Skocz do zawartości

Pytanka co do "świeżaka"


esteerzet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, akwarium mam zalane już tydzień. Mniej więcej od trzech dni woda na powierzchni wygląda jakby pływało po niej dużo małych drobinek, nie mam pojęcia co to może być póki co, czy jest to związane z dojrzewaniem akwarium? Dodam, że woda jest czysta, przejrzysta, nie mętnieje. Od trzech dni świecę już po 8h dziennie z przerwą, filtr (Aquaszut Trubo 750) mam ustawiony na średni przepływ wody jak na razie, na sam ruch wody, bez bąbelków. Temperatura utrzymywana na 25 C. Dodatkowo zauważyłem na przedniej szybie akwarium malutkie kropeczki, czy to glony? Nie jest ich dużo, bo są sobie ot tak rozsiane na około 1/3 szyby. Na akwa nie pada słońce, okna mam tak, że jest na to szansa tylko do godziny około 10 rano, a z reguły do tego czasu pozasuwane są rolety. Z góry dzięki za pomoc i odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, akwarium mam zalane już tydzień. Mniej więcej od trzech dni woda na powierzchni wygląda jakby pływało po niej dużo małych drobinek, nie mam pojęcia co to może być póki co, czy jest to związane z dojrzewaniem akwarium? Dodam, że woda jest czysta, przejrzysta, nie mętnieje. Od trzech dni świecę już po 8h dziennie z przerwą, filtr (Aquaszut Trubo 750) mam ustawiony na średni przepływ wody jak na razie, na sam ruch wody, bez bąbelków. Dodatkowo zauważyłem na przedniej szybie akwarium malutkie kropeczki, czy to glony? Nie jest ich dużo, bo są sobie ot tak rozsiane na około 1/3 szyby. Na akwa nie pada słońce, okna mam tak, że jest na to szansa tylko do godziny około 10 rano, a z reguły do tego czasu pozasuwane są rolety. Z góry dzięki za pomoc i odpowiedzi :)

Te białe na szybie to Wypławki.

A te malutkie kropeczki to jakiego koloru są ? Jak zielony to glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak mniej więcej jasnozielonkawe. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle, że glony po tygodniu się pojawiły, wybaczcie :). A te wypławki możesz bliżej scharakteryzować, chodzi mi przede wszystkim o to, czy szkodliwe i czy znacząco na jakość wody mogą wpłynąć :)

 

EDIT: Te drobinki są na powierzchni wody :) są miejsca, gdzie ich nie ma - w rogach akwa, przy filtrze i po drugiej stronie. Woda jest jakby taka bardziej śliska na powierzchni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam te fotki, z góry i z dołu zupełnie inaczej to wygląda, ale wiadomo, przez światło. Woda w akwa wygląda tak samo jak na zamieszczonych w mojej galerii zdjęciach (w podpisie). Żaden dziwny, przykry zapach z akwarium się nie wydobywa. Aha i często skrapla mi się woda w tej wolnej przestrzeni nad lustrem wody, mam otwartą klapkę cały czas, bo myślałem, że to przez ciepło ze świetlówek, ale sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm bałem się, że to jakiś zakwit (od zbyt mocnego światła i za słabego natlenienia), ale dużo było opinii, że jak rybek nie ma to ustawienie filtra na ruch wody wystarczy. Jutro podniosę go w górę akwarium i podkręcę jak radziłeś na plus, a samą nasadkę na filtr mam skierowaną ku tafli. Przez noc spróbuję z lekkimi bąbelkami, może coś się zmieni. Dzięki za wskazówki :) tematu jednak nie zamykam, bo przez parę najbliższych dni może mi się przydać ;)

 

EDIT:

 

Jak tylko włączyłem napowietrzanie w filtrze to na powierzchni zaczęło się "bąbelkować", a nawet unoszą się na powierzchni bańki. Czyli chyba jednak miałeś rację z niedotlenieniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie zwracam się z prośbą do bardziej doświadczonych. Wiem, że jest osobny dział o wodzie, ale jako że początkuję z akwarystyką, to podciągnę to tutaj, żeby specjalnie nie zakładać nowego. Kupiłem właśnie testy na ph i gh z sery, przepatrzyłem forum, ale niestety nie znalazłem odzwierciedlenia w skali twardości jaką podają na ulotce, bo w teście jest ona w dGh podana. W jakim przedziale w tych stopniach mieści się woda miękka, a w jakich woda twarda. Albo jak skala dGh ma przełożenie na te "n" podane w temacie o parametrach wody?

 

EDIT:

 

Zrobiłem testy i ph wyszło mi pomiędzy 7,a 7.5, natomiast twardość ogólna 6dGh. Chyba mieszczą się te parametry w granicach rybich tolerancji (planowane neonki inessa, kiryski panda, otoski, harem prętników karłowatych i parka ramirezek albo pielęgniczek zółtych) ;> .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 w stopniach niemieckich (dGh) to woda miękka (4-8). Kolejne poziomy twardości mieszczą się między 0-18(+) skokami co 4, a więc 0-4 o woda b.miękka, a 18 i więcej to b.twarda. Pokusiłem się o sprawdzenie dostępności tych informacji w Google i nie zdziwiło mnie, że było to łatwe zadanie :P

W granicach rybich tolerancji to raczej mieści się pH, bo twardość wody to zazwyczaj wystarczy żeby była nieskrajna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejne pytania, żebyście się nie nudzili :D.

1. Co jaki czas czyścić filtr? Przy podmianach wody? (zobaczę jak to będzie kiedy wpuszczę ryby, ale planuję mniej więcej 15 litrów co 10-14 dni, mam teraz +/- 100-103 litry w baniaku). Filtr Aquaszut Turbo 750N z filtracją przez włókninę ;).

 

2. Jaki nawóz z tych standardowych polecacie, taki, który mi rybki będą tolerować? Wiadomo troszkę CO2 roślinkom się przyda, w tej chwili bąbelków nie puszczam, mam na mocniejszy ruch wody ustawiony filtr. Od dziś święcę już po 9-10h dziennie z przerwą 2-3 godzinną w środku dnia.

 

3. Akwa mam zalane już 9 dni, wiadomo cierpliwość w dojrzewaniu to krok do sukcesu, ale każdy nowy posiadacz akwarium wyczekuje już momentu kiedy wpuścić rybki. Czy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby koło piątku-soboty wpuścić 10 neonek, a w przyszły poniedziałek kolejne 6-7 sztuk? Całą resztę obsady z odstępami 3-dniowymi w kolejnych etapach. Będę robił do piątku jeszcze z 2-3 testy wody i jeśli utrzymają mi się obecne parametry to coś stoi na przeszkodzie? Bo testy na azotany to chyba jak rybki są to się robi ;>.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...