Skocz do zawartości

bimbrownia czy EasyCarbo?


berlo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam obecnie w akwarium 54l bimbrownie i do tego wlewam 2ml EasyCarbo. Zauważyłem że ryby zaczęły się chować po kątach i głęboko oddychać... Zmniejszyłem EasyCarbo do 1ml i dalej to samo. Także chyba muszę z czegoś zrezygnować...

 

Co radzicie?

 

FAUNA:

Neon Czerwony x 6

Otosek x 3

Kosiarka (do oddania) x 1

 

FLORA:

Anubias Niski

Zwartka Wendta

Moczarka Kanadyjska

Hygrofila Wielonasienna

Trawka Brazylijska

Gałęzatka Kulista

Nadwódka Tajlandzka

Nurzaniec

Mech Tajwański

Heterantera Paskowana

 

WODA:

TEMP - 26C

PH - 7,2

GH - 16n

KH - 8n

NH3 - 0 mg/l

NO2 - 0 mg/l

NO3 - 15-20 mg/l

PO4 - 1,5 mg/l

Fe - 0,5 mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie w akwarium 54l bimbrownie i do tego wlewam 2ml EasyCarbo. Zauważyłem że rośliny zaczęły się chować po kątach i głęboko oddychać... Zmniejszyłem EasyCarbo do 1ml i dalej to samo. Także chyba muszę z czegoś zrezygnować...

 

Co radzicie?

 

FAUNA:

Neon Czerwony x 6

Otosek x 3

Kosiarka (do oddania) x 1

 

FLORA:

Anubias Niski

Zwartka Wendta

Moczarka Kanadyjska

Hygrofila Wielonasienna

Trawka Brazylijska

Gałęzatka Kulista

Nadwódka Tajlandzka

Nurzaniec

Mech Tajwański

Heterantera Paskowana

 

WODA:

TEMP - 26C

PH - 7,2

GH - 16n

KH - 8n

NH3 - 0 mg/l

NO2 - 0 mg/l

NO3 - 15-20 mg/l

PO4 - 1,5 mg/l

Fe - 0,5 mg/l

 

,,Zauważyłem że rośliny zaczęły się chować po kątach i głęboko oddychać'' :?: Rośliny czy ryby?

Jeśli się pomyliłeś i chodziło Ci o ryby, to możliwe jest że stężenie CO2 z bimbrowni jest za wysokie i podduszasz ryby. Mi się to tylko raz zdarzyło. Nie zauważyłeś, żeby pływały przy samej powierzchni, jakby chciały łapać powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście pomyłka, chodziło mi o ryby, już edytowane ;)

 

Właśnie nie pływają przy powierzchni, tylko chowają się pod Anubiasem, generalnie na dole akwarium przy podłożu...

Tylko to głębokie oddychanie mnie niepokoi, 2 kiryski panda już straciłem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście pomyłka, chodziło mi o ryby, już edytowane ;)

 

Właśnie nie pływają przy powierzchni, tylko chowają się pod Anubiasem, generalnie na dole akwarium przy podłożu...

Tylko to głębokie oddychanie mnie niepokoi, 2 kiryski panda już straciłem :(

Moje też tak oddychały i straciłam również dwa kiryski. Ale tak jak pisałam, jeden jedyny raz przy stosowaniu bimbrowni to mi się zdarzyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdziwniejsze jest to że bimbrownie robię według takiego samego przepisu (1410) od ponad roku i wcześniej nic się takiego nie działo... Co proponujesz? Zrobić nową bimbrownie?

Ja bym Ci radziła odstawić narazie zarówno easycarbo i CO2. Obserwuj rybki, jeśli wszystko będzie ok to podaj easycarbo, jeśli nadal nie zauważysz nic niepokojącego, to będzie znaczyło, że to przez CO2.

Czytałam na forum, że niektórym też się zdarza poddusić rybki ;) Nie wiem czy nowy zacier pomoże, spróbuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale całkowite odstawienie CO2 będzie dramatem dla roślin, mam gęsto obsadzone akwarium i nie mogę sobie pozwolić na całkowite zaprzestanie podawania CO2... Wyjąłem bimbrownie na noc, jutro rano włożę i nie dam EC, zobaczymy jak będzie rybom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie wyjmowałeś bimbrowni na noc?

 

Zasada jest taka, żeby nocą nie podawać CO2 z bimbrowni. Najwyraźniej podduszasz rybki.

Ja polecam system: start bimbrowni 2 godziny przed zapaleniem światła - stop bimbrowni 1 godzinę przed zgaszeniem światła. Nie wiem, czy inni się zgodzą, ale wziąłem to na logikę przetwarzania CO2 w akwa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale całkowite odstawienie CO2 będzie dramatem dla roślin, mam gęsto obsadzone akwarium i nie mogę sobie pozwolić na całkowite zaprzestanie podawania CO2... Wyjąłem bimbrownie na noc, jutro rano włożę i nie dam EC, zobaczymy jak będzie rybom...

Podawanie easycarbo spokojnie może zastąpić bimbrownię. Ja też na noc nie wyjmuję wężyka od bimbrowni, podkręcam tylko bardziej kaskadę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ec nie musisz odstawiać bo on nie powoduje przyduchy. To jest węgiel w płynie ( a dokładnie aldehyd gluarowy) a nie dwutlenek węgla i być może da się nim w jakiś sposób potruć ryby, ale na pewno nie podusić.

 

A nie robiłeś jakiejś ostrej przycinki?

Ilość pobieranego co2 z bimbrowni jest też zalażna od wielkości masy zielonej.

W momencie jak roślin nagle ubywa to zmniejsza się też zapotrzebowanie na co2, nawozy, światło itp.

Przerabiałem to też w swoim akwarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zboczę z tematu, ale zapytam

 

Koczot poprzyj to jakimś argumentem, bo ja na przykład stosowałem obydwa sposoby i nie widzę różnicy we wzroście roślin między, co prawda tanim i wygodnym stosowaniem butli a drogim laniem Easy Carbo. To takie samo źródło węgla ;)

Dlaczego więc według Ciebie EC nie zastąpi bimbrowni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez noc chodzi dokładnie tak samo jak przez dzień, ale chyba ustawie napowietrzacz na noc... Nigdy wcześnie nic takiego się nie działo, dlatego nie wyjmowałem na noc wężyka bimbrowni... Zmniejszyłem trochę dawkowanie EC i będę napowietrzał w nocy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, żeby nie było skoków, czyli jak będę wyjmował bimbrownie na noc i włączał napowietrzanie to będzie PH 8, a jak nie to 7,2 - tyle, że rybki się duszą...

 

... i co tu wybrać?

 

A Parametry wody dla neonów: pH 5,0-6,5. Dlatego trochę przeraziło mnie ja zobaczyłem na teście 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

No właśnie, żeby nie było skoków, czyli jak będę wyjmował bimbrownie na noc i włączał napowietrzanie to będzie PH 8, a jak nie to 7,2 - tyle, że rybki się duszą...

... i co tu wybrać?

 

WODA:

TEMP - 26C

PH - 7,2

GH - 16n

KH - 8n

NH3 - 0 mg/l

NO2 - 0 mg/l

NO3 - 15-20 mg/l

PO4 - 1,5 mg/l

Fe - 0,5 mg/l

 

Przy KH=8 i pH=7,2 stężenie CO2 wynosi ok. 15, więc bardzo daleko do przekroczenia normy. Nie duszą się więc przez CO2.

Chyba że... masz w wodzie coś, co zmienia (podnosi) pH niezależnie od poziomu CO2. Wtedy może tak być, że rzeczywiste CO2 jest dużo wyższe.

Zainwestowałbym w stały test CO2 JBL-a, który zmierzy Ci rzeczywiste stężenie CO2 w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...