Skocz do zawartości

napowietrzanie i filtr


agap
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

hej. pilnie potrzebuje pomocy w/s zlotej rybki. mam ja ponad dwa lata i klika dni temu zmnienilam akwa na 60l. filtr podwodny byl w zestawie. ryba dwa dni podplywala do tafli wody. kupilam napowietrzacz( zajebiscie glosny) jutro ide oddac i poszukam cos innego. pytanie czy jezeli bede miec filtr z rurka nad powierzchnia z ktorej wylatuje woda uderzajac o tafle wody (taki mialam poprzednio) to czy musze miec napowietrzacz? od trzech dni czytam wszystko w internecie ale zdania podzielone. dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Ruch tafli wody napowietrza wodę, nie potrzebujesz do tego dodatkowych pompek tłoczących powietrze.

Są filtry wewnętrzne do których połącza się wężyk wystawiając drugi koniec nad tafle wody, tym wężem dociera powietrze do strumienia wydmuchiwanej wody i w taki niby sposób jest ona dodatkowo napowietrzana. Filtry kaskadowe doskonale napowietrzają wodę, wystarcza taka sobie falka żeby napowietrzyć zbiornik.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki. wszystko super ale ten mij filtr nie ma wejscia na rurke. jest jakis po... elite -wyglada ja plaszczka. nie ma nawet ustawienia z min na max. nie wiem czy nie kupic jutro takiego jak mialam tyle ze na wieksza pojemnosc. takie cuda co pisza o zlotych rybkach to mozg mi sie zapala!! mam ja tyle i nigdy nie bylo problemu. co mozesz mi jeszcze poradzic. dzieki z gory

 

Edit:

a tak na marginesie to kaskadowy odpada. musi byc pokrywa(nie bede wiercic dodatkowych dziur) bo rybka skacze czasem jak akrobata.

 

Atreyu: Edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaskadę można bez problemu zabezpieczyć. Przy welonach same filtry wewnętrzne odpadają. Ryby bardzo brudzą i nadfiltracja jest wskazana.

Rybka siedziała przy tafli nie przez brak tlenu, a przez podtrucie związkami azotu, wynikającymi z źle przeprowadzonej przeprowadzki do nowego akwarium. Pewnie nawet nie dojrzewało biologicznie...

 

Co do radosnej welonki która potrafiła przeżyć w takim akwarium, to z własnego doświadczenia powiem Ci że nie jest taka szczęśliwa jak się wydaje.

Po pierwsze rybka skarłowacieje, to choroba. Niestety komuś nie obeznanemu w temacie może wydawać się po prostu że przestała rosnąć bo osiągnęła prawidłowe rozmiary. W tej wielkości akwarium takich jednak ta rybka nie osiągnie i będzie się męczyć.

Po drugie, takie bardziej wymierne. Długość życia. Karasie potrafią dożyć do 20 lat spokojnie. Oczywiście trzymane w dobrych warunkach, bo w tak małym akwarium nie dożyje 1/5 tego...

 

Nie oceniaj że problemów nie ma tylko po tym że rybka żyje-je-pływa, bo w dużym słoiku robiłaby to samo więc nie świadczy to o dobrych warunkach. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ze ma miec napowietrzenie to wiem no i je ma, ale czy taki filtr jak opisuje wyzej wystarczy bo mozna oszalec od tego napowietrzacza. wczesniej bylo ok, a ryba nie welonka tylko tzw zwyczajna czyli ta od ktorej sie porobily te wszyskie klony. duza jest i rosnie. ma wsystko tak jak nalezy tylko ten napowietrzacz spedza mi sen z powiek!!!! a ludzie cuda opisuja ze czasem nie wierze w to co pisza. dbaja jak szaleni, leja jakies swinstwa, kupuja glonojady i inne bzdury i stale im ryba choruje i zdycha. moja na kranowce zyje ponad dwa lata i pozyje jeszcze dlugo. a z tym skakaniem to chyba ktos wzial sobie doslownie. ha ha przeciez by sie zabila o pokrywe! blagam niech mi ktos powie to czego nie wiem o tych babelkach......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dodatkowych w miarę tanich napowietrzaczy - wszystkie są głośne. Pisałem już to nie raz na forum. Głośne i niepotrzebne, bo filtry wystarczająco natleniają wodę.

Zachowanie welonki może być [i prawdopodobnie jest] niezwiązane z ilością tlenu w wodzie, ale o tym pisałem wcześniej i nie będę się powtarzał. ;)

 

Co do welona/złotej rybki - niezależnie od odmiany, gatunkowo to karaś. Wszystkie że tak to ładnie napisałaś "klony" to hodowlane formy tej ryby powstałe na skutek selektywnej hodowli, która w tym wypadku trwała przeszło 1000 lat. Dodam że te najbardziej wyselekcjonowane odmiany zwykle rosną trochę mniejsze od formy naturalnej. "Zwyczajne" złote rybki, spokojnie dorastają do 15-20cm. Bok Twojego akwarium ma 30cm. Coś tu jest nie tak, chyba sama rozumiesz... A to że jest teraz mała, nie zależy od odmiany w tym wypadku, tylko o wiele za małego dla niej akwarium.

 

Mówisz że rybka ma dwa lata. Dla ryb które potrafią żyć dwa razy dłużej od owczarka niemieckiego to zupełnie nic. Jak zaczynałem przygodę z akwarystyką też miałem złotą rybkę. Co więcej, w podobnym, minimalnie mniejszym akwarium. Przeżyła 2-3 lata po czym padła. Jak to się ma do prawidłowej długości życia [>20lat]? Wiadomo. ;)

 

W każdym razie, powodzenia... ;)

 

PS: Tak na marginesie, do akwarium żadnych świństw lać się nie powinno. No może prócz nawozów w akwariach typowo roślinnych.

Z myślą o zwierzaku którego hodujesz, polecam tą lekturę:

viewtopic.php?f=43&t=6354

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj dziekuje ale historie zlotej rybki znam i min 20-30cm sobie taka urosnie, a ja nie koncze na akwarium 60l, bo nawet tego nie napisalam. pytam o te nieszczesne babelki, a napowietrzacz nie tani hallo. polecono mi jakies niby bardziej ciche tetratec asp100 i eihem(chyba dobrze napisalam) i nie wiem czy to tez bedzie porazka pod wzgledem halasu. w pokoju spi dziecko i to troche malo komfortowe. dzieki bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

agap a moje zdanie jest takie, że w naturalnym środowisku nikt rybkom nie puszcza bąbelków pod wodą i dlatego ruch tafli wody wystarczy do napowietrzania zbiornika, jak napisali inni wcześniej, no ale jak chcesz cichą pompke to nie musisz wydawać powyżej 300 zł jak ktoś napisał :). Tej pomki nie usłyszysz napewno http://allegro.pl/pompka-napowietrzajac ... 50551.html

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej. i wlasnie ta odpowiedz najbardziej mi sie podoba, jestem takiego samego zdania, ale troche sie zlamalam pod wplywem opinii na roznych forach. Stara(ta glosna) zamienilam dzis na cicha firmy Rena. Nie jest calkiem bezszelestna ale jestem zadowolona. No moze nie do konca pewna calej tej operacji. Filtr tez kupilam nowy, taki na ktorym rybka zyla ponad dwa lata i bylo ok. Filtr jest z tzw deszczowina, wiec czy aby potrzebuje dodatkowych babelkow, bo teraz w akwarium z prawej bable i z lewej bable. Czy aby nie za wiele? Mysle zeby na noc dodatkowe babelki wylaczyc, a zostawic tylko filtr... Czy moze ktos mnie bardziej uswiadomic. Kiedys byl tylko taki filtr i bylo super, a teraz wieksze akwa i wiecej problemow, a bablach to juz nie wspomne. Dziekuje. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Miło, że mogłem jakoś pomóc.

Kiedyś na rynku były tylko filtry tego typu http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-sera ... 49860.html do działania których niezbędna była pompka. Dodatkowo siłą rzeczy stosowało się trójnik na wężyku od pompki i dodatkowo montowało napowietrzacz, miało to wtedy większy sens bo pompka była niezbędna.

Dzisiaj filtry mają własne zasilanie i wytwarzają takie ciśnienie, że wystarczy nakierować wylot z filtra na taflę wody i w ten sposób napowietrzać. Jednak jak ktoś lubi bąbelki w wodzie to w niczym nie przeszkadza, kwestia gustu, takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, Filtr taki jak poprzednio ale na wieksze akwa , no i wiadomo glosniejsze oraz ma wieksze dziury w tzw deszczowinie. Jak skieruje pionowo tzn do wody jest ciszej ale bable w wodzie i tafla prawie sie nie rusza, a jak puszczam na tafle( tak jak kiedys) to robi sie na calej tafli pralka. Czy to tez w tym przypadku kwestia gustu? Chyba oszaleje.... :x Szkoda mi mojej ryby bo od trzech dni stale grzebie jej w domku i cos zmieniam. Nawet czlowiek nie lubi jak mu sie wlazi w zycie z butami :( . Dzieki.Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest taki filtr z rurka w ktorej sa dziurki i leci z nich woda. Filtr jest wewn ale nie da sie go obnizyc do wody, rurka musi byc nad tafla. Krecilam juz na rozne sposoby i tak jak pisalam- albo strumien skierowany do wody w dol albo po tafli. A moze bez rurki? Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za porady i jak cos komus wpadnie do glowy to chetnie poczytam, a jutro zobacze jak to bedzie bez rurki. Kurcze,zeby ta rurka miala ciut mniejsze otwory, to by nie bylo problemu, ale wiekszy filtr to i wieksze dziury. Kobieta zawsze sie czepia..... Dziekuje. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest ok. Nikt dalej nie pisal i sama wymyslilam. Rybka spala, bo 3 dni miala dosc grzebania w jej domku. Filtr ustawilam jak trzeba(odglos wody do zniesienia) a na noc wylaczylam napowietrzacz(dodatkowe bable zbedne przy takim filtrze, w dzien wystarczy).Wszystko gra, tak jak kiedys i jestem zadowolona. Dziekuje tym co chcieli pomoc. Mam nadzieje, ze dlugo tu nie zawitam, chociaz o cos bym sie mogla jeszcze zapytac, ale pozostawie to losowi, intuicji i przeznaczeniu. Nie dajmy sie zwariowac. Kochajmy swoje rybki i nie uszczesliwiajmy je wbrew naturze. A zachowan rybek nie traktujmy olewatorsko, kazda rybka inna i najlepiej zna ja wlasciciel. Dziekuje. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...