Skocz do zawartości

Oświetlenie w 112 litrach - odbłyśniki, a moc oświetlenia


Rekomendowane odpowiedzi

Powoli poszerzam horyzonty akwarystyki i przyjrzałem się teraz oświetleniu. Standardowe 2x18 W oczywiście starczy mi tylko od biedy, w akwarium mam troszkę roślinek i nie chcę, żeby marnie pozdychały, a samo nawożenie mi nie starczy przy takim świetle. Nabyłem już jedną 20 watową świetlówkę o czerwonej barwie 10000k (niestety mocniejszych nie było na stanie w całych (sic!) Tychach ). Chciałem kupić 24 W o białym świetle, ale pohamowałem się i zastanawiam się, czy nie lepszym wyjściem byłby odbłyśnik do świetlówki, którą mam w standardzie. Jaką moc zdołałby on "wyzwolić" z 18 W i czy jest to rozwiązanie równie dobre, a nawet lepsze niż zakup osobnej świetlówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym wyjściem jest dokupienie drugiej świetlówki daje wtedy 100% mocy światła i nie rozprasza go jak w przypadku odbłyśnika.Przy zastosowaniu takowego rozwiązania odbłyśnikiem zyskasz 30-40% więcej światła sam wiesz ile ,światła potrzebujesz i jak wymagające masz rośliny,podłoże i co najważniejsze wysokość akwarium,na tym powinieneś się skupić przedewszystkim.Jest jeszcze jedno "ale" odbłyśniki nie czerpią dodatkowej ilości energii elektrycznej więc jeśli nie potrzebujesz porządnego kopa światła użyj odbłyśników.

Nie wiem natomiast jakich odbłyśników zamierzasz użyć,bo jeśli masz możliwość to możesz też dodatkowo okleić taśmą pokrytą chromem całą pokrywę zyskując jeszcze lepszy efekt.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...