Skocz do zawartości

ilosc ryb w akwarium????


netself
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry wszystkim,

 

akwarium mam juz w sumie 3 lata. w ostatnim tygodniu pomyslna zmiana na 126 l firmy FLUVAL (komplet z filtrem Fluval 3- wewnetrzny+grzalka+2 swietlowki- takie zestawy widzialam u kilku forumowiczow).

Na razie mam taka obsade:

4 kirysy (maja ok 5,5 do 6,5 cm- spizowe i pstre)

1 bojownik

1 pangio (ok 6 cm)

2 otosy (3 i 4 cm)

1 pretnik karlowaty

2 platki czerwone+ jeden w kotniku

1 glonojad (jakies 4 cm)

 

z roslin:

Lotus tygrysi

anubias,

paprosc z javy (to co rosnie na korzeniu)

kabomba

2 kryptocorina

2 nurzance

2 wywlocznik

Hemianthus callitrichoides

Pogostemon helferi.

Hygrophila corymbosa

 

parametrow wody nie mam na chwile obecna, ale z powodu zmiany na wieksze (z 60 na 126l ) poczekam jeszcze z dokupowaniem rybek.

I teraz moje pytanie, bo gdzie nie poczytam to co innego. Chce do tego akwa wrzucic lawice neonow (ok 10 sztuk) i kupic 3 samice platek- bo jakims trafem mam "meskie" akwarium. W wielu miejscach pisza ze na centymetr ryby liczy sie 2 litry wody- wg tego to moge max platki dokupic i bede miala pelno. W sklepie zoologicznym pani mi mowila, ze moge spokojnie te neonki wrzucic, bo i tak sie zgubia. Czy faktycznie liczy sie dla kazdej ryby te 2 litry, skoro np ten pangio to caly czas mi za tlem siedzi (tlo 3d mam) czy otosy- caly czas na dnie i prawie wcale nie plywaja, to samo dotyczy zbrojnika(dopiero od jakis 2 tygodni go mam, zeby mi ktos nie zarzucil, ze mecze ryby w za malym akwa), bo kirysy to dosc zywe rybki. Akwarium duze jest i takie puste na razie. Pani w sklepie mowila ze sama ma 112 litrow i ok 50 rybek w nim, takich mniejszych.

slyszalam tez o metodzie wg ktorej na cm ryby liczy sie cm3 akwarium. czy ktos mi moze powiedziec, ile rybek moge dorzucic do akwarium, aby mi cos w srodkowo-gornej parti plywalo i na jakiej zasadzie wy obliczacie obsade do waszych akwa.

 

pozdrawiam

netself

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie przeliczniki to teoria. Oczywiście rozmiar też się liczy :) ale to nie wszystko. Charakter, ruchliwość, potencjalne zachowania agresywne, wymagania co do ilości osobników jednego gatunku, skrajne zakresy temperatury. Jak dla mnie przede wszystkim liczy się to, czy jesteś w stanie utrzymać prawidłowe, nieszkodliwe parametry wody... jeśli tak to trzymaj tyle ryb ile się da (z zastrzeżeniem powyższych szczegółów i oczywiście musisz brać pod uwagę fakt, że docelowo duże ryby w małym zbiorniku nie urosną i nie chodzi o brak 2-4 cm do maksymalnych rozmiarów a np. generowanie skalarów 5x10 cm w 60 l)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie przeliczniki to teoria. Oczywiście rozmiar też się liczy :) ale to nie wszystko. Charakter, ruchliwość, potencjalne zachowania agresywne, wymagania co do ilości osobników jednego gatunku, skrajne zakresy temperatury.

 

 

dziekuje za info. tak tez myslalam ze ruchliwosc rybek tez jest wazna. co do wielkosci to wiekszosc ma swoje max rozmiary (poza zbrojnikiem) i skalarow nie mam ochoty trzymac. czyli spokojnie moge dorzucic planowane platki i neony i moze samice pretnikowi. bojownik u mnie to morderca samic, wiec zostanie samotnikiem :)

 

pozdrawiam

 

netself

 

mandy29: Używaj polskich znaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...