Skocz do zawartości

Pomoc w walce z krasnorostami (początkujący)


dziubas123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

to od początku :)

 

baniak 112l (prosty)

 

podłoże: TetraPlant CompleteSubstrate + żwir kwarcowy (2-4mm)

 

oświetlenie 3x24W (12h/24)

świetlówki:

1x SYLVANIA AQUASTAR T5 24W

1x SYLVANIA GROLUX T5 24W

1x Hailea Sun Shine T5 24W

 

Filtr JBL E900 (wkłady standardowe)

grzałka Eheim Jager 100W

 

Fauna:

4x Danio

10x Neon Innesa

6x kirysek

6x otosek

krewetki Red Chery (około 20 szt było wpuszczone ale ile jest dokładnie nie wiem)

i 6sztuk babaulti

 

Flora: (z tym gorzej bo się dokładnie nie znam :/)

Mchy, cryptocoryna axelrod, Hydrocotyle leucocephala, Limnophila Sessiliflora, Rotala rotundifolia, Didiplis diandra, Eustralis stellata, Ludwigia repens, Shinnersia rivularis, Hemianthus micranthemoides, Bacopa caroliniana, Limnobium laevigatum, Egeria densa, Heteranthera zosterifolia, Lysimachia nummularia, Rotala rotundilofia red, Glossostigma elatinoides, Echinodorus Macrophyllus,Ludwigia Repens

 

gatunków sporo ale w brew pozorom roślin nie jest aż tak wiele bo był to zestaw kupiony na allegro więc było po kilka gałązek no i po przycince też trochę odeszło

 

Parametry dopiero od czwartku posiadam większość testów i staram się trzymać wszystko w normie:

 

ph około 7,6 (ale staram się zmniejszyć posiadam filtr RO)

GH >14 (pskowy więc średnio dokładny:/ )

kh coś około 10 a 15

NO3 - 5

Fe - 0,2

Po4 - 0,02

 

Nawozy które posiadam

EASYLIFE:

Nitro

Fosfo

Ferro

ProFito

EasyCarbo

 

do rzeczy akwarium założone na początku lutego dojrzewało około 1 tyg (wiem trochę mało) dodane były bakterie do filtra

z początku rośliny ładnie rosły i nie było najmniejszego problemu potem zmieniłem światło na to aktualne i zaczęły się problemy rośliny przestały rosnąć a zaczęły się pojawiać krasnorosty i okrzemki (z okrzemkami dałem sobie rade)

przyczyną było to że nie podawałem makroelementów i nie było wcale żelaza :/

 

teraz po wyrównaniu parametrów czyli dopiero 2 dni rośliny na nowo zaczęły bomblować szyby wyczyściłem korzeń też rośliny poprzycinałem w miejscach gdzie było najwięcej krasnorostów:/

podmiany robię praktycznie co tydzień około 30l wody teraz podmieniam trochę mniej ze względu na otoski (mam je od kilku dni)

 

proszę o pomoc co jeszcze mam zrobić aby zapomnieć o glonach raz na zawsze :D

 

wiem że tematów jest sporo ale jak wszędzie piszecie każdy zbiornik jest inny....

 

ps. mogę dodać jakieś zdjęcie całego akwa ale nie jest to najpiękniejszy zbiornik jak na razie się uczę więc nad wyglądem też będe pracował :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam femangę, już pisałem na kilku forach działa w 100% niektórzy leją nawet zapobiegawczo. Gdzie masz co2? nie podajesz co2 a lejesz tyle nawozów? kto ci zalecił takie coś, po 2 kto ci kazał świecić 12/24? oszalałeś chłopie? zaczyna się od kilku godzin dziennie i zwiększa chyba że masz dobry zestaw co2 i wiesz co robisz.

Co polecał bym zrobić:

- zaciemnić na 2-3 dni odstawić nawozy.

-zakupić femangę i lać przy podmianach

-podmiany 2x w tygodniu po 40%

-kuracja femangą 6tygodni (tylko przy podmianie)

-następnie co2 ! to podstawa bez tego możesz sobie zrobić kuku co właśnie zrobiłeś, co2 na maxa samo EC nie wystarczy ( Easy carbo to nie co2 w płynie!)

czytaj w ten sposób nie będziesz uczył się na swoich błędach tylko na błędach innych po to jest forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 1. wszelka pomoc się przyda więc dziękuje za zainteresowanie ;)

 

nie stać mnie w tej chwili na CO2 z butli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

po2. czytając fora im mniej chemii tym lepiej !!!!!!!!!!!!

po 3 czytając ze zrozumieniem nie leje tyle tylko je posiadam!!!

po 4 nie stać mnie na statecznik śiemnialny (znając się w małym stopniu na elektronice w stateczniku 3x24w nie da się świecić mniej;/)

po 5 podmian w ilości 40% i więcej nie chce robić ze względu na otoski (czyt. ze zrozumieniem) mogę robić częściej ale mniej !!!

a co do światła to po ile świecić ??

 

z tego co czytałem to zaciemnianie da tylko przewagę glonom a co do nawozów to ich nie podawałem (makroelementów) bo ich nie posiadałem i podejrzewam że to dało przewagę glonom :/!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że tematów jest sporo ale jak wszędzie piszecie każdy zbiornik jest inny....

Ale z glonami zazwyczaj walczy się tak samo jak w każdym innym :roll:

 

Masz problem z krasnorostami tak?? To na poczatek:

:arrow:search.php

:arrow:viewtopic.php?f=46&t=10218

Na forum jest mnóstwo tematów o tych glonach, wystarczy poczytać zamiast się tak unosić od razu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie stać mnie w tej chwili na CO2 z butli!

Nie musisz od razu kupować butli, zrób bimbrownie.

nie stać mnie na statecznik śiemnialny (znając się w małym stopniu na elektronice w stateczniku 3x24w nie da się świecić mniej

Swiecić mniej znaczy krócej. Zacznij od 4h i co tydzień zwiększaj o godzinę.

 

Powiem Ci jak ja zwalczyłem krasnorosty.

Skrócilem czas oświetlenia do 4h tylko 2 świetlówki

Zero nawozów

CO2 cały czas + EC podwójna dawka

Częstsze ale mniejsze podmiany wody

Najbardziej zarażone liście usuwałem

U mnie pomogło ale jak napisałeś

wszędzie piszecie każdy zbiornik jest inny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam na tym i innym forum o tych krasnorostach ale nadal sobie z nimi nie radzę (stawiam pierwsze kroki z akwa) dlatego założyłem ten temat :/

już pousuwałem części roślin najbardziej zaatakowane niektóre rośliny wymoczyłem w wodzie z sokiem z cytryny (wyczytane na innym forum) tez pomogło

to zmniejszam świecenie do tych 4h ale pytanie jak będę podawał co2 przez 24h i świecił tylko 4h to czy ryba starczy tlenu bo nie napowietrzam ??

czy jak przestane podawać wszelkie nawozy to nie będzie sytuacji takiej jak już miałem że brakło żelaza i wszystko zaczęło marnieć i nie rosnąć?

EC podaje w większej dawce niż zalecana

wodę podmieniać czystą RO czy mieszać z kranówką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam od siebie jeszcze to, że u mnie był wysyp krasnorostów po zamontowaniu kaskady. Zmniejszenie ruchu wody oraz skierowanie strumienia z kaskady bardziej na taflę wstrzymało rozrost glonów ale nie usunęło ich z porażonych liści. Musiałam je usuwać mechanicznie i pozbyć się z wody (szkoda mi było ciąć roślin). Teraz mam kubełek z deszczownią skierowaną ku górze i po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

ps. mogę dodać jakieś zdjęcie całego akwa ale nie jest to najpiękniejszy zbiornik

Jeśli możesz daj proszę zdjęcie roślinki czy innego elementu dekoracyjnego zaatakowanego krasnalem, w celu weryfikacji Twojej diagnozy że krasnal to krasnal. Teoretycznie nie sposób pomylić krasnorostów z innymi glonami, nie mniej jednak może masz szczęście i są to jakieś dziwne zielenice które łatwiej się zwalcza niż krasnale.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę prosić o zmniejszenie zdjęć tak do 1280 x 1024 lub 1024 x 768, te są dość spore i rozwalają z deczka układ forum :)

Pozwolisz że ja się nie wypowiem, poczekajmy na identyfikację przez doświadczonych forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na zdjęciu to nie krasnorost. To zielenica pędzelkowata. Ta akuratnie to następca zielenicy kolonijnej ( punktowej). W Twoim przypadku jest to proste. Masz w wodzie za dużo mikroelementów + za mocne światło i za długo świecone. Ogranicz światło, lej tylko potas i EasyCarbo. Usuwaj mechanicznie glony z dekoracji i liści. Liście mocno zaatakowane usuwaj. Krewetki amano kochają takie glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo? Zaczynamy od 6 godzin. Co tydzień zwiększaj co 30 minut aż dojdziesz do 9-10 godzin maksymalnie. 12 to stanowczo za dużo. W naturze nigdy słońce nie świeci 12 godzin a na sam dół promienie docierają może przez 5 godzin dziennie. Masz ponad 0,6 W na litr wody. Na razie wyłącz jedną świetlówkę.

Strzykawką odmierzasz EasyCarbo i bezpośrednio na glon codziennie. Po 2-3 dniach zbrązowieje. Później z łatwością usuwasz palcem. Na razie odstaw wszystko prócz potasu i EasyCarbo. CO2 możesz podawać tak jak podawałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście jest podany powód zielenic w zbiorniku. Dlatego poprosiłem o zdjęcia a nie podałem sposobu na wykańczanie krasnala. Bo i krasnali mamy rodzajów kilka i nie każdego da się wykończyć tą samą metodą.

NO3 - 5

...

Po4 - 0,02

Utrzymując właściwe proporcje między No3 a PO4 uzyskasz stabilny stan antyglonowy. Polecam zapoznać się z jakimś artykułem dotyczącym stosunku Redfielda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co ciągnąć ten bezsensowny temat dziubas, założyłeś konto żeby otworzyć ten wtórny temat, bo nie chce ci się poczytać :google:

 

Moja rada - jak miałem krasnorosty to zadałem sobie trud i przeczytałem tutaj:

 

viewtopic.php?f=46&t=10218

 

i krasnorosty zniknęły, a za powielanie tematu podklejonego powinni ci dać ostrzeżenie.

 

Dołączona grafika

 

Poczytaj forum jak umiesz i Cię to nie boli, biblioteki i księgarnie też są otwarte dla każdego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Forum dyskusyjne to przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej."

 

po 2 nie każdy mieszka w Warszawie i ma pieniądze na książki które są drogie, lub dostęp do dobrze wyposażonej biblioteki!!

 

po 3 nie jesteś modem więc co Ci do tego ?? :aniol_diabel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Wrzuć na luz P_Ż dziubas123 ma zielenice i to już "wtórne" stadium, zdążyło lekko ewoluować :)

Jak nie poprawi bilansu makr to się spod zielonej sieczki nie podniesie i restart gwarantowany.

 

dziubas123 ja trafnie zauważyłeś forum służy do wymiany informacji, gdyby nie fotki nadal "zwalczali byśmy" nieistniejące krasnale. Niestety aby wymiana informacji była owocna sam musisz znaczną cześć pracy odwalić, nikt jej za Ciebie nie zrobi.

 

ps ja nie mieszkam w wa-wie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę offtop :/

bo mi taki ktoś działa na nerwy :/

gdyby nie ten temat pewnie dalej bym czytał wszystko o krasnorostach i nadal był bym w czarnej dup..

 

a co do założenia tematu wiem że powinienem się podłączyć pod istniejący temat !! ale założyłem go celowo bo nie jestem tylko na tym forum i z doświadczenia wiem że po dopisaniu się do istniejącego jest znikoma szansa na zainteresowanie i pomoc danej osobie po drugie jak jest kilka osób i już się ktoś tym zainteresuje to zwykle nie wiadomo do kogo jest porada :/

zresztą admin po rozwiązaniu problemu zawsze może temat przenieść do śmieci i nie ma problemu 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...