Skocz do zawartości

altumy atakowane przez krewetki


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

około tydzień temu wprowadziłem do baniaka 6 altumów orinoko f3. jak tylko je wpuściłem od razu obległy je krewetki tak że altumy nie mogły się odpędzić. Amanki nie atakują ich jedynie gdy siedzą pod korzeniem, więc altumy już tydzień nie wyszły zza korzenia, każda próba wyjścia kończy się tak samo - amano na altumie. Czy ta sytuacja jest groźna dla altumów? Nie przyjmują pokarmu, nie wybarwiają się, ogólnie częsty stres. Wyławiać krewetki czy dać jeszcze im czas? Dodam że skoki ph mam w granicy 0,4 na dobę, co też nie sprzyja aklimatyzacji (efekt kh=2 którego nie mam pojęcia jak doproadzić do porządku) - nikt nie wie ile się dawkuje CaCO3...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Nie wiem co to takiego te altumy ale wiem co to krewetki amano i znam ich możliwości, te bestie potrafią zagonić małe rybki na śmierć aby ledwo żywą ale jeszcze żywą zacząć jeść. Tak u mnie dokonało żywota kilka sztuk Pasudomugil Furkatus. Zagonione na smierć przez samców Caridina multidentata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to takiego te altumy

Największy gatunek skalarów jaki jest, ryby dzikie, nie "zepsute" przez akwarystyczną hodowlę, szczególnie że to F3, uwielbiają pokarmy żywe i mięsne. Typowy drapieżnik.

 

Dlaczego cała sytuacja jest nietypowa i dziwna? Powinno być i zwykle jest odwrotnie. Krewety są łatwym i szybkim posiłkiem dla skalarów. Nawet dla tych najzwyklejszych, a my tu rozmawiamy o altumach... Pierwszy raz spotykam się z czymś takim.

 

Może to dość kontrowersyjne co napiszę, szczególnie dla miłośników krewetek - ale próbowałeś zrobić skalarom jakąś większą głodówkę? Jak zgłodnieją powinien im się włączyć "instynkt", a krewetki dostaną za swoje i może stracą trochę na pewności siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noooo dobra ...

Zadam może dość debilnie brzmiące pytanie. Jakie wielkie są te skalarki o których mowa w temacie? Bo to że jest to największy gatunek skalarów to jedno, ale tytani też na początku są małymi tytusiami :P, Może są one jeszcze za małe aby polować na krewetki swojej długości? Nie jestem jakimś tam miłośnikiem krewetek i moim zdaniem łobuzom się selekcja naturalna należy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

altumy mają około 10 cm, krewetki 2-4 cm więc raczej ich nie zjedzą. z tego co obserwuję to mają głodówkę non stop, nic jeszcze u mnie nie zjadły. podawałem im nawet do ich kryjówki wodzienia, ochotke, artemie. Nic nie chciały, pokarm wypłynął, zjadły razbory. Dodam że pochodzą one od renomowanego hodowcy paletek z katowic - wielu pewnie zna. Karmił głównie artemią, czasem wodzieniem i sercem wołowym. Na innym forum widziałem baniak 515l z altumami i amano i nie było mowy o jakiś problemach. Krewetki głównie łapią za ogon altuma i nie chcą puścić,a altum się szarpie. Co dziwne w ich kryjówce za korzeniem też zauważyłem krewetkę, lecz nie atakowała. Jak tylko na próbę wypłyną to atakuje. zakupiłem dziś troch granulatów, może tego skosztują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien że kupiłeś altumy a nie np altum-peru? Różnice łatwo zauważyć w cenie. Różni się ona o jakieś 150zl jeżeli kupiłeś poniżej 30 zl to masz altum-peru czyli zwykły skalar tylko że z odłowu lub po krutkiej hodowli. Pyski mają bardzo podobne do siebie różnica polega na tym że altum jest sztywny a altum-peru nie. Chodzi mi tu o płetwy. No i proporcje ciała u altumów ciało jest dużo krótsze w stosunku do wysokości. Dorasta w pionie do 40 cm. A altum-peru do jakiś 25 cm. I teraz tak altum to inna rodzina niż altum-peru. Nazwa altum peru została wprowadzona przez dla celów marketingowych. Wiem bo sam czekam na dostawę altum-peru w moim zoologicznym. Nazwa na akwarium gdzie były widniał tylko napis altum. Jak się spytałem o tą rybę czy to nie jest raczej altum-peru to uzyskałem potwierdzenie że mam rację. Dzisiaj będę dzwonił i pytał się czy przyszła dostawa tych ryb. Bo jak były to wypłaty nie było a jak jest wypłata to ryb nie ma:( dodam że cena wynosiła 12 zł za szt.

Co do krewetek to nie mam pojęcia. Może zmiel je i podaj skalarom:)-żart

Jeszcze jedno-jak to faktycznie pokolenie f3 to jest to dzika ryba. Będzie potrzebowała wiecej czasu żeby się zaklimatyzować i przezwyczajić do ludzi i do oswietlenia. W naturze skalary pływają ok 1-2m pod wodą. Warto było by pomyśleć o ciemniejszych miejscach w akwarium. Jakie masz oświetlenie?

Zapomiałem o najważniejszym propo hodowcy nie słyszałem żeby gdzieś na świecie rozmnożono w akwariach altuma-tz skalara wysokiego.

Dodam jeszcze na pocieszenie że dla altuma i tak za małe akwarium by było więc fajnie że to co masz to bardzo bliskie pokolenie z dzikusami. Dla altumów min zbiornik powinnien mieć 70 cm wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien że kupiłeś altumy a nie np altum-peru? Różnice łatwo zauważyć w cenie. Różni się ona o jakieś 150zl jeżeli kupiłeś poniżej 30 zl to masz altum-peru czyli zwykły skalar tylko że z odłowu lub po krutkiej hodowli. Pyski mają bardzo podobne do siebie różnica polega na tym że altum jest sztywny a altum-peru nie. Chodzi mi tu o płetwy. No i proporcje ciała u altumów ciało jest dużo krótsze w stosunku do wysokości. Dorasta w pionie do 40 cm. A altum-peru do jakiś 25 cm.

 

 

Sorka , że się wtrącam ale jeżeli to co pisze kolega jest prawdą to tak naprawdę na skalara nie zawsze potrzeba baniaka o wys 50cm skoro większość z nas ma altum-peru . A wy zawsze piszecie że skalar dorasta do ponad 30cm i musi mic wysoki baniak . Proszę o potwierdzenie tej informacji.

 

 

Do autora: może spróbuj wyłowić krewetki na kilka dni do innego akwa żeby skalary się zaaklimatyzowały w akwa i może później będą się same bronić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co większość osób ma w akwariach to tz odmiana marmurkowa, koi, diamentowe czy wersje albino lub wersje weloniaste. Wszystkie wymienione to twory człowieka. Często przez to nie urosną do dużych rozmiarów. Mam tu na myśli ok 25 cm. Ale spokojnie rosną do ok 15. I teraz tak mając akwarium o wysokości 40 cm należy pamiętać że w nim znajduję się podłoże o grubości przeważnie 5 cm. Czyli zostaje juz 35 cm wody. Akwarium nigdy nie jest zalane po brzegi. Uciekają następne cm. I teraz najgorsze dekoracja, kamienie leżące na podłożu rośliny, groty itp. Zabierają dużo miejsca. Według mnie średnio koło 10-15 cm. Oczywiście nie po całości dna ile jednak... Często jest tak że ryba później nie ma jak się najeżyć bo ma mało miejsca. Dlatego przyjęło się że akwarium powinno mieć 50 cm. Moim zdaniem wszystko zależy od wystroju akwarium. Bo w akwarium o 40 cm wysokości może być więcej miejsca do pływania niz w takim gdzie jest wysokość 60 cm. Np mając akwarium 40 cm możemy dekoracje dać po bokach środek zostawiając pusty. Oto chodzi w tym wszystkim aby ryba miała jak największą przestrzeń do pływania. Aby nie pływała tylko z prawa na lewo ale też w pionie.

Według mnie akwarium które ma mniej niz 40 cm wysokości nie nada się dla tych ryb. Należy także pamiętać o długości akwarium. Ale to juz inna bajka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ludzi tyle opinii. Do każdego szkła trzeba podchodzić indywidualnie i je przede wszystkim zobaczyć.

Przykładowe zdjęcie które znalazłem w sieci.

 

Zbiornik: 200l 100cm x 40cm x 50cm h czyli nada się dla skalarów.

ale spójrz na wystrój

Pozwolę sobie wkleić link z innej strony aby było widać parametry zbiornika.

http://www.sma.org.pl/viewtopic.php?f=14&t=61

 

Dlatego napisałem koledze wyżej że 40 cm to według mnie min. Zależy tu przede wszystkim od dekoracji. No i ogólnej wielkości szerokość i długość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% to altum orinoko f3, kosztowały 120, nie powiedziałem że pochodzą z polskiej hodowli, lecz że są kupione od znanego na śląsku hodowcy paletek. (Tak nawiasem to stara się on je rozmnożyć) krewetki już wyłowione. 1 altum ma na ogonie białe zwyrodnienie, prawdopodobnie pleśniawka, przez co pozostałe 2 cm ogona ledwo wiszą. Wyłowić go i leczyć czy sam da rady? zachowuje się normalnie. Mam ciemne miejsca i tam siedzą, jak znikły krewetki to altumy zaczynają wychodzić na słońce, nieśmiało skosztowały dziś artemii, resztę opanowały razbory:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...