Skocz do zawartości

OŚWIETLENIE - WAŻNE PYTANIE!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym prosić Was o radę. do akwa 112, w którym planuje duzo roślin jakie będzie najlepsze oswietlenie? jaka moc? jaki rodzaj swietlówek? jaki jest przelicznik W/litr?

Liczy się Wat na litr,czyli moc oświetlenia dzielisz na litry, np. oświetlenie 30w w akwarium 112l, dale moc około 0,3w/l czyli bardzo mało.

 

Oświetlenie wybierz pod kątem tego jakie chcesz mieć rośliny. Nie które potrzebują mocnego oświetlenia, a nie które nawet przy 0,3w/l będą rosły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narazie jestem w trakcie kompletowania sprzetu własnie i nei wiem jakie oswietlenie wybrac do pokrywy własnej budowy. na 112 l z roślinami srodnio wymagającymi myslałem coś kolo 70W. moze być? nei chce jakichs bardzo wymagających. raczej popularnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie jestem w trakcie kompletowania sprzetu własnie i nei wiem jakie oswietlenie wybrac do pokrywy własnej budowy. na 112 l z roślinami srodnio wymagającymi myslałem coś kolo 70W. moze być? nei chce jakichs bardzo wymagających. raczej popularnych.

Wychodzi 0,6W/l. Według mnie lepiej by było jakby była jeszcze jakaś świetlówka, np 24W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że Wat Watowi nie równy. Np 14 W świetlówka Hagen Sun-glo ma strumień świetlny 740lm, a 14W Hagen Aqua-glo ma tylko 300 lm. Jak widzisz Sun-glo jest 2 razy mocniejszym źródłem mimo tej samej mocy. Jednostka W/l jest więc mocno naciąganą jednostką:) Warto na to zwracać uwagę przy wyborze źródeł światła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda to prawda, choć sam o tym wiem jakoś pomijam ten istotny szczegół. Nie wiem jakie 112l ma wymiary myśle że nie więcej niż 80cm długości, więc jak bedziesz miał T8 to 4szt jak T5 to 3szt. Z doborem to poradzisz sobie sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi 0,6W/l. Według mnie lepiej by było jakby była jeszcze jakaś świetlówka, np 24W

 

 

Kolego oświetlenie liczy się netto. Czyli 112l-zawartość akwarium sam żwir Ci dużo zajmie.

Ja policiłbym Ci coś takiego z allegro, sam używam tego oświetlenia w akwarium 92 L i jest spoko.

Masz tam już gotowy zestaw tylko przykręcić i spokój, a nie kombinować z statecznikami.

Jedną mam zwykłą 24 W a drugą 24 W Plant dla roślin, żadnych problemów roślinki idą w górę,

0,5 Wat Ci wystarczy na litr jak będziesz miał popularne roślinki.

http://allegro.pl/ecolight-24w-plant-mo ... 03953.html

http://allegro.pl/modul-oswietleniowy-s ... 78386.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, nie odejmuje się objętości żwiru itd. Pierwszy raz się spotykam z tym żeby to ktoś tak liczył.

 

Po drugie, przelicznik w/l jest tylko i wyłącznie orientacyjny, a często jest wręcz bzdurny. Przykłady? Dwie różne świetlówki tej samej mocy [w] mogą mieć znacząco różny strumień świetlny i widmo. Przekłada się to na ilość światła odpowiedniego dla roślin.

Przelicznik nie uwzględnia też zastosowania odbłyśników, które to potrafią dodać nawet te 30-40% światła.

Jeszcze inny przykład. Różne wysokości baniaków. W baniaku o wysokości 30cm, nawet przy wymagających roślinach potrzeba światła o mniejszej mocy niż w baniaku 50cm, niezależnie od litrażu.

 

Po trzecie, baniak roślinny > 0.5w/l. Mit.

Można mieć bardzo fajny baniak, gęsto obsadzony roślinami nawet przy 0.2-0.3w/l. Nawet nie mówię tylko o akwariach LT, ale to koronny przykład.

Poza tym światło to nie wszystko. Przy współczynniku 0.5w/l lub większym konieczne będzie co2 i jakieś przemyślane nawożenie. Musimy wiedzieć czy autor tematu ma na to chęci/czas/kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...