Jump to content

Dlaczego moje hodowle nicieni mikro pleśnieją?


stasiek6663
 Share

Recommended Posts

Panagrellus sp. znane są akwarystom pod nazwą "nicieni mikro" potrafią być niesłychanie płodne i wytrzymałe na zmiany środowiska. Fakt ten ułatwia znacznie hodowlę i pozwala uzyskać nam pewność, że nawet początkujący akwarysta osiągnie sukces w tej dziedzinie. Mimo że długość ciała nicieni mikro jest około 15 razy większa niż jego grubość, ich całkowite rozmiary sprawiają, że obleńce te są jednym z najmniejszych kąsków, jakie podać można narybkowi zbyt małemu, aby żywić się naupliusami solowca (Ąrtemia salina). Panagrellus sp. rozmnaża­ją się generatywnie (płciowo) i są żyworodne. W ciągu życia trwającego 20-25 dni samica wypuszcza co 1-2 dni od 10 do 40 młodych. Ich wielkość potraja się w ciągu pierwszego dnia, a po trzech następnych ni­cienie mikro są od pięciu do sześciu razy większe niż po urodzeniu. Młode uzyskują dojrzałość płciową już po trzech dniach życia! Potrafią przeżyć w słodkiej wodzie nawet 12 godzin.

 

Do hodowli potrzebujemy płatki błyskawiczne(najlepiej owsiane), wodę i drożdże. Dwie czubate łyżki stołowe płatków wsypać do pojemnika, w którym chcemy hodować nicienie. Do płatków dolewamy nieco wody, mieszamy i zostawiamy je na kilka minut, pozwalając, aby dobrze nasiąkły. Jeśli po tym czasie zawartość pojemnika jest zbyt zbita, dodajemy jeszcze trochę wody tak, aby uzyskać dość luźną papkę. Do uzyskanego w ten sposób kleiku dodajemy niewielką szczyptę suchych drożdży. Teraz potrzebna jest nam jeszcze odrobina (1/2 łyżeczki do herbaty) żywej kultury nicieni mikro. Nicienie mikro wraz z pożywką umieszczamy w zbiorniku z nakrętką. W nakrętce zrobić należy kilka otworów tak, aby powietrze mogło wspomagać rozwój naszej hodowli.

Aby zapobiec zbyt szybkiemu wysychaniu kleiku, otwory nie powinny być jednak zbyt duże i liczne. Po kilku dniach od rozpoczęcia hodowli, na ściankach naczynia zobaczymy pierwsze nicienie nadające się do podania narybkowi. Można je stamtąd zebrać przy pomocy miękkiego pędzelka.

Niektórzy akwaryści narzekają na niemiły zapach, jaki wydzielać może hodowla nicieni, tymczasem łatwo temu zapobiec. Niemiły zapach bierze się bowiem z rozkładającej się pulpy owsianej i obumarłych nicieni. Jeśli raz na 10-14 dni będziemy odświeżać naszą hodowlę, zakładając na jej bazie nową, nie powinno przytrafić się nam nic zapachowe przykrego.

 

 

 

PIERWOTNIAKI

 

Należy przygotować :

- słoik o pojemności 0,75 litra ,

- mały kawałek suszonej skórki banana ,

- około połowę liścia sałaty ,

- paręnaście źdźbeł trawy ,

- kamień napowietrzający .

 

Przepis :

Do słoiczka wkładamy kawałek skórki banana , połowę liścia sałaty , źdźbła trawy i wlewamy wodę z akwarium . Wkładamy też kamień napowietrzający .Po dwóch dniach można zauważyć zazielenienie i zmętnienie wody, a po następnych siedmiu dniach "zielona woda" jest już gotowa do karmienia narybku . Pierwotniaki ("zieloną wodę ") dokarmia się kroplą krwi ze świeżego mięsa . Narybek ( w wieku od 0 do 6 miesięcy ) karmię nabierając "zieloną wodę" ze środka toni pipetą 10 ml i rozlewam ją po całej powierzchni zbiornika tarliskowego. Czynność tą powtarzam trzy-pięć razy na dzień.

 

 

 

Przygotowując owsianą papkę możemy zastąpić wodę mlekiem lub jogurtem.

 

 

 

 

 

 

 

Pojemnik przeznaczony do hodowli (najlepiej 5000 ml, po lodach) należy umyć i wysuszyć. W wieczku należy wykonać otworki fi 3 mm (cztery) i zabezpieczyć je przed dostaniem się muszek (np. kłaczkami waty). Do pojemnika nalewam na dno ok.2-3 cm wody dodając sody spożywczej (1 łyżeczka), a następnie wsypuję ziemie do kwiatów uniwersalną (bez nawozów) warstwę ok.6-7 cm, lekko ją ugniatając. W kącie robię dołek. Spryskiwaczem spryskuję ziemię wodą (równomiernie) dotąd aż ukaże się woda w dołku, 2 cm poniżej poziomu ziemi. Dodaję grindale z poprzedniej hodowli (po ok.pół łyżeczki co 2 cm wzdłuż linii biegnącej przez środek).Grindale można dodawać w ciągu kilku dni, gdy nie będzie od razu właściwej ilości. Następnie posypuję płatkami kaszki mleczno-ryżowej Nestle linię biegnącą przez środek (szerokości 2-3 cm) i zraszam ją spryskiwaczem. Co drugi dzień sprawdzam czy kaszka została zjedzona i rozsypuję ją w linii środkowej szerszej o 1 cm. W ten sposób po kilkunastu dniach otrzymam zamieszkałą całą powierzchnię środkową ziemi. Za każdym razem kaszkę należy obficie zraszać i w ten sposób podniesie się poziom wody aż do osiągnięcia granicznego 0,5 cm od powierzchni ziemi. Po około miesiącu kaszkę rozsypuję po całej powierzchni ziemi (poza wyjątkiem pasów 1 cm przy brzegach pojemnika) i karmi się robaki mniejszymi porcjami ale codziennie. Od czasu do czasu można robaki karmić dodatkowo (oprócz kaszki) również sparzoną bułką, umieszczoną przy brzegach pojemnika. Już w trzecim tygodniu robaki zaczną wychodzić na ścianki pojemnika. Należy je wtedy zbierać mokrym pędzelkiem i umieszczać w szklance z wodą. Pojemnik można trzymać w temperaturze pokojowej, chociaż w czasie upałów tempo rozmnażania robaków znacznie się obniżyło. Po ponownym obniżeniu temperatury robaki znów rozpoczęły rozmnażanie na poprzednim poziomie.W miarę upływu czasu wydajność hodowli rośnie a od ósmego miesiąca maleje powoli. Wydaje się, że po 13-14 miesiącach hodowle trzeba będzie odnowić.

 

Nicienie mikro są bardzo dobrym pokarmem dla narybku pielęgniczek, prętników, kirysków, gurami, gupików,bojowników, karpieńcowatych i innych "mięso­żernych" rybek. Również dorosłe ryby bardzo chętnie go zjadają.

 

 

( źródło opisu : http://www.zetbe.pl )

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...