Skocz do zawartości

Baniak 80L - sugestie, porady dla poczatkujacego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupilem baniak 80l. nie czekajac na jego stabilizacje (ze wzgledu na moja porywczosc i szybkie rezygnowanie z pomyslow) zakupilem preparat do uzdatniania wody kranowej i kultury bakterii. po kilku godzinach filtrowania tak przygotowanego H2O zapelnilem baniaczek takim oto składem:

 

Zywe sworzonka:

 

20 Neonow Innesa

2 Gupiki (parka)

2 Kiryski (parka)

2 Molinezje (parka)

2 Glonojady

3 Mieczyki zwykle

1 Mieczyk z czerwonym paskiem poprzecznym

1 Mieczyk z czarnym ogonem

3 Krewetki (prawdopodobnie karlowate filtrujace) takie jasnej barwy

2 Krewetki (troszke wieksze od tamtych, szare z kropkami)

1 Ślimak

 

- W planie 2, moze 4 raki Cambarellus

 

Wiechcie:

 

7 Moczarek

2 Kepki Mchu Jawajskiego

 

- Dokupie troche moczarek na tyl baniaka oraz jakies roslinki na przod, mech docelowo ma zarosnac cale dno

 

Kryjowki i podloze :

 

1 Korzen

Zwirek akwariowy jasny (nie reagujacy)

 

- Bedzie dodatkowy korzen i wiem, ze neony nie lubia jasnego podloza ale docelowo na kamyczkach ma znalesc sie mech.

 

 

Jakies sugestie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakupilem preparat do uzdatniania wody kranowej i kultury bakterii. po kilku godzinach filtrowania tak przygotowanego H2O zapelnilem baniaczek takim oto składem:

Preparaty/uzdatniacze to pic na wodę. Nie przyśpieszają dojrzewania biologicznego akwarium. Jeśli ryby wpuściłeś tak jak piszesz od razu, to czekają Cię same problemy, z prawdopodobnymi zgonami rybek na czele.

 

Obsada nienajlepsza. Chciałbym poznać wymiary tego akwarium, by powiedzieć coś dokładniej.

Mieczyki i zbrojniki będą najprawdopodobniej do oddania. Kiryski hoduje się w stadach, nie parach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 Neonow Innesa- trochę za dużo

2 Gupiki (parka) trzyma się je w haremach 1samiec + kilka samic

2 Kiryski (parka) trzyma się w stadach minimu 6 sztuk

2 Molinezje (parka) chyba mogą byc

2 Glonojady- jakie?

3 Mieczyki zwykle-ok

1 Mieczyk z czerwonym paskiem poprzecznym-ok

1 Mieczyk z czarnym ogonem-ok

3 Krewetki (prawdopodobnie karlowate filtrujace) takie jasnej barwy

2 Krewetki (troszke wieksze od tamtych, szare z kropkami)

1 Ślimak - ok

? wydawalo mi sie, ze na kazdy cm ryby przypada litr.

Ryby nie padaja, a to juz ktorys dzien mija.

takie przeliczniki to bajka , wychodziło by na to ze rybki które dorastają to 50cm mogły by być w 50 l

rybki mogą padać dopiero po tygodniu - dwóch

 

twoje akwarium ma 112l a nie 80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktorych za duzo ? wydawalo mi sie, ze na kazdy cm ryby przypada litr.

Ryby nie padaja, a to juz ktorys dzien mija.

Tak jak pisze poprzednik, akwarium ma 112l - co w tym wypadku dużo zmienia. ;)

Przeliczniki są nieprawidłowe, obsadę należy zawsze dobierać indywidualnie.

 

A to że rybki teraz nie padają, wcale nie oznacza że będzie dobrze. Najtrudniejszym okresem będą pierwsze dwa-trzy tygodnie od założenia akwarium. Skoro już wpuściłeś ryby wcześniej, to należy badać parametry wody. Kup choć podstawowe testy na związki azotu. Lepiej być zapobiegawczym, niż później zakładać tematy "dlaczego rybki się dziwnie zachowują", "dlaczego siedzą pod taflą wody i mają zaczerwienione skrzela", albo "dlaczego chorują". ;)

 

Wracając do obsady:

- 20x neon Innesa - ok, ilość też odpowiednia.

- 2x gupiki - ok, ale hoduje się w haremach.

- 2x molki - jw.

- 5x mieczyki - jw.

- 2x kiryski - Jaki gatunek? Stadne. Dokup 4 tego samego gatunku.

- 2x zbrojniki - daj zdjęcia, należy je zidentyfikować. Jeśli to zbrojniki niebieskie to się nadają, natomiast jeśli to zbrojniki lamparcie/pleko to nie.

- krewety - nie moja bajka. ;)

- ślimak - jaki?

 

Obsada całkiem ok. Trochę dużo żyworódek. Za parę miesięcy możesz mieć problemy z setkami sztuk narybku... Molki i mieczyki bym sobie zostawił, gupiki oddał. W każdym razie do tego co już masz, poza uzupełnianiem odpowiedniego przelicznika samce/samice dla żyworódek i kilkoma kiryskami nie powinieneś już nic dokupywać. Do tego należy zidentyfikować glonojady i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glonojady sa takie ciemne z kropkami wiec pewnie lamparcie - na razie je zostawie (za jakis czas dokupie wiekszy baniak)

 

Slimak taki najzwyklejszy zoltej barwy

 

Wode oczywiscie mierze. PH 7,5, KH 10, GH 14 - te ostatnie z dnia na dzien spadaja o kilka punktow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byłby to zbrojnik lamparci, to nawet większy zbiornik by nie pomógł. No chyba że myślisz parometrowym basenie. Te ryby dorastają do 50cm. ;)

Jeśli to zwykłe zbrojniki niebieskie, wtedy ok.

 

Ślimak - ampularia? Jak tak to ok.

 

Co do testów. Chodziło mi o związki azotu, to one są trujące i to z nimi będzie problem, nie z ph czy twardością wody... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takich testerow mi w sklepie nie dali... powiedzieli, ze takie starcza. Grr

Z tymi glonkami i tak sie wstrzymam, jak zaczna byc za duze to pomysle nad oddaniem ich.

W ogole w tym sklepie podobno kupilem akwa 80l... a co do zwiazkow azotu i zelaza to wlasnie na to kupilem taki niebieski plyn. no i te bakterie. Na razie rybki przyzwyczaily sie do akwa i zrobily sie ruchliwe, nie zauwazylem zadnych niepokojacych objawow na skrzelach i w ogole. Dzieki za podpowiedzi, jak tylko akwa okaze sie bezpieczne dla rybek to dokupie jeszcze jakies gupiki i kiryski.

 

p.s. co do ilosci narybku... bede mniej wydawal na zywy pokarm :twisted:

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wiedzy sprzedawców podchodź z dużym dystansem. Ściemniają, wpychają różne niepotrzebne rzeczy itd. byleby tylko zarobić. ;)

Postaraj się o testy NO2 i NO3. W najbliższym czasie rób większe podmianki niż trzeba. Dosypanie łyżeczki soli niejodowanej [jodowana, czyli zwykle taką jaką mamy w solniczkach być nie może] też pomoże. Z dokupywaniem rybek poczekaj te dwa tygodnie przynajmniej. ;)

 

Niebieskiego płynu nie wlewaj, napisz dokładnie co to. ;)

Równie dobrze może to być w miarę nieszkodliwa chemia, jak i taka która bardzo zaszkodzi.

Natomiast te bakterie w buteleczce to pic na wodę... ale je możesz dać. Nawet jak nie pomogą, albo pomogą w stopniu niezauważalnym to nie powinny zaszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niebieskie bylo z akwarium, juz wyrzucilem opakowanie (wlalem na kilka godzin przed rybkami) ale czytalem na necie i mialo to dobre opinie, te bakterie to nutrafin i na jego temat zdania sa podzielone jedni mowia, ze dziala drudzy, ze nie dziala. P.S. mieczyki wcinaja mi mech, to normalne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalne. Kup jakiś dobry pokarm roślinny, np Spirulina Forte to powinny przestać, lub przynajmniej to ograniczyć. ;)

 

Co do opinii na necie... nie patrz na te w sklepach, jak już to szukaj na forach. W sklepach pod produktami zwykle piszą je sami sprzedawcy pod różnymi nickami. To też taki "chwyt marketingowy". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by pomyśleć o jakiś prostych w hodowli krewetach np. RC, albo raczku CPO.

Dwa warunki:

-Co prawda Twoje ryby nie są jakieś szczególnie drapieżne wobec skorupiaków, ale dobrze gdybyś w akwarium miał sporo roślinek, w tym te drobnolistne które posłużą jako schronienie dla nowych lokatorów.

-Jak chcesz krewetki/raki, to odejmij przynajmniej jeden gatunek z

ryb. Obecnie jest tak na "styk", a gdy w baniaku będzie więcej zwierzaków będzie już tłoczno.

 

Zakupy oczywiście to też przynajmniej po 2ch tygodniach. Rybki, a szczególnie gatunki które masz są wytrzymałe na zatrucia związkami azotu. Natomiast krewety wpuszczone do wody o złych parametrach po prostu nie wytrzymają. ;)

Ten mech dlugo bedzie porastal dno ?

Nie wiem jak rośnie mech trzymany w dobrych warunkach, sam zresztą go nie hodowałem, ale widziałem ciekawą sytuację u znajomego. Pół roku temu wraz z rybami ze sklepu zoologicznego przypadkowo przyniósł małą zieloną nitkę. Miał to wyrzucić... ale w końcu nitka skończyła w akwarium. Roślinka okazała się mchem i obecnie rozrosła się do wielkości 2ch kokosów. Dodam że jest to akwarium ze standardowym światłem [i starymi świetlówkami...] bez co2, nawozów itd... ;)

 

PS: viewtopic.php?f=43&t=30848

Trzeba było powiedzieć że krewetki już tam masz... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba bylo przeczytac pierwszego posta - jest tam zamieszczone, ze sobie juz zyja :)

 

Mysle, ze temat do zamkniecia - pozbede sie mieczykow, dokupie jeszcze dwie samiczki gupika i 4 kiryski, a do tego dwa kraby i bede szczesliwy. Roslinki i dodatkowy korzen tez mam w planie (pierwszy post)

 

Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...