Skocz do zawartości

Akwa 60L


Rekomendowane odpowiedzi

A co to ma być za akwarium ? Roślinne ? Jakie rośliny tam chcesz ? Będziesz podawał CO2 ? Jaka szerokość akwarium ?

Jest to akwarium ogólne(60L w celu nabrania doświadczenia w przyszłosci bedzie wieksze)

Jeśli chodzi o rośliny to raczej strasznie dużo ich nie bedzie(wolę rybki xD)

CO2 raczej nie będę podawał gdyż po prostu na to mnie nie stać i dużo z tym zabawy (koszt butli około 200-300zł)

Szerokość ok. 30cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku chciałbym wszystkich przywitać, jako że jestem tu nowy. Podpinam się do tematu. Również mam akwa 60l. Rośliny, które posadziłem już jakiś czas temu to moczarki, valisinerie oraz cryptocoryna. Obecnie mam świetlówkę Leuci 6500K 15W Day Light. W akwa wydaje się być trochę ciemno, więc chcę wprowadzić małe zmiany. Na forum czytałem, że 15W to znacznie za mało,a dziś w sklepie sprzedawca powiedział, że wystarczy na luzie i nie ma sensu bawić się w modyfikacje. Co Wy o tym sądzicie? Kupić po prostu nową, solidną 15W, czy też zainstalować 1x 24W, albo machnąć jakąś kombinację 2 świetlówek? Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moczarki znajdujące się bardziej na obrzeżach zbiornika są mniej bujne - wiadomo, bo dociera mniej światła. Również górne części roślin będące bliżej powierzchni prezentują się okazale, a reszta tak średnio na jeża, więc stwierdziłem że jakby dorzucić jeszcze kilka W, to znacznie poprawiłoby to wygląd całości. W takim razie wymienię za jakiś czas świetlówkę na nową 15W, bo ta obecna już za długo mi służy. Jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o oświetlenie, więc jeśli moglibyście mi jakąś dobrą T8 polecić, albo napisać jakich parametrów temperatur barwowych i strumieni świetlnych się trzymać, to byłbym wdzięczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz jedną starą świetlówkę, to kup nową 865 albo nawet 965 - obie 6500K co wynika też z oznaczeń. Polecam Philipsy TLD. Dobry stosunek ceny do jakości. Do tego aluminiowy wypolerowany odbłyśnik. +/- 30-40% światła więcej niż masz obecnie przy starej świetlówce i zwykłej czarnej pokrywie. To już coś.

 

Nie polecam natomiast typowych świetlówek roślinnych, np. Aquarelle 10000K, albo Groluxa 8000K [czy ileś tam :P ]. Powód jest bardzo prosty, takie świetlówki są co prawda idealne dla zielska, ale bardzo źle oddają kolory. W kombinacji daylight+świetlówki "roślinne" sprawdzają się idealnie. Wszystko fajnie wygląda i jest super dla roślin, jednak mając jedną świetlówkę lepiej kupić coś o naturalnej barwie światła. No chyba że nie przeszkadza Ci niebieska/różowa poświata, to wtedy nie ma przeszkód. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...