Skocz do zawartości

45L oświetlenie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam akwa 45L pokrywa wromak świetlówka w niej zamontowana od nowości do polamp 14-16W T8 6500K (tak na niej pisze) jednak jakoś w akwa jest troszku ciemnawo a mam dość sporo roślinek w związku z tym chciałbym poradzić się czy da rade ją wymienić na coś lepszego co będzie dawało lepsze światło? Zmierzyłem ją od tych nakrętek uszczelniających i wyszło ok 37cm długości, nie wiem czy jest sens na wymianę o tej samej mocy bo chyba mocniejszych o tej samej długości nie ma, ale czy warto kupić jakąś akwarystyczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz poszukać takiej samej o barwie 10 000k będzie intensywniejsze i bardziej przenikające do dna akwarium - optycznie rozjaśni akwarium bez dokładania mocniejszej żarówki, jednak każdą zmianę trzeba przemyśleć co do warunków ogólnych jakie masz w akwarium i w jego otoczeniu (np czy dodatkowe światło nie pada na akwarium z otoczenia + nawożenie). Zmiana światła może pomóc ale i zaszkodzić.

Jeżeli masz sporo roślin, nie marnieją, nie masz problemu z glonami to zastanów się czy tak zmiana jest potrzebna i będzie korzystna. Jeżeli światło jest za słabe ( zakłada się że 0,5w na 1l powinno być ale na warunki w akwarium wpływa szereg czynników więc ja akurat nie trzymałbym się sztywno tego kryterium bez spojrzenia na całość czynników wpływających na twoje akwarium) widzisz ze pojawiają się glony zwiększ moc światła i dopasuj długość świecenia, ale nie zapomnij o węglu dla roślin i makro i mikro które będziesz musiał odpowiedni uzupełniać, przy mocnym świetle i suplementacji CO2 rośliny zaczną odczuwać brak innych pierwiastków dość szybko i coś co miało im pomoc zaszkodzi.

 

Znasz parametry wody w akwarium i czy one przyjmują stałą wartość czy się zmieniają (PH, NO2 i NO3)? Jak długo świecisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...