Skocz do zawartości

Parametry dla razbor klinowych, proszę o pomoc.


kasia24
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zadałam pytanie w dziale dla początkującego akwarysty, ale nie cieszyło się zainteresowaniem :cry: , więc może uda się tu..

 

Zmierzyłam parametry w obu swoich zbiornikach.

W 25 litrach (poczekalni) w których pływa już 6 razbor klinowych,3 kiryski, 2 młode (0,5 cm.) endelerki - gupiki, 0,5cm molinezji :lol: (do oddania) - i 8 krewetek. Nie ma roślin.

ph 7

TwO -19n

TwW- 7n.

Woda od miesiąca filtrowana przez torf... I nic poza tym że żółta.

Chciałabym dojść do parametrów odpowiednich dla rabor bo to na nie docelowo się nastawiam, uwielbiam te rybki.

Wrzuciłam więc niebieski woreczek zoolek i po 24 godzinach mam ph bez zmian

TwO 13n

TwW 5n

 

Jednak rybki nie wyglądają za dobrze, boje się że je uśmiercę...

Te woreczki usuwają jony metali więc jak rozumiem woda chyba robi się jałowa? Może to zaszkodzić rybkom?

I kiedy powinnam usunąć ten worek?

 

W większym akwarium w którym mam tylko szczepki takich roślinek http://allegro.pl/piekny-zestaw-od-akwa ... 81105.html parametry wody

ph 7,5

TwO - - 19n

TwW - 9n

- to akwarium funkcjonuje już 2 tygodnie, roślinki od 2 dni.

Oświetlenie 1 x15w + doświetlam zwykłą energooszczędną chyba 9w, ale ona jest odpowiednikiem chyba 60

podłoże żwir rzeczny i floran start. Zbiornik 80l.

Co robić by ładnie mi zaczeły rosnąć roślinki i poprawić parametry wody?

 

Ten zbiornik jest docelowym miejcem przeprowadzki dla całej mojej obsady + coś zamierzam dokupić, ale jeszcze nie zdecydowałam co. Jednak wszysto to dopiero gdy rośliny się rozrosną, chciałabym narazie ustabilizować w nim parametry tak by rośliny zaczeły pięknie wzrastać a dopiero później dostosować je do razbor i reszty. Czy teraz od razu korzystne będzie włożenie do akwa tego samego woreczka, czy się wstrzymać, no bo nie wiem co z tymi jonami metali, które ponoć woreczek usuwa w opisie woreczka jest napisane że jest to niekorzystne dla ryb i roślin - już całkiem zgłupiałam. I Czy mogę nawozić już to roślinne Co2 z bimbrowni? Nie ma tam żadnej rybki i nie będzie nim nie obrośnie.

 

Bardzo proszę o porady jak postępować kolejno, w obu zbiornikach. Jestem początkująca i ledwo daję radę to wszystko ogarnąć jednak bardzo mi zależy na utworzeniu w miarę możliwości najszybciej akwarium dla tych razbor gęsto obrośniętego roślinnością z tłem z mchu. Mam obecnie 22 gatunki roślin + dwa rodzaje kryptokoryn, ale to są naprawdę mikroskopijne szczepy i bez wspomagania będzie rok chyba rosło.

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o parametry ale masz żle dobraną obsadę i raczej parametry będą ciągle złe.

Rasbory są rybami ławicowymi więc akwarium jest za małe a ilość 10 sztuk się nie zmieści.

Kiryski są rybami stadnymi i hoduje się je w ilości 6 sztuk lub więcej potrzebują

akwarium o wymiarach dna 30x80 więc masz za małe.Dobrze że molinezje oddajesz ponieważ też akwarium dla

nich jest za małe.Rybki już zaczynają chorować w takim ścisku ,nie dziwię się postaraj się jak najszybciej o większy zbiornik.

Ale skupiając się na temacie poczytaj o nich tutaj;

http://www.superakwarium.pl/razbora-klinowa-id467.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryski i razbory zamierzałam dokupić w swoim czasie, 80l to za mało dla nich? Nie popadajmy w skrajność, nie każdy może sobie w domu postawić 1000l... Przecież nie zamierzam tam trzymać jakiś wielkich ryb, ludzie trzymają w 25 litrach zbrojniki, mieczyki, bocje, skalary i ogólnie zupy rybne. Staram się jak moge stworzyć jak najlepsze środowisko dla moich rybek a Tu ochrzan że akwa za małe, zaraz się okaże że 80l to tylko na krewetki, no, ale tak czy siak dziękuje że choć jedna osoba odpowiedziała :)

Jeśli chodzi o większy zbiornik to nie ma na to szans. 80l to i tak już nagięcie, przy 2 małych dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ochrzan ale rady dzięki którym będziesz mogła lepiej prowadzić akwarium.

A co do kirysków to nawet 72l wystarczą jeśli zbiornik ma wymiary

zbliżone do 30x30x80.

Odniosłem wrażenie że trzymasz je w 25 litrach,czy się mylę?

W swoim akwarium możesz bez przeszkód hodować te rybki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uf no bo się już wystraszyłam że wszystko robię źle;)

Chwilowo trzymam je niestety w 25l bo nie mam gdzie (są w spadku, a do wanny ich nie wrzucę, robię co mogę) tylko kiryski dokupiłam, więc 80-tka jest w trakcie przygotowywania, dlatego też napisałam tego posta, co zrobić by w miarę możliwości jak najszybciej dostosować 80l dla moich rybek. Odpada wpuszczenie rybek już teraz, pomimo że po 2 tygodniach akwa już trochę pewnie trochę dojrzało, jednak w tej chwili zbiornik to jedno wielkie "rusztowanie", muszą się te rośliny i mchy w miarę możliwości najszybciej rozrosnąć.

 

Może sprecyzuję:

Próbuje dostosować parametry w 25l za pomocą woreczka.

1. Kiedy powinnam go wyjąć?

po 24h TwO z 19n spadło do 13n

TwW Z 7n do 5n

ph bez zmian 7.0

Czy nie zaszkodzę rybkom trzymając woreczek jeszcze ok 12 godzin?

2. Czy nie są to zbyt gwałtowne spadki?

3. Czy jeśli w opisie woreczka jest napisane że wypłukiwanie mikroilości metali jest niewskazane dla ryb i rośli to mam dodać jakiś preparat czy zostawić, czy woda robi się jałowa, mogą mi ryby paść?

 

Co do drugiego akwa. 80l

Chcę żeby roślinki szybko rozrosły, (mam te, które podałam w linku w 1 poście) i szybko przenieść rybki więc: (w granicach rozsądku)

4. Mogę zacząć nawożenie Co2 z bimbrowni?

5. stabilizować już odrazu parametry tym woreczkiem, czy samo Co2 mi je ustabilizuje?

6. Czy moje oświetlenie jest wystarczające. 1x15w plus doświetlanie energooszczędną, odpowiednik 60w.

Szczegóły napisałam w 1 poście.

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...