Skocz do zawartości

Pomoc w identyfikacji pasożyta.


PanBrzoza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

3 tygodnie temu napełniłem zbiornik 126l i po 2 tygodniach dojrzewania ukazały się białe pasożyty na przedniej szybie. Reagowały na światło, oraz posiadały zgubienie na głowie (byly jeszcze malutkie). Początkowo myślałem, że to wypławek. Kiedyś mialem już do czynienia z tym paskudztwem, więc posiadałem preparat no-planaria, który bezzwłocznie użyłem. Robactwo pochowało się w podłożu (tofr przysypany grubą warstwą żwiru ceramicznego). No-planaria nie poskutkowała, a ponadto robaczki podrosły i w końcu mogę przyjrzeć się lepiej ich budowie.

 

Załączone do tematu zdjęcia przedstawiają największe osobniki, ok. 8mm-1cm. Wydaje mi się, że są za chude jak na wypławka (aczkolwiek zdaje się, że są dziesiątki odmian tego pasożyta). Posiadają charakterystyczne zwężenie, przed główką, która jest szeroka i płaska.

 

Bardzo zależy mi na identyfikacji, ponieważ w akwarium nie będzie prawdopodobnie żadnych naturalnych wrogów tego pasożyta. (no chyba, że zje to danio erythromicron/galaxy/microrasbora kubotai)

post-8727-13685162791669_thumb.jpg

post-8727-13685162791926_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Bez urazy ale to za chorobę nie wygląda na pierścienice. Nad to to coś jest białe jak nicień a pijawki w większości przypadków, łącznie z tymi żyjącymi na drzewach są ciemne a słodkowodne niemalże czarne.

Proponuję złapać kilka sztuk do jakiegoś pojemniczka i udać się na konsultację do jakiegoś ichtiologa czy innego biologa z prośbą o identyfikacje, lub zrobić samemu kilka bardziej czytelnych zdjęć i powiesić na tutejszym forum. Przypuszczam że zidentyfikowanie "gada" będzie bardziej wskazane dla znalezienia sposobu wyeliminowania go niż bezsensowne lanie różnych leków niekoniecznie dających jakiekolwiek rezultaty poza osłabieniem ekosystemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad to to coś jest białe jak nicień a pijawki w większości przypadków,

łącznie z tymi żyjącymi na drzewach są ciemne a słodkowodne niemalże czarne.

Przepraszam że się trochę wtrącam ale są też jasne pijawki i do tego żerują na rybach słodkowodnych.

post-1795-13685162810744_thumb.jpg

post-1795-13685162810905_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że się trochę wtrącam ale są też jasne pijawki i do tego żerują na rybach słodkowodnych.

Nie napisałem że wszystkie są ciemne tylko że w większości przypadków, widziałem nasze "krajowe" pijawki lekarskie mętne wręcz albinosy bo żyły z dala od słońca po jaskiniach i innych dziwnych jamach bagiennych. Mimo że moi przedmówcy mają trochę racji twierdząc że to mogą być pijawki nadal twierdzę łap gadziny i leć z nimi pod mikroskop, pierścienie na ich ciałach zobaczysz już przy bardzo niewielkim powiększeniu. Lepiej wiedzieć co się leczy.

 

@Grzechuz

Ta z pierwszej fotki jest zielona, natomiast pijawka przedstawiona na drugim zdjęciu jest z jakiejś jaskini, ona powinna mieć kremowy brzuszek i jasno-brązowy grzbiecik. Tej z pierwszej fotki w życiu nie spotkałem jeszcze, bardzo chciał bym ją obejrzeć z bliska :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...