Skocz do zawartości

Znikające ryby


Dioptriev
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam akwarium od wielu lat lecz od pewnego czasu mam problem ze znikającymi małymi rybami. W poniedziałek wpuściłem 10 nowych neonów i 5 razbór klinowych, dziś są 3 neony i 2 razbory. Zadnych zwłok, przeszukałem akwarium. Problem ten był już przy kilku poprzednich dorybianiach. Pozostałe ryby w akwarium to kilka prystelek, 2 kosiarki, i glonojad złoty. Czy coś z nich może je pożerać? Akwarium pojemność 100l. Filtr też przeszukałem, pozatym ma kratke przy wlocie wody. Wykonałem testy na pH, amoniak, azotany - wszystko w normie.

Pomóżcie proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

jestem bardzo początkującym akwarystą. Dziecko dostało w prezencie welona w kuli. Po zapoznaniu sie z hodowlą welona, kula została natychmiast zamieniona na akwarium.

60l

5 roślinek

podłoże to mały brązowy żwirek i kamyki

temperatura 24 stopnie

akwarium z pokrywą (światło 7-21)

filtr aquael fan2 z deszczownią

1 welon (niewiadomej płci)

5 neonek

2 maluśkie glonojady

4 gupiki (2 samice i 2 samce)

akwarium zostało założone 2 dni przed zarybieniem

woda ze studni własnej

starter tetra + uzdatniacz tetra

no i wszystko było fajnie, rybki wpuszczone wszystkie razem, karmione są 2 razy dziennie pokarmem suchym tetra pro (3 szczypty w dziecięcych łapkach), a tu nagle po tygodniu 1 samiec gupika zniknął. Dlaczego? Co jest nie tak? Mam w zapasie jeszcze preparat aqua balans, ale kazali z tym poczekać. Gupiki zachowywały się zupełnie normalnie. Podejrzewałam kota, ale przecież nie zdjąłby pokrywy i nie założył jej spowrotem ;)

Dziękuję za odpowiedzi i porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Co jest nie tak?

Ryby wpuszczone za wcześnie o dwa tygodnie do akwarium. Zabiły go najprawdopodobniej parametry wody. Tym co z niego zostało zajęły się inne ryby. Jeśli nic nie zrobisz, to niebawem możesz oczekiwać kolejnych "znikających rybek". Te uzdatniacze, biostartery itd które dałaś na początku nic nie dają.

 

Dodatkowo, rybki są źle dobrane. Zimnowodnych welonów nie powinno się trzymać z rybkami pochodzącymi ze strefy tropikalnej. Do tego rosną gigantyczne. Dla nich absolutne minimum to 2x większy baniak niż masz. "Glonojady" też potrzebują większego akwarium. W optymistycznej wersji masz gatunek dorastający do 13cm, w pesymistycznej do 40-50cm.

 

Nie kot, akwarysta który nie poczytał przed założeniem baniaka niezbędnego minimum o opiece nad akwarium. Tyle. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostało założone w zeszłą sobotę, z wszystkimi preparatami, a rybki zostały wpuszczone w poniedziałek. Z tego co czytałam, to do 5cm rybki akwarium o zdziesiatkowanym litrażu. Myślałam, że 60l będzie ok. Glonojadki mają po 3 cm. To co mam zrobić? Czyli ludzie w sklepach zoologicznych, nie znaja się na rybkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mam zrobić? Czyli ludzie w sklepach zoologicznych, nie znaja się na rybkach?

Szczerze? Zwykle nie. A nawet jeśli znają, to wciskają początkującym co popadnie. To bardzo częsta praktyka w tej branży. Bardziej zarabiają na osobach którym umierają rybki, niż na tych którzy mają dobrze ułożone obsady i poprawnie założone akwaria...

 

Zacząłbym od oddania welona. Ta rybka jest dodatkowo problematyczna, bo ma bardzo dużą przemianę materii, produkuje dużo amoniaku, co ma związek z parametrami wody i to dodatkowe utrudnianie sobie sprawy w niedojrzałym biologicznie akwarium.

Glonojadki też wypadałoby oddać. Są takie nadające się do tego litrażu - otoski, ale ty na 100% masz "zwykłe" zbrojniki.

 

Podmień przynajmniej 1/3 wody, ale najlepiej nie więcej niż połowę. Przydałyby się testy na związki azotu, możesz się w nie zaopatrzyć? Jak akwarium dojrzeje i się ustabilizuje, będzie można dokupić więcej rybek.

 

Masz żywe roślinki w baniaku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak oddać rybki? a może kupić większe akwarium? i je podzielić na 2 zbiorniki? i jeszcze jedno pytanie, czy przy podmianie wody dodać uzdatniacz? Moja woda jest z ze studni głębinowej lecz z otwartego szamba. Chloru w tym nie ma, ale jest nie badana. My jej nie pijemy, ponieważ koszty z tym związane to masakra. Sasiedzi piją i nie świecą. Nie mam pojęcia jakiego gatunku są glonojady. Grafitowe w jasne kropki. Gdzie się zaopatrzyć w testy? I czy szybko teraz wymieniać wodę, nie chciałabym, żeby popadały kolejne ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, roślinki. Tak, 5 żywych roślinek.

 

Edit:

 

Gapię się na te rybki i czekam na odpowiedź i jedna samiczka gupikowa pływa ciągle przy powierzchni. To coś znaczy? Znam się na dzieciach, na psie, na kocie, a na rybach nie. Ale jak je mam to chcę o nie zadbać :)

 

Edit:

 

ej, to jest takie słabe forum, czy nikomu się nie chce pomagać? Brakuje mi neonki - minęły 2h

 

Natalia1984: edytuj posty!

 

Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”! 4 posty pod rząd! Radzę przeczytać regulamin i stosować się do niego, a na zachętę przyznaję ostrzeżenie. Wszystko masz wyjaśnione. Czytaj ze zrozumieniem a temat zamykam.

Przepraszam, nie wiedziałam jak to zrobić. Dziękuję za pouczenie i możliwośc pisania. Na szczęście są ludzie b nerwowi ode mnie. No to jak z rybkami? Wymieniłam im 1/3 wody. Wyglada, że jest ok. Kupię testy. Nie chcę oddawać welona, bo to rybka synka. Wymarzona. Wolę zainwestować. Tylko nie wiem jak z te rybki rozparcelować. Jak akwarium 2 tygodnie się uzdatnia, to co ja mam z tymi rybami zrobić przez ten czas? I jakie to większe powinno być? i jak zrozumiałam to tam ma iść welon i glonojady, a w obecnym 60l mogą zostać neonki i gupiki (-jeden)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej, to jest takie słabe forum, czy nikomu się nie chce pomagać? Brakuje mi neonki - minęły 2h

Kolego, nie chodzi o to czy to forum jest słabe czy nie, ale nie poczytałeś nic o hodowli ryb i teraz chcesz, żebyśmy My ratowali twoje akwarium.

 

Koledzy już powiedzieli praktycznie wszystko, lecz ja powtórzę i mam nadzieje, że Ci to wyjaśnię:

Zanim do akwarium wpuścisz rybki woda w akwarium powinna odstać 2 tygodnie wraz z działającym filtrem (dlaczego to nie będę tłumaczył, bo to na początku zakładania akwarium powinieneś wiedzieć, więc radze doczytać).

Przez to, że za szybko wpuściłeś ryby parametry wody są złe i przez to rybki padają (No2, No3, NH3).

Teraz proponuje podmienić 50% wody i wszystko pomału powinno się ustabilizować ( co nie oznacza, że rybki nie będą przez jakiś czas jeszcze padać).

Co do testów to kupić je możesz w zoologicznym lub przez allegro najlepiej PH, No2, No3, NH3.

Jeśli możesz zakupić nowe, większe akwarium to oczywiście dobrze by było, bo będziesz miał większy wybór rybek i mam nadzieje lepiej je będziesz prowadził niż to i nie będzie takich problemów.

I teraz najważniejsze, chemie typu uzdatniacze itp. nie dodawaj, bo lepiej akwarium prowadzić bez chemii, naturalnie oczywiście po za lekarstwami na choroby, lecz jesli będziesz kupował zdrowe ryby i dobrze prowadził akwarium, chorób też nie zobaczysz.

 

Co do obsady:

Glonojady (czyli Zbrojniki) potrzebują zbiorników o długości 80cm, więc oddaj.

Neonek dokup do 10 sztuk

Welona oddaj, bo jest z nim dużo problemów.

Gupiki ok.

 

Dopóki nie ustabilizujesz sytuacji w akwarium nie dokupuj żadnych ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zachować te rybki, które mam, ponieważ welona dostał 7-letni synek. Jak duze akwarium ten welon potrzebuje i czy mogą być z nim glonojady? I co to znaczy "ustabilizowanie akwarium". Niestety, mało się na tym znam. Sytuacja zmusiła do zakładania, ale mi się spodobało. Może ktoś mi poda linki do ciekawych stronek dla początkujących. Chętnie się zapoznam z błędami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Ja mam podobny problem ze znikającymi Neonkami. Nie ma zwłok i 4 neonków z piętnastu . Pozostałe ryby to Gupiki, Molinezje w tym młode, Kiryski. Więc nie bardzo wiem co się stało, Filtr i rośliny sprawdzone, w okół akwarium również nic nie znalazłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i wracam do tematu znikających rybek. Akwarium ma 57 l a w nim 3 kiryski, już 10 neonków (4 mi zniknęły ), 3 molinezje dorosłe i 6 molinezji 2 tygodniowych (które okociły się w tym akwarium), ślimak Helena i gupiki, miałam 4 a zostały 2, (było 1+3). No i właśnie zniknęły mi ostatnio dwa gupiki samiec i samiczka. Nie ma zwłok i nie ma ryb. Temperatura wody 24 -25 stopni, innych parametrów nie znam. Nie wiem co jest przyczyna zniknięcia ryb. Nie wyskoczyły, nigdzie ich na podłodze nie znalazłam, nie było też zwłok w filtrze. Zastanawiam się czy neonki mogły je sobie zjeść, a może ślimaki. Będę wdzięczna za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...