Skocz do zawartości

Jakie oświetlenie dla raków


Rekomendowane odpowiedzi

Siemacie.

Zadałem pytanko w temacie raki-kompendium, ale nie doczekałem się odpowiedzi a czas już mnie przycisnął

 

Pozwolę sobie wkleić treść z poprzediego topicu i myślę, że warto byłoby odpowiedź umieścić również tam, skoro temat ma być kompendium.

Dzięki i pozdrawiam.

 

"Zawsze miałem ( i mam) ryby a teraz córka chce raki, mam jednak pytanie.

Zbiorni będzie mały, 45 litrów. Powierzchnia dna to 60x30 cm.

Jakie i ile do takiego baseniku. Czy kilka małych rybek może tez zostać (neony czarne i podobne)

Przede wszystkim jednak mam pytanie o oświetlenie.

Czy raki wymagają oświetlenia takiego jak ryby czy może to być mniejsze światło. Oświetlenie to zasadnicze pytanie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo

Nie słyszałem/czytałem aby raki potrzebowały jakiegoś extra dodatkowego oświetlenia tak jak kameleony na przykład. Nad to jak widzę ten baniaczek ma 25 cm wysokości tak że światło nie będzie miało za dalekiej drogi do pokonania aby do dna dotrzeć. Podstawową kwestia pozostają rośliny jakie planujesz mieć i ich wymagania. Mały heniek czy pogostemon na trawnik, jakieś anubiasy i microsoria na korzeniach oraz jakaś valisneria nana na tył myślę że będzie zaspokojona jedną świetlówką T5 14W, jak im dasz T5 24W będą prze-szczęśliwe :), przy tej wysokości zbiornika bał bym się dawać dużo więcej niż 0,5W / 1l netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...