Skocz do zawartości

Zielenice na szybie


cwic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z zielonkawym nalotem na szybach (przód i tył). Na roślinkach nie ma ani śladu glonów, a niestety przednią szybę co 2 dni muszę czyścić.

 

112L

oświetlenie 3x24W przez 9h

Ph 7,3-7,5

NO3 5 ppm

PO4 0,1 - 0,2 ppm

40% podmiana co tydzień

 

Mam bimbrownie CO2 i podaję:

easy carbo 4ml

K 1,30 ppm/dzień

NO3 1,25 ppm/dzień

PO4 0,12 ppm/dzień

 

Fe 0,35 na tydzień

 

Link do zdjęć w podpisie.

 

Roślinność rośnie super, ogólny szampan w akwa tylko te szyby. Co może być nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

NO3 5 ppm

PO4 0,1 - 0,2 ppm

Zakładam że te parametry utrzymujesz a nie takie masz przed dodaniem dziennej porcji specyfików.

Teoretycznie rozwiązanie jest dość proste, musisz podnieść nieco poziom PO4, jakieś 0,3-0,4 powinien załatwić sprawę a najlepiej 0,35 tylko jak to zmierzyć :)

 

O ile stosunek Redfielda jest wiarygodnym źródłem wiedzy na temat balansu azotowo - fosforowo - potasowego to w Twoim przypadku rzeczywiście masz malutkie braki fosforu które generują powstawanie zielenic.

 

A może masz światełko dzienne padające na szybę, ono potrafi zabrudzić dość mocno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to parametry mierzone ooło godziny 17 - 18 wieczorem. Nawozy podaje rano o 7, a światło załącza sie po 13. Czyli:

 

7.00

nawozy

.

.

.

14.00

włączenie światła

.

.

.

17.00

NO3 4-5 ppm

PO4 0,1-0,2 ppm

 

 

Gdy badam wodę po wyłączeniu światła koło 22 mam:

NO3 ok 3ppm

PO4 0,05 - 0,1 ppm

 

AsFeron ... czy zmniejszenie podmian ma wywołać to samo co sugerował dziki? Czyli podniesienie PO4?

 

dziki ... Nie, światło nie pada na akwa o żadnej porze dnia, stoi ono raczej w jednym z ciemniejszych miejsc w pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy badam wodę po wyłączeniu światła koło 22 mam:

NO3 ok 3ppm

PO4 0,05 - 0,1 ppm

Mam bimbrownie CO2 i podaję:

easy carbo 4ml

K 1,30 ppm/dzień

NO3 1,25 ppm/dzień

PO4 0,12 ppm/dzień

Czyli teoretycznie rano po podaniu soli masz w zbiorniku sumę tych związków pomniejszoną o to co zostało pochłonięte przez noc ale dokładnie nie wiadomo ile tego będzie :)

Jeśli możesz i chcesz się "pobawić" , zwiększ ilość podawanego PO4 dwukrotnie przez powiedzmy 4 dni, skoro co 2-i dzień musisz wycierać zielone kleksy z szyb to te 4 dni powinny wyjaśnić wszystko, w sumie to już po 2-ch będziesz wiedział czy jest jakaś różnica czy jej nie ma. Jak widzę masz ślicznie jedzące roślinki, nie powinno to zrobić im krzywdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...