Skocz do zawartości

Baniak 450 litrów proszę o pomoc


Nazir1978
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

 

 

Mam już kilka lat akwarium od niedawna zakupiłem 450 litrowy baniaczek ale...

 

Proszę o pomoc czym obstawić baniak ?? zastanawiałem się nad Paletkami lecz z tego co czytałem po pierwsze są podobno ciężkie w utrzymaniu tzn stała temperatura minimum 28stopni C co jak obliczyłem na baniak 450 litrowy fajnie by było dwie grzałeczki co najmniej po 200 Wat każda z obliczeń wyszło że na dobę same grzałki uciągną do 5kilowatów prądu co przemnożone przez 30 dni w miesiącu daje 150kWh *0,57 zł 85 ,00zł za prąd z samych grzałem do tego oświetlenie + filtry liczę że koło 100 zł ;( więc masakra !!

 

Czy doradzicie mi coś w tej kwestii ?? czy może moje obliczenia są błedne ??

 

Jeżeli możecie proszę napiszcie co można w takim banaiczku atrakcyjnego trzymać, które nie będzie wymagało takich temperatur a co za tym idzie żadkie włączanie się grzałek np coś co potrzebuje 23stopnie ciepła ??

 

Z każdej uwagi i podpowiedzi będę wdzięczny

 

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością.

 

Akwarium 450

Filtr zewnętrzny kubełkowy Tetratec ex1200

Filtr wewnętrzny Aquell 750turbo

dwie grzałki jedna 300Wat + jedna 200Wat

oświetlenie dwie belki GLO w sumie 4 świetlówki po 54 waty razem 216 Wat

 

dno żwirek drobny oraz piasek w 1/4 akwarium

korzeń duży kilka roślinek w donicach.

 

Obsada ?? (Zdam się na pomoc i Fachową Waszą Pomoc)

 

(nie interesują mnie rybki typu gupik, molinezja itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy 28C, szczególnie że idzie lato grzałki pracowałyby bardzo mało. Duży zbiornik, jak raz się nagrzeje to bardzo powoli wychładza. Myślę że przy 26C, jeśli w ogóle by się włączały to sumarycznie mniej niż na godzinę dziennie.

 

Koszty utrzymania grubo przesadzone. ;)

 

Rybki pokroju palet - skalary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak.musisz się przede wszystkim zdecydować co do obsady bo to będzie podstawa.palety są piękne ale wymagające.mocno też przesadziłeś z grzałkami i po co ci 2 filtry i takie oświetlenie.

powiem tak,zakochałem się w pielęgnicach ale lubię też rośliny co niejednym wyda się niemozliwe to połączyć a jednak wystarczy poszukać.mam akary z maroni i pielęgnice plamookie.piękne ryby i nie kopią i nie targaja roślinnośc.oswietlenie w moim 300l jest liche bo 1x 18 wat do tego pomarańczowe szkło u góry co daje miły efekt herbaty a ryby ładnie się wybarwiaja,grzała 1x 150w włącza się żadko ,kubełek 1400l\h 35 w i rachunek nie jest tragiczny.rośliny anubiasy i pare innych z niskimi wymaganiami świetlnymi i wszystko się toczy.

ale tak szczerze mówiąc jeżeli zmienisz plany co do ryb to jedna świetlówka 30w,kubełek i jedna grzała całkowicie ci wystarczy,tylko musisz to przemysleć na spokojnie.

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kroni, słyszałeś o różnicach w filtracji mechanicznej i biologicznej, które pokazują że typowy "mechanik" w dużym akwarium też jest przydany, albo próbowałeś hodować jakieś bardziej wymagające rośliny od tych najbardziej podstawowych rosnących na każdym świetle?

 

PS: Wyciągnę cięzką altylerię.

viewtopic.php?f=22&t=13303&st=0&sk=t&sd=a&start=340

http://forum.superakwarium.pl/download.php?id=18596

To są rośliny w dużym baniaku, nie kilka anubiasów.

Z dedykacją dla Ecika. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO, z grzałkami przesadziłeś, po co Ci 500W? Mam akwarium w salonie, jakieś 4 metry od okna i około 3 metrów od grzejnika, światło nie operuje bezpośrednio na akwa, stoi bokiem. Grzałkę mam 300W, ustawiona jest na 22 stopnie, woda w akwa ma 22-24 st., więc grzałka nie włącza się wcale i aktualnie kabel wesoło wisi za akwa. To w lecie, w zimie i tak palę w centralnym cały czas, korzystam z bojlera i tym samym ciepłej wody, ostatniej zimy nie zauważyłem aby grzałka włączała się w dzień, temperatura tak samo, w granicach 22-24 st. Zastanawiam się ostatnio, na co mi ona?

Filtracja - HW303B 1400l/h, filtr z lampą UV, chodzi 24h/dobę, głowica Atman-203 z gąbką bodajże nr 3, przez programator czasowy włącza się w porze dziennej co 3 godziny na 30 minut, w nocy raz miesza wodą o 3 godzinie przez 5 minut. Pokrywa standardowa 2x38W od 8 do 22. Miesięczne koszty prądu wynoszą mnie w granicach 30PLN albo coś koło tego, sądzę że nie więcej.

A obsada? 2 pawice, 2 gibicepsy i obecnie 3 kiryski spiżowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamilton - rozumiem że masz baniak o identycznej wielkości.

Pomijam już bardzo źle dobraną obsadę, zarówno jak chodzi o dobór konkretnych gatunków jak i ich skład ilościowy, ale nie o tym temat.

Jak już kupowałeś najtańszy kubeł jaki jest, mogłeś kupić lepszy model. Ten nie ma nawet połowy z dedykowanego przepływu. W takim akwarium powinien być przynajmniej model 304, przy czym lampa to wyrzucanie kasy w błoto.

Lepiej było dołożyć do lepszego filtra bez lampy, jakość wody byłaby lepsza niż przy słabszym filtrze z lampą.

Światło w akwarium powinno się palić 10 - max 12 godzin. Rozumiem że przy tej ilości światła i tej obsadzie nie prowadzisz akwarium z dużą ilością przynajmniej średnio wymagających roślin...

 

PS: A taki pomysł do autora tematu. BW ze skalarami. Ze względu na specyfikacje biotopu koszt oświetlenia, zarówno na starcie jak i na rachunkach spada znacznie.

 

PS2: Co do grzałek. Taki "myk":

- Grzałki o większej mocy grzeją krócej, ale pobierają w tym czasie więcej prądu podczas działania.

- Grzałki o mniejszej mocy będą podgrzewać wodę dłużej, ale będą pobierać mniej prądu podczas działania.

Sumarycznie wychodzi to na prawie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam 450l, z obsadą nie ma najmniejszego problemu, nikt nikogo nie zjadł, rośliny to Vallisneria spirali, Vallisneria gigantea i pospolita moczarka - o dziwo też rosną spokojnie w piasku, rozrastają się i nikt ich nie zjada...

A co do filtracji - oczywiście można wywalić kilkaset złotych na kubełek i cieszyć się z posiadania "marki", wiele osób posiada kubełki HW i powiem Ci, nie słyszałem o problemach z nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam 450l, z obsadą nie ma najmniejszego problemu, nikt nikogo nie zjadł, rośliny to Vallisneria spirali, Vallisneria gigantea i pospolita moczarka - o dziwo też rosną spokojnie w piasku, rozrastają się i nikt ich nie zjada...

Ale to nie o to chodzi żeby coś się zjadało. Nie na tym akwarystyka polega.

Chodziło mi o dwa fakty:

- Kiryski to rybki stadne. Dwa to nie stado.

- Te zbrojniki... ja wiem że to gigantyczny baniak, ale niektóre ryby do akwariów się po prostu nie nadają. Dorosłe osobniki przekraczają 40cm. To prawie 1/3 długości baniaka, a porównaj sobie ten wymiar do jego boku. Pozwolę sobie użyć analogi której nie raz używałem. Karp i wanna. ;)

Nie zachęcam do oddawania, chyba że znajdziesz im jeszcze większy baniak, ale to taka rada na przyszłość.

 

Co do roślin, tak jak mówiłem, nie masz jakiś specjalnie wymagających pod względem światła gatunków. Szczególnie mam tu na myśli moczarkę, ona urośnie przy dosłownie każdym świetle i w każdych warunkach.

Jakby autor tematu chciał się porwać na średnio wymagające rośliny wzwyż i stworzyć podwodny ogród [patrz zdjęcie wyżej], to standardowe światło by nie wystarczyło. Podałem też alternatywę bez [lub z bardzo małą ilością, najlepiej pływających] roślin - zbiornik BW. Aranżacja takiego nieraz też potrafi zaprzeć dech w piersi, tak samo jak typowego "holendra" z roślinami.

Półśrodków nie uznaje. ;)

A co do filtracji - oczywiście można wywalić kilkaset złotych na kubełek i cieszyć się z posiadania "marki", wiele osób posiada kubełki HW i powiem Ci, nie słyszałem o problemach z nimi.

Wiem wiem, nie o to mi hodziło.

Sam posiadam kubełek HW i jestem bardzo zadowolony. Gdybym go nie posiadał, to pewnie o marce bym się nie wypowiadał. W każdym razie chodziło mi o to, że lepiej było wybrać wersję bez lampy, a model wyżej. Cenowo wyszłoby pewnie podobnie, a zyskałbyś bardzo dużo na filtracji. Dużo więcej niż daje Ci lampa. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gibicepsy póki co rosną u mnie, później wylądują w większym domku, mam nadzieję że w 1300l za rok albo u kolegi w takim własnie zbiorniku. A kiryski - w sobotę bedzie więcej, 3 sztuki niestety padły w ciagu ostatnich 2 tygodni, ocalałe się w kwarantannie.

Zastanawiam sie nad jeszcze jednym kubełkiem ale z mniejszym przepływem, nawet 1200l/h, tylko pod deszczownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora tematu:

Może jednak zdecydujesz się na BW z pielęgnicami.

To super ryby i do tego(jeżeli chodzi o oszczędność na ogrzewaniu) nie wymagają wysokiej temp.Wielu z nich ogrzewanie jest w ogóle zbędne.Dobrze sobie żyją w temp.pokojowej,tylko do tarła i odchowania małych podgrzewasz.Oświetlenie też może być standardowe czyli minimalne.

A przy tym są równie efektowne jak paletki,polecam pawice(pawiookie)/szmaragdowe/pomarańczowopłetwe,ellioti.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...