Skocz do zawartości

Zielone nitki


Essa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dosyć dawno niebyło mnie na forum więc wypada powiedzieć jaka była tego przyczyna :)

Mianowicie moje szczeście (czytaj. żona) jest w 7 miesiącu ciąży, mimo wszystko ona jest ważniejsza od akwarystyki.

 

A teraz do sedna, 4/5 tygodni temu zrobilem restart zbiornika, od jakiegoś czasu borykam się z problemem glonów w postaci zeilonych nitek oblepiających dosłownie wszystko, zaczynając od filtra, poprzez szyby a kończąc na roślinach. Nigdy nie spotkałem sie osobiście z tym właśnie problemem. Czekam na wasze rady co do wali z tym uciążliwym problemem.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Podaj proszę wyniki testu NO3 i PO4 i zacznij uzupełniać braki PO4 lub zbijać nadmiar NO3 (szczerze wątpię aby było za duże) gdyż to one są powodem powstawania zielenic. POlecam lekturę stosunku Redfielda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem powstawania glonów zielonych według Redfielda jest za duży poziom azotu i za mały fosforu, zalecany stosunek N:P jest 10:1. Są w necie tabelki obrazujące stosunek NO3 do PO4, jesli dobrze pamiętam po przeliczeniach z masami molowymi wychodzi to jakoś 14,5:1, oczywiście mowa tu o "matematycznym" stosunku liczbowym a nie zalecanych stężeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj proszę jakie masz stężenie PO4 i dokładnie nazwy świetlówek z ich barwą jakie masz w akwarium.Czas ile oświetlasz baniaczek,litraż.

Zbiornik 120 L. Oświetlany zazwyczaj w godzinach 8- 20, nieraz się zdaża 21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...