Skocz do zawartości

Aqarelle T5 8W


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie .

Mam taki problem , założyłem niedawno akwa 126 l . LT , stoi już miesiąc , w pokrywie włożyłem dwie świetlówki HAGENA 18 W , z przodu AQUA GLO , a z tyłu dałem SUN GLO , wczoraj kupiłem jeszcze taki zestaw :

http://allegro.pl/zestaw-...1634429328.html

bo te dwie 18 W wydaje mi się że dają za mało światła , wiem że w LOW TECH musi byś nie więcej niż 0,3-0,4 W/ litr .

I teraz pytanie , gdzie ją zamontować , do przedniej , do tylnej świetlówki , po środku czy może gdzieś po boku , bo wydaje mi się że po bokach jest mało światła .

Prosze o pomoc doświadczonych akwarystów .

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że dają za mało światła

Jeśli świetlówki są starsze niż rok, można dać nowe + odbłyśnik. Taki zestaw da nawet do 40-50% światła więcej, czyli różnica byłaby jak najbardziej widoczna.

No i ważna kwestia "wydaje" Ci się wizualnie, czy rośliny mają za mało światła? W to drugie, wątpię, bo do LT nie pakuje się wyjątkowo światłolubnych gatunków. Jeśli to to pierwsze, to średni pomysł. Skoro zakładasz LT, to pewnie wiesz że opiera się na tym że słabe światło jest czynnikiem limitującym. Sama biologia akwarium nadąża z wytwarzaniem naturalnych nawozów. Zielsko rośnie, a my nie musimy wlewać nic do akwa. Magia. Jak dodasz więcej światła, rośliny zaczną szybciej rosnąć, mogą pojawić się niedobory... w LT za dużo światła może tylko zaszkodzić, ale nie ma tu uniwersalnych przeliczników tyle na tyle. Standardowe światło powinno w zupełności wystarczyć.

 

A co do samego pytania, roślin trawnikowych w LT pewnie z przodu nie masz, więc daj tam gdzie masz najwięcej zielska. W każdym razie jak pisałem wcześniej, dokładanie światła w LT to niezbyt mądry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietlówki są nowe , miesiąc mają , jako odbłyśnik folia samoprzylepna . Chodzi mi o rośliny , jedne rosną drugie nie , nurzaniec , moczarka , bakopa ledwo zipią , mizerne i małe , natomiast dobrze rosną anubias , żabienica , tkzw. dąbek , jakaś tam czerwona zwartka czy kryptokoryna , a najlepiej hydrocotyle nerkolistne .

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/55c ... afac2.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwone rośliny, z założenia są światłolubne i nie powinny znajdować się w LT. Natomiast taka np. moczarka, urośnie na każdym świetle, więc nie tu jest problem. Mało komu udaje się zrobić takie LT, żeby nie było żadnych niedoborów. Myślę że tu jest problem, nie w świetle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo rosły ładnie ale korzeń zaczął mi farbować , woda brązowa że nic nie było widać ( po dwóch tyg. od założenia akwa) wyszorowałem korzeń pod prysznicem w gorącej wodzie i wymieniłem ok.70% wody , teraz już stoi ponad trzeci tydzień , woda lekko brązowawa , korzeń już nie farbuje tylko wydziela taki lekki brązowawy pyłek (osad) to osada na liściach anubiasa , żabienicy i hydrocotyli i więcej nic się nie dzieje . Od tej podmianki wody niektóre rosliny marnieją lub stoją w miejscu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy zoolek , mało wiarygodne , ph 8 wcześniej było 7,4 , kh 7 było 5 , gh o stopień wyżej lub niżej od KH już nie pamiętam , na 126 L akwa dałem 20 L z filtra RO , to co mam teraz robić bo to już 3 tygodnie od tej podmianki i jeszcze by się nie ustabilizowało ? Filtr mam Aquaela UNIMAX 250 , z niego wody nie wylewałem .

Dodam że teraz był wysyp nitek , ale troche ręcznie , trochę skrobanie i wydaje mi się że powoli zanikają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...