Jump to content

Problem ze zmiekczeniem wody przy pomocy RO

roli
 Share

Recommended Posts

Witam,

To mój pierwszy temat i post na tym forum wiec witam wszystkich. Mam 25L akwarium. Od tygodnia próbuję zmniejszyć twardość wody przy użyciu wody osmotycznej. Twardość mojej "kranówki" jest powyżej 20 GH zaś PH w granicach 8. Do tej pory mam właśnie takie parametry w akwarium. Parę dni temu podmieniłem około 30% wody wodą osmotyczna. Zaraz po podmianie sprawdziłem GH i wynosiło ok. 14 , PH 7,6. Odczekawszy parę dni sprawdziłem ponownie twardość wody ku memu zdumieniu wróciła do punktu wyjściowego (GH ponad 20 PH też wyższe). Nie wiem co robić w tym przypadku... zwłaszcza że za często podmian robić nie mogę a w grę raczej nie wchodzi podmiana 75% wody osmotycznej. Dodam że w akwarium mam parę neonów i krewetek.

Z góry dziękuje za pomoc.

Sprawdzałem również twardość wody RO i wynosiła GH<3 a PH 6.5 wiec filtr raczej w porządku. Akwarium rzeczywiście za duże nie jest...ale dźwigać się co 2 tyg z 20L wiadrem wody z zoologicznego do przyjemnych rzeczy nie należy :) Z tego co gdzieś wyczytałem (albo mi się wydaje) że woda powyżej jakiegoś progu twardości sama w szybkim tempie "twardnieje" czy to prawda? Mam w akwarium korzeń dwie muszle i troszkę mchów całkiem niezłe oświetlenie 0,72W/L. Poza tym rośliny jak na złość nie rosną, na świeżo zakupionych szybko się pojawiają dziury.