Jump to content

Co to daje ?


Shiner
 Share

Recommended Posts

Co daje sypanie soli akwarystycznej (niebieska taka)

Popsute parametry wody, ze względu na stosowane w soli Tropicala kryształki błękitu metylowego który zabija bakterie nitryfikacyjne. To właśnie przez to sól jest niebieska.

 

Natomiast powinieneś zadać pytanie o sól niejodowaną bez dodatków, przy czym tu nie ma czegoś takiego jak "akwarystyczność" . Tak samo jak nie ma akwarystycznych kamieni produkowanych w fabrykach, tak samo nie ma akwarystycznej specjalnej soli niejodowanej [przynajmniej jeśli mówimy o słodkowodnych baniakach].

 

W każdym razie, odpowiednio dobrana sól jest czynnikiem bakteriobójczym, ale jest przy tym bezpieczna dla bakterii nitryfikacyjnych i cyklu azotowego w akwarium. Tutaj jest wielka analogia do garbników. Działa to w podobny sposób. Tylko o ile garbniki są stosowane przy rybach lubiących miękką i kwaśną wodę, to sól szczególnie przy tych lubiących tą bardziej twardą i zasadową - co nie wyklucza jej użycia przy innych, ale nie wszystkie ryby ją tolerują.

Sól wpływa w pewnym stopniu na samopoczucie niektórych ryb, szczególnie jajożyworodnych np. molinezji, które żyją w naturze między innymi w delikatnie zasolonych deltach większych rzek. Jednak brak stosowania soli, nic nie wadzi. Ryby poddane selektywnej hodowli tylko w słodkiej wodzie, trwającej wiele dziesięcioleci nie odczują jej braku.

Sól jest też zabójcza w teoretycznie bezpiecznych dla żyworódek dawkach dla wszystkich sumików, zbrojników, kirysków i otosków. Łyżeczka soli za dużo i mamy spory problem.

W nadmiarze sól wpływa negatywnie na rośliny, jednak nie zgłębiałem nigdy tego tematu.

To świetny lek. Samą solą i temperaturą leczono dawniej większość rybich chorób.

Poza tym wpływa na asymilacje przez skrzela amoniaku, nawet przy mikro stężeniach. Łyżeczka do herbaty na 50l wystarczy żeby znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo przeżycia rybek w niedojrzałym biologicznie akwarium. Przy czym oczywiście, w takich wypadkach nie należy ograniczać się do samej soli...

 

To tak w wielkim skrócie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...