od długości fal świetlnych emitowanych przez świetlówkę. Fotosynteza przebiega "najburzliwiej" przy świetle o długości fali około 430 nm (nanometrów) oraz 650 nm. I teraz niezależnie od tego jaką świetlówkę użyjesz jeśli będzie świeciła w tym zakresie to roślinki będą zachwycone, jeśli nie bardzo to też rosły będą.

 

Moim zdaniem 6400K 10 000K.

Jakoś te 10.000K mi nie pasuje za bardzo, to już jest bardzo jasne białe światło wpadające w niebieski. Ta barwa mi się nie podoba w zbiorniku, w szczególności niski wygląda niezbyt naturalnie.

 

niestety nie znam barwy..

czyli podsumowując, rozpadające się rośliny to raczej wina oświetlenia

Powinnam zakupić żarówkę 6400K/ 6500K ?

Tak, rozpadające się rośliny to może być również wina światła, U mnie tak było jak miałem za mało światła tyle ze miałem nieco większy i wyższy baniak niż Twój. W każdym razie proponuję poszukać świetlówki energooszczędnej o mocy 8 W - 10 W oraz barwie 865, do tych 15 l wody w zupełności to wystarczyć powinno. Wszystkie dane powinny być na opakowaniu świetlówki. Przykład poniżej, tu pod hasłem CDL jest ukryta temperatura barwowa, cool daylight również wskazuje na barwę zimną dzienną.

 

Dołączona grafika

 

A coś mi mówi, że przytoczona wyżej norma 1W/1L dotyczy specyficznego źródła światła- tzn. "długich" rurowych świetlówek. A dla "normalnych" (tzn. wkręcanych) energooszczędnych żarówek ta norma być może jest inna...?

Sprawa przeliczników jest indywidualną rzeczą i każdy baniak potrzebuje innego podejścia. Im wyższy zbiornik tym więcej światła trzeba żeby się przebiło do dna. Wyprostuj zawijasy w energooszczędnej żarówce, przedłuż kable z elektronicznego statecznika który jest w tej beżowej obudowie, dodaj wtyczkę i uzyskasz świetlówkę liniowa, jak ją nazwałeś ... rurową :)

Ale co z oczami rybek? Nie są zagrożone? Człowieka szybko oczy rozbolą od gapienia się na taką żarówkę. Nie jest to przecież długa świetlówka, gdzie moc (światła) jest rozłożona na większym odcinku.

Jak włożysz świetlówkę do wody to będzie inne rozproszenie światła gdyż nie ulegnie ono zakrzywieniu przy przechodzeniu przez powierzchnię pofalowanego lustra wody. Może jak byśmy używali lamp w pełni zatapialnych i mocowali je 5 cm pod powierzchnią wody wystarczało by na piękne zielone ogrody o połowę mniej mocy albo i jeszcze mniej ^^
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do postów Dzikiego z którymi się zgadzam i pod nimi podpisuje dwa słowa ode mnie, dla pełnej jasności:

- Patrz tylko i wyłącznie na moc rzeczywistą [powinno się na lumeny, ale to tak w uproszczeniu], nie na moc "nasz kompakt świeci jak 100W żarówka". To właśnie do tej mocy stosuj przelicznik.

- Sam przelicznik, szczególnie ten 0.5w/l, jest mocno umowny i nie sprawdza w bardzo dużych i bardzo małych baniakach. Tutaj mowa o 15l. Wszystko zależy od wymiarów, ale myślę że okolice 13W wystarczą w zupełności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...