Skocz do zawartości

Czy mogę zmienić świetlówki na mocniejsze?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam akwarium 112 litrów i standartowe dla zestawu oświetlenie T8 2x18W Diversa. Mam ochotę zmienić przynajmniej jedną świetlówkę na mocniejszą tak, żeby osiągnąć minimum 0.5W/litr. Rośliny w baniaku to żabienica, Bacopa, Kloker, kryptokoryna i kryptokoryna retrospiralna, microsorium, mchy flame i jawajski, obsada to żółtaczki indyjskie, bystrzyki barwne (minorki), kiryski lamparcie... dodatkowo zewnętrzne tło strukturalne z tyłu, które ma własne oświetlenie.

Chodzi i mi o opinie typu czy lepiej wymienić jedną świetlowkę, czy dwie, czy ew mocniejsza z przodu, czy z tyłu, jakie widmo wybrać itp. Nie mam o tym zielonego pojęcia. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założ jedną świetlówke roślinną, a drugą na wybarwienie.

Ja stosuję Aquamedica Planta grow i drugą z tej samej firmy Reef White 10000K.

 

Tyle, że nie wiem jaki masz fabryczny statecznik bo od tego zależy jak mocne świetlówki będziesz mógł tam użyć. Ja niestety musiałem kupić nowy statecznik do tych świetlówek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówek o większej mocy nie użyjesz bo... się nie zmieszczą.

To nie żarówki - długość rur jest ściśle powiązana z mocą.

Co prawda można kupić świetlówki mniejsze o większej mocy, wykonane w technologi T5, ale to wiąże się ze zmianą statecznika - więc nie warto.

 

Możesz:

- Zamienić świetlówki na takie lepszej jakości. Zwykle optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie jakiegoś daylighta np Philips 865/965 + Aquarelle. +/- do 20% więcej światła.

- Dodać odbłyśniki. Oczywiście i tu są duże różnice, bo zwykła folia aluminiowa odbija światło nieporównywalnie gorzej niż wypolerowany zwykły aluminiowy odbłyśnik. +/- do 40% więcej światła.

- Dodać świetlówki co jest najlepszym rozwiązaniem jeśli chcesz dużo roślin, w tym bardziej wymagające gatunki. Zwykle podwojenie standardowego oświetlania wystarczy do utrzymania nawet typowego "holendra".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbłyśniki z folii aluminiowej już założyłem jakiś zas temu z uwagi na cenę aluminiowych, ale widzę, że różnica w jakości rzeczywiście jest spora, choć przyznam, że po założeniu folii roślinki i tak rosną zupełnie inaczej. Myślałem, że temat będzie prostszy na zasadzie zmiany świetlówki na mocniejszą:) widzę jednak, że niestety tak nie jest. Zerknę w takim razie na te świetlóweczki Philipsa - podejrzewam, że można je kupić nie tylko w sklepach akwarystycznych. No i przyjrzę się pokrywie.... :) pewnie jakoś da się rozbudować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sam mam ten problem. Przy zbiorniku 126 moc świetlówek, to 2 x 18 W. Przeczytałem tutaj kilka ciekawych zdań. Jedno mnie zaciekawiło, mianowicie to obkładanie wnętrza pokrywy folią aluminiową. Kolega napisał, że jest różnica. Chciałem zapytać, czy ta różnica wyszła na lepsze? W sensie dla roślin, i jak światło neonów zareagowało na tę folię. Pomyślałem sobie ( może to będzie śmieszne ), a propos tych aluminiowych, polerowanych odbłyśników, że można by je wykonać z kawałków puszek aluminiowych. Od strony wewnętrznej przecież nadawałaby się do tego. Kwestia tylko wymodelowania kształtu. Byłoby to pracochłonne, ale myślę żeby wypaliło. To tylko oczywiście moje przypuszczenia, teoria. Spróbuję najpierw z tą folią aluminiową. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...