Skocz do zawartości

[45l] oświetlenie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam akwarium o wymiarach 50x30x30, przykryte jest szklaną szybą, do tego mam pokrywę na dwie żarówki tradycyjne świecowe z małym gwintem (e14). Jakie żarówki tam wkręcić? Planowałem 2x25w, ale czy to nie za dużo? Oczywiście mam zamiar trzymać w nim rośliny.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zastanów się jakie rośliny będziesz chciał tam trzymać, wymagające czy też cieniolubne. 2X25 W to o wiele za dużo! Przede wszystkim wybierz takie o temperaturze 6500 a nie zwykłe, bo one nic nie dają a tylko zaglonią Ci akwarium. http://www.energooszczedne.pl/index.php ... age_1.html Szukaj 865 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zastanów się jakie rośliny będziesz chciał tam trzymać, wymagające czy też cieniolubne.

Szczerze mówiąc nie zastanawiałem się jeszcze jakie to będą rośliny, myślałem nad zakupem takiej paczki z allegro:

http://allegro.pl/mchy-i-rosliny-z-25-g ... 64251.html

Nawet gdyby część się nie przyjęła to i tak byłoby dobrze bo ceny w sklepach zoologicznych są dość wygórowane. Jeśli chodzi o ryby to wpuszczę bojowniki 3+1, może później do nich kilka krewetek.

 

Co do żarówek to czy tradycyjne nie nadają się w ogóle? Mam na myśli te o mniejszej mocy (2x 5/7/10/15W), jeśli tak to które z nich wsadzić?

 

Ewentualnie z tych, do których podałaś link:

http://www.energooszczedne.pl/index.php ... oddet.html x2 byłyby dobre?

(chociaż nie wiem czy lepiej tych 5 dych nie wydać na nowe oświetlenie pod t5/t8) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam Ci tego zestawu roślin ;) Masz tam kilka roślin, które wymagają silnego światła i nawożenia + CO2 a u Ciebie padną. Wogóle nie polecam kupować roślin z zestawów, bo na rozrost będziesz czekał rok ;]

Na forum co raz ktoś oddaje roślinki z przycinki w dużych ilościach lub sprzedaje za grosze. Na początek kup mało wymagające rośliny, żadnych czerwonych.

 

Co do żarówek to tradycyjne nie nadają się wogóle. Nie chodzi o waty a o temperaturę barwową. Zwykłe mają 2700K i żółte światło. Lepiej zamiast żarówek zainwestuj w świetlówki T5 ;) Z tym, że t5 i t8 wyniesie Cię o wiele więcej niż 50 zł :P Załóż jakieś 6500K i 10000K, oczywiście o odpowiedniej mocy i będzie gicior :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej żarówek zainwestuj w świetlówki T5 ;)

Żarówki sprawdzają się identycznie jak świetlówki - warunek, muszą mieć przynajmniej 6500K.

Taniej kupić odpowiednią żarówkę [20zł :P ?] niż zestaw oświetleniowy t5. ;)

Kupno dwóch np. 11W wystarczy Ci do hodowli nawet bardzo wymagających roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy większe miasto + połażenie po sklepach. :P

W Krakowie idzie kupić 865 w cenach 827, a nawet gdyby kupił żarówki przez neta... to i tak wyjdzie dużo taniej od zestawu T5 [który to też na pewno musiałby zamawiać].

 

Gdyby myślał o typowym holendrze, gdyby miał pustą pokrywę to można by myśleć o świetlówkach, ale w tym wypadku, gdy mamy dwa wolne gwinty i niezbyt długi baniak ekonomiczniej iść w kompakty. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

W takim razie kupie 2x które wyżej zalinkowałem, jeszcze kwestia lepiej kupić 11w czy 8w?

 

Skoro taka paczka roślin się nie nadaje, to jakie możecie mi polecić łatwe w utrzymaniu do takiego oświetlenia i litrażu?

 

Andrerw:A o roślinkach to już w innym dziale proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...