Skocz do zawartości

rosnąca temperatura


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z temperaturą w akwarium 63l 60x30x35 grzałka elite 100 świetlówka 15w. Po zapaleniu świetlówki temperatura dość mocno wzrasta, chciałam dołożyć drugą świetlówkę dla lepszego rozwoju roślin ale na razie jestem w kropce. Grzałka ustawiona jest na 24, szukałam na forum czy ktoś ma podobny problem, ale nic sensownego nie przykuło mojej uwagi, teraz moje pytanie; jak utrzymać w takich warunkach stałą temp na 24?? Nadmienię tylko, że akwa jest z pokrywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Najprostszym wyjściem jest uchylenie delikatnie pokrywy. Kolejnym rozwiązaniem: zainstalowanie w pokrywie wiatraczka komputerowego. Niech załącza się razem ze świetlówkami. Możesz także ustawić na grzałce 1-2 stopnie mniej. W nocy będzie np: 24 stopnie, w dzień świetlówki dogrzeją o 1-2 stopnia. Nic złego się nie stanie.

 

Wbrew pozorom to bardzo częste zjawisko, nie masz czym się przejmować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Też może pomóc. Tylko nie wywal jakis ogromnych otworów. Na początek wytnij w miejscach, które są przeznaczone na rury z kubełka. Będziesz miec wtedy otwory z tyłu pokrywy i po dwóch końcach. Zapewni to już jakiś obieg powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że grzałka nie ma z tym nic wspólnego. Ona napewno się wylącza przy temp 24 st.C. Jednakże temp otoczenia jest na tyle wysoka, że świetlówka dogrzewa wodę i temp się podnosi. Jak koledzy wcześniej wspomnieli, jedyne wyjście to jakieś chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/plant-lamp-15w-swietl ... 19456.html

 

a co sądzicie żeby zamontować sobie dwie takie pod pokrywą?? co sprzedawca ma na myśli mówiąc że to odpowiednik 75W chodzi mu o zwykłą żarówkę?? na pewno nie będą tak nagrzewać wody ale czy dadzą radę z roślinami??? akwa ma 63L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Urządzeniem które nagrzewa wodę jest zainstalowany w rynnie w pokrywie konwencjonalny statecznik który "zasila" świetlówkę. Takie cudaki osiągają temperaturę rzędu 70-80*C, na dobry początek polecał bym jego wymianę na jakiś elektroniczny. Statecznik elektroniczny to koszt rzędu 30-50 zł, czasem ten koszt da się ominąć. Przy świetlówkach o niskiej mocy z powodzeniem można zastosować elektronikę ze świetlówek energooszczędnych. Tylko trzeba pamiętać o 10%-15% zapasie mocy dla statecznika co by się nie przepalił :). Pozyskanie statecznika to już inna bajka, w większości przypadków w świetlówkach uszkodzeniu ulegają "rury", elektronika wytrzymuje dużo dłużej. Wystarczy pójść do sklepu elektrycznego gdzie zbierają świetlówki i poprosić o możliwość pogrzebania w koszu z przepalonymi świetlówkami.

 

Świetlówka energooszczędna 15 W odpowiednik 75W żarówki, tu należało by się zagłębić w tematy typu "sprawność" i takie tam. W każdym razie 15W świetlówki energooszczędnej daj niby tyle samo światła co 75W żarówka. To tak w telegraficznym skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...