Jump to content

troche zielono troche brązowo w i na piasku


SkuMuM
 Share

Recommended Posts

Witam, jak w temacie. Najpierw na roślinkach pojawił się taki lekko brązowy "meszek", potem pokazał się na piasku a teraz jest też i w piasku, pojawiła się też na piasku dziwna zielona smuga.

 

post-6702-13685164329182_thumb.jpg

 

post-6702-1368516432946_thumb.jpg

 

post-6702-13685164329708_thumb.jpg

 

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

To brązowe w rogu to okrzemki. U mnie też się robią gdy na akwa padają bezpośrednio promienie słoneczne. Z piachu pozbywałam się w prosty sposób: mieszałam palcem w tym miejscu i to co zostało na wierzchu ładnie posprzątały Kosiarki.

Tutaj coś na temat okrzemek:

:arrow:search.php?keywords=okrzemki&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj

 

Przede wszystkim należy osłonić akwarium przed promieniami słonecznymi jeśli na nie padają. To już połowa sukcesu.

Link to comment
Share on other sites

Nie mam kosiarek ani akwarium wystawionego na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ( tu gdzie mieszkam rzadko świeci słońce :P ) Czytałam, że okrzemki ciężko usunąć z roślin itp. a to co ja mam wystarczy wzburzyć wodę i schodzi, bardziej jak jakiś pył. Możliwe, że przekarmiam trochę ;) I co to jest to zielone? Z każdym dniem pasek zielonego robi się coraz większy.

 

Mam w akwarium 120-150L ( Nie wiem dokładnie bo robione na zamówienie, miało wcześniej innego właściciela, nie zdarzył powiedzieć), dosyć wysokie 55cm, 25W świetlówka T8, 26W kompakt 6500K i 11W kompakt 6500k. Kombinowałam trochę z oświetleniem ostatnio, może przez te ciągłe zmiany takie kongo w akwarium? Ale jak się tego pozbyć??

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to okrzemki to pościeraj je delikatnie z liści i zrób podmianę wody.

Zaciemnij akwa na 4 dni ( wystarczy jak nie będziesz zapalała światła ).

Rób małe podmianki co 3 dni.

Kup Otoski one uwielbiają okrzemki i same zaopiekują się roślinami.

Link to comment
Share on other sites

Tu masz parę słów z netu:

 

Okrzemki to specyficzne glony koloru brązowo-brunatnego. Występują najczęściej w zbiornikach, które zostały niedawno założone lub jeszcze nie dojrzały. Często możemy je spotkać także w przypadku słabo oświetlonego zbiornika.

 

Są jednokomórkowcami, w sprzyjających warunkach rozmnażają się bardzo szybko tworząc zwarte siedliska (podział komórki i rozmnażanie płciowe). Osadzają się zarówno na ściankach akwarium, sprzęcie wodnym jak i na roślinach odcinając im dostęp do światła. W dotyku są szorstkie, za sprawą budowy ich krzemionkowej ściany komórkowej.

 

Zwalczanie okrzemek

 

 

Ich życie reguluje dostęp do światła oraz zawartość krzemu w wodzie, stąd skuteczną metodą jest zaciemnianie akwarium przez kilka dni w celu zneutralizowania inwazji.

 

W zbiornikach słodkowodnych pojawiają się bardzo często także w przypadku kiedy akwarium narażone jest na silne oświetlenie słoneczne.

 

Ostrzegam przed degradowaniem szkodników chemią, ponieważ okrzemki tworzą przetrwalniki, które uodporniają się na takie środki, a w chwili kiedy przestają działać wracają ze zwiększoną siłą. Jeżeli ogarnęły powierzchnię liści roślin, z których można ściągnąć je mechanicznie (np. pocierając palcem), zaleca się usunąć ich jak najwięcej. Podobnie postępujemy ze wszystkimi powierzchniami stałymi w akwarium.

 

Zaleca się także częstsze podmiany wody np. 30% co 2 dni, aby usunąć z wody martwe osobniki. Okrzemki nie są chętnie zjadane przez ryby (za wyjątkiem otoska - otocinculus affinis) i ślimaki.

 

A tu z naszej "szukajki":

:arrow:search.php?keywords=okrzemki&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj

Link to comment
Share on other sites

Nie mam w akwarium nic co je glony poza zbrojnikiem niebieskim który jako "glonojad" jest bezużyteczny :), pomyśle nad kilkoma otoskami ale zaciemniać na razie nie będę, moje apisto złożyły ikrę i liczę na potomstwo :) światło pomoże im odganiać intruzów ale jak będzie trzeba...

 

Edit: akwa działa od 3 lat z restartem 10 miesięcy temu

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...