Skocz do zawartości

Glony przy starcie na ADA Amazonia


Koozka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wystartowałem ostatnio akwarium na podłożu ADA Amazonia. Jak wiadomo bywają problemy z tym podłożem podczas startu ale u mnie wydaje się, że sytuacja wymyka się spod kontroli.

 

2 dni po starcie na wszystkim co jest w akwarium zaczęły pojawiać się (chyba) glony. Mają one barwę brązową, ale nie wyglądają raczej jak okrzemki. Jest to coś w stylu brązowego kożucha, który oblepia wszystkie rośliny, korzenie i kamienie i po pewnym czasie tworzy długie nitki (po 2 dniach ok 5-centymetrowe). Na zdjęciu widać stan trawniczka po jednym dniu od czyszczenia tego dziadostwa:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/07a ... ad083.html

 

Z trawki jestem w stanie dość łatwo ściągnąć tan nalot, ale problem mam z Myriophyllum scabratum, które mają bardzo drobne listki i przez nalot zaczynają gnić.

 

Ten nalot ostatnio zaczął tworzyć się na podłożu i teraz zaczyna zielenieć. Na zdjęciu trochę to widać w miejscu gdzie widać zatrzymane pęcherze powietrza.

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6cb ... 2c05c.html

 

Akwarium 63l zalane od ponad 2 tygodni. Oświetlenie 2x24W 7h dziennie. Co2 podawane 24h 1 bąbel na sekundę.

Pierwsze 2 tygodnie podmiany co 2 dni ok 30%. Parametry: NO3= 0, NO2<0.5, GH=6, KH=8, PH=7.2.

 

Miał ktoś może podobny problem i co to w ogóle jest? Gość w sklepie twierdzi, że przy podłożu ADA mogą dziać się różne dziwne rzeczy i trzeba jakość przeczekać.

 

Dzięki z góry za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Substraty się "płucze" po zalaniu zbiornika. Polega to na tym aby go zalać, zlać wodę i zalać ponownie. Po dwóch dniach to samo i potem już normalne podmianki co tydzień.

Co dwa dni wymieniałeś 30% wody? Łomatko. Zostaw to teraz, podmieniaj co tydzień z 20-25% max.

To pierwsza sprawa.

 

Druga: 1 bąbel na sek? Przy ADA? Zapomnij o tym!

 

Trzecia: Gośc w sklepie ma trochu racji, start na ADA bywa ciężki. Po około 4-6 tyg wszystko się stabilizuje.

 

Rada na szybko:

- podmianki tak jak napisałem wcześniej

- więcej co2

- zaczynaj wydłużać światło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Pierwsze co zrobię to zwiększę co2 i oświetlę akwa przez 8h.

 

Jeśli chodzi o płukanie podłoża ady to niestety pierwsze słyszę. Ogólne zalecenie to nie płukać i bardzo częste podmiany przy starcie. Przeglądnąłem sporo wątków i w większości zalecano podmiany co 2 dni lub nawet codziennie (!) przez pierwszy tydzień. Teraz (po 2 tygodniach) zmniejszyłem częstotliwość podmian. Zgodnie z twoją propozycją będzie co tydzień.

 

Wie ktoś może jak nazywa się taki dziwny nalot i jakie są jego przyczyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Pilnuj parametrów a przede wszystkim twardości, to podłoże jest jak wampir energetyczny, pochłonie wszystko aby pozostawić kh i gh równe 0 lub bardzo bliskie zera a ph około 6,5. Musiałem zmienić system podmian z raz w tygodniu 30% na dwa razy w tygodniu 20% żeby twardości utrzymać na jako takim poziomie, raz udało mi się przeoczyć termin i nazajutrz nie było już czego odławiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...