Skocz do zawartości

Czarna pleśń


KAMYK32
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Baniaczek 240l

Obsada-2xpapuzie,4xskalar,2xzbrojnik,3xbojce wspaniałe,2xbojownik.

Filtr kubełkowy-tetra ex700(biologiczny)i jbl-e900(reszta)

Parametry wody:

NO3-35mg/l,ale ostatnio wariowało i było80 :o przez kilka dni(podmieniałem co 2-gi dzień wodę40l)

NO2-0

GH-10

KH-8

PH-7,5

Temp-26-28stopni

Nawożenie co2 z bimbrowni

Woda podmieniana co drugi tydź.w ilości 50l(+odmulanie)

Pleśń pojawiła się niedawno,ale szybko się rozprzestrzenia na rośliny i całą resztę.

Może ktoś miał coś podobnego i poradził sobie z tym!

Proszę o jakieś rady :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to krasnorosty czyli glony.

 

 

Przyczyny występowania:

- tzw. "stara woda", czyli woda bogata w kwasy organiczne pochodzące z metabolitów ryb i rozkładu roślin (COD).

- przenawożenie żelazem

- bardzo często krasnorosty występują w akwariach z nieodpowiednią filtracją wynikającą z niedostatecznej mocy filtracyjnej (np. sam filtr wewnętrzny na akwarium 150l) lub słabym rozwojem bakterii nitryfikacyjnych w filtrze.

- niedobór CO2 wywołany brakiem dozowania dwutlenku węgla do wody lub słabą cyrkulacją wody w akwariach zasilanych CO2 (za słaby filtr)

- nieodpowiednie parametry wody (zbyt twarda woda)

 

Zwalczanie:

- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie krasnorostów bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium

Zapobieganie:

Regularne podawanie preparatu tzw. "CO2 w płynie" (równolegle z nawożeniem dwutlenkiem węgla w formie gazowej)

Należy monitorować wodę przy pomocy testów COD, informujących o stopniu zanieczyszczenia wody.

Warto wprowadzić do wody dodatkowe szczepy bakterii nitryfikacyjnych oraz zadbać o regularne nawożenie dwutlenkiem węgla

Zmiękczenie wody do podmian poprzez zastosowanie filtra odwróconej osmozy (RO)

Stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.

Tekst wzięty z innej strony o akwarystyce. Ja stosowałem to co jest tu napisane i mi pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to naprawdę ciekawe :?: bo ja mam dwie deszczownice(ok.15cm)+dodatkowo czasami uruchamiam napowietrzacz(EHEIM200).

A może faktycznie przesadzam z tym napowietrzaniem :?: gdy wszystko działa razem to ruch wody faktycznie jest nie mały.

Dzięki za podpowiedź Duchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ten sam problem,duży ruch wody(deszczownia zamontowana troszkę pod powierzchnia wody skierowana do góry,ruch wody duży mocno ruszające się liście,efekt w miejscu największego ruchu wody wykwit krasnorostów.teraz zrezygnowałem z deszczowni mam delikatny ruch wody na powierzchni,napowietrzanie stosuje w nocy do 12 rano później wyłączam gdyż roślin już powinny dawać tlen. i znów włączam o 22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ta ceramiką to nie tak do końca prawda ja mam mały wulkan z ceramiki obłożony lawą wulkaniczną i nic się nie dzieje obecnie.A wracając do walki z Krasnorostami to tanim sposobem jest również stosowanie herbaty zielonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 w płynie zastosowane od wczoraj!co do ceramiki to mam taką bramę którą i tak wymieniam na wulkan który jest wykonany z wytrzymałych żywic(mam nadzieję,że to może być :?: )bo tło strukturalne też mam.

Dziś zacznę także podawać co2(z bimbrowni)na drugą stronę zbiornika(jak dotąd było podawane tylko na jedną stronę).

Co do tej zielonej herbaty to wyczytałem,że stosuje się ją następująco:

(zaprażona wrzątkiem przykryta przez 30 min)250 ml wody(szklanka) + łyżka stołowa herbaty na 100 L :?: tylko przez jaki okres?

Czy w obecnej sytuacji wskazana jest podmiana wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,możesz troszkę zmniejszyć podmienianej wody.Co do herbaty ja robiłem tak 100 ml zaparzonej herbaty lałem na 100 l czyli w moim wypadku wlewałem szklankę do 200 l( w początkowej fazie oczywiście walki z krasnorostami + 3 dawka CO2 w płynie,podmiana wody co tydzień)

Teraz zapobiegawczo jedna szklanka herbaty na miesiąc.Co2 w płynie normalna dawka zgodnie z zaleceniami,mniejszy ruch wody w zbiorniku,zachowanie ruchu tafli wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...