Skocz do zawartości

Lampa UV - stosowanie


WojtekP
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

akwa 450l, filtr JBL e-1500, temp 26st., ośw. 4xT5 54W, parametry wody pod kontrolą.

Dojrzewa już od 5 tygodni, a od 3 tyg. są rośliny i kilka mało wymagających rybek w tym duży zbrojnik lamparci.

Nagle chyba z powodu niezjedzonego przez zbrojnika kawałka gotowanej marchwi pojawił się gigantyczny zakwit i woda zrobila się mętna aż biaława.

Wyłączyłem oświtlenie i kupiłem lampę UV 9W.

Mam 2 pytania :

- czy w związku z jej niedużą mocą powinienem zmiejszyć przepływ w filtrze 1500l/h (np o połowę)

- ile godzin dzinnie powinna być włączona aby nie wyjałowić wody

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuciłeś kasę w błoto, bo zmętnienie biologiczne wywołane pierwotniakami zawsze znika samo po kilku dniach. To całkowicie naturalny proces nie wymagający interwencji. Problemem u Ciebie nie jest teraz mleczna woda, bo to samo w sobie nikomu i niczemu nie szkodzi, a skok parametrów.

Czy lampa będzie włączona, czy nie, jakość wody niebawem się poprawi. Filtra nie skręcaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie , że ostatni taki przypadek miałem z 15 lat temu jak junior wrzucił lizaka do akwa.

Ano tak bywa jak się kogoś posłucha i zaufa reklamie :

 

http://www.akwarystyczny24.pl/aquacrist ... p-512.html

 

Cóż lampa się zawsze może przydać, w końcu mam 4 akwa i czasem zielone glony się pojawiają .

 

Ale zakwit jest tak duży, że patrząc z boku nie widać drukego końca akwa (1m)

Co robić ?

Może podmienić ze 150l ?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...