Skocz do zawartości

Filtr RO


magd0s
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat z innego forum :szukaj: Zasadą działania RO jest odcedzanie wody takie jak na sitku. Sitkiem jest membrana co pozwala na odcedzenie bardzo drobnych zanieczyszczeń typu jony (NO3, PO4, Ca, Fe itd.), wirusy, DOC itd. Aby membrana nie uległa zniszczeniu wcześniej stosuje się "inne sitka". Są to: wkład mechaniczny w postaci filtra sznurkowego bądź upakowanego watą perlonową. Te filtry usuwają wszelkie drobne zanieczyszczenia mechaniczne typu piasek i inne drobiny. Membrana jest mało odporna na chlor stąd stosuje się też filtry węglowe służące usuwaniu tegoż przed dostaniem się na membranę.

Ilość wkładów oznacza literką R. A więc zwykle stosuje się filtry R03 co oznacza, że woda przepływa kolejno przez: wkład mechaniczny, wkład węglowy, membranę. Gdy stosujemy 2 filtry mechaniczne o różnej grubości oczek (1 i 5 mikrometrów) to mamy już R04.

 

Woda z filtra RO jest prawie całkowicie pozbawiona wszystkiego i stąd ma niestabilne parametry (pH od 5 do 7) co wynika z różnej rozpuszczalności CO2. Czysta woda jest też dosyć agresywnym rozpuszczalnikiem i niekorzystnie oddziaływuje na ludzi, ryby i rośliny. Stąd w zastosowaniach domowych stosuje się dodatkowy stopień: mineralizacji wody za pomocą dolomitu. Jest to jedyny wkład montowany po membranie. Taki układ to zwykle R05 (2 mechaniczne wkłady, węglówka, membrana, mineralizator).

W warunkach akwarystycznych mineralizator jest zbędny a korektę wody robimy albo dolewając odpowiednią ilość wody z kranu (ja np. daję 1:1), lub rozpuszczając określone substancje. Te "pakiety" minerałów można kupić, np. Hydro-mineral, w morskich jest to sól morska.

 

Aby RO działało musimy mieć odpowiednio duże ciśnienie zasilające wody. Z kranu wystarczy, ale jeżeli ktoś chciałby podłączyć do akwarium to musiałby mieć solidną pompę. Pomysł filtrowania wody wprost z akwarium jest o tyle nietrafiony, że przy produkcji wody RO kilka razy więcej wody (3-5) jest usuwane - zwykle do kanału. Inaczej być nie może, gdyż przy nadmiernym stężeniu substancji mineralnych osadzałyby się one na membranie i ją zniszczyły (podobnie jak zbyt duża ilość odcedzanych rzeczy zniszczy sitko). Stąd wodę znad membrany się usuwa do kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...