Skocz do zawartości

Inwazja glonów


diablosm
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się do was z prośbą o pomoc w zidentyfikowaniu glonów, które zaatakowały moje akwarium oraz o zlokalizowanie przyczyny ich powstawania.

Posiadam akwarium 200l

filtracja: JBL e900

światło: 2x39w i 2x30 0,69 w/l

CO2: nie mam, jedynie co to bimbrownia ale za kilka dni kupuje butle.

nawożenie: od 2 tygodni stosuje metodę EI stosuje 30% dawki zalecanych ilości (chciałem powoli zwiększać ale wystąpił wysyp glonów), dodatkowo stosuje tez EC wg zalecanych dawek.

obsada: 18 razbor klinowych, 2 p. kakadu (wiem że powinno być 1+3 zmienię to jak się uporam z glonami) 2 zbrojniki niebieskie i 2 glonojady syjamskie.

Podmiany wody 2 razy w tygodniu po 40 l za każdym razem.

Akwarium ma 3 miesiące.

Testów wody nie robiłem jedyne co wiem to, że twardość ogólną (chyba) mam dość wysoką 15-17 stopni niemieckich.

Zaciemniałem akwarium na 3 dni, robiłem częste podmiany wody co 2 dni, ograniczałem nawożenie, oświetlenie, wszystkie te zabiegi dawały tylko chwilowy efekt glony ustępowały i za kilka dni wracały

Mam nadzieje ze podałem wszystkie potrzebne informacje. Czekam na pomoc.

post-7506-13685164077164_thumb.jpg

post-7506-13685164077454_thumb.jpg

post-7506-13685164077846_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na roślinkach na zielone glony nitkowe.

Przyczyna:

-za mała konsumpcja składników pokarmowych

Jeśli chcesz to możesz dodać molinezje lub płatki

 

Te zdjęcia są trochę nie wyraźne, więc cięzko mi to dokładniej rozpoznac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butla już śmiga :) może to poprawi kondycje roślin. Po obejrzeniu kilku tematów to te moje glony wyglądają jak okrzemki (chodzi mi o te z 2 zdjęcia, tych jest u mnie najwięcej) mógłby ktoś to potwierdzić, aha jeszcze czy na czas walki z glonami nie powinienem ograniczyć podawanie KH2PO4??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy oświetleniu jakie podałeś i nawożeniu makro i mikro bez odpowiedniego

co2 to mogła być przyczyna.Zobaczysz jak teraz z butlą będzie.Myślę,że dobrze by było zrobić testy ponieważ przyczyn powstania glonów może być wiele.Dużo tu czytam i ciągle czegoś nowego się dowiaduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Na zdjęciu pierwszym miedzy szybą a podłożem widać cjanobaktera, nie jestem pewien czy te smugi na trawce to jest zielony glon czy coś na szybie przed trawka, zdjęcie niezbyt czytelne. Na drugim w zasadzie niewiele widzę poza tym czymś brązowo-włóknistym i nie wiem czy to poruszona fota. Na zdjęciu numer trzy widzimy pięknego krasnorosta zwanego consmopon, to takie dziwne kłaki wyrastające jak by z krawędzi liści.

Teraz trochę teorii teoretyka :)

Metodę EI stosuje się w zbiornikach roślinnych z dużą ilością roślin, idea polega na "przekarmieniu" roślin nawozami a następnie wypłukaniu części nieskonsumowanych nawozów poprzez dużą podmianę wody. Moim zdaniem nie powinno się tego stosować w zbiorniku w którym są zwierzęta, gdyż one odchorują wymianę wody rzędu 80%, jest to dla nich destabilizacja środowiska w którym żyją. Musisz pomyśleć nad jakimś sposobem nawożenia a na ten czas musisz wybrać metodę walki z glonami, masz ich kilka i każdy zwalcza się inaczej. Na krasnala powinieneś podmienić część mediów w kubełku i doraźnie zostawić podmiany 2 x 40 l na tydzień, co też dobrze wpłynie na ex-terminację okrzemków. Na cjano to albo erytro albo jakiś specyfik typu green away czy inne coś ale to już praktycy wypowiedzieć się powinni.

 

Na przyszłość zanim zaczniesz walczyć z nawozami zabezpiecz się w podstawowe testy lub zacznij czytać z roślin szybko-rosnących, to ułatwia nieco diagnozowanie ilosci dozowania/problemu ale też zjada czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50% podmiany wody wystarczą gdyż nie pozwalają na dwu krotne przekroczenie stężeń nawozów.

Zakładając że rośliny pochłaniają 90% dziennej dawki nawozów na 7 dzień przy wymianie 50% czystego H2O zostaje nam 35% dziennej dawki nawozu ale obawiam się że w praktyce nie jest tak kolorowo i pierwiastki nie są równomiernie asymilowane. Ale jak pisałem w poście wcześniejszym, nie jestem praktykiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...