Skocz do zawartości

słaba kondycja roślin


Rekomendowane odpowiedzi

jak w temacie , nie wiem co mogę jeszcze zrobić? mam pożółkłe liście rośliny nie są mocne , co do tego żółtego koloru to najgorzej jest z żabienicą i moczarką

stosuje tak :

easycarbo 2,5ml na dobę

nawóz dla roślin z mikro

CO2

świece od 9:30 do 20:30

podmiany co tydzień 20%

nie mam nawozu pod żwirkiem , ale na chwile obecna nie mam zamiaru robić restartu wiec to opcja odpada

zdjęcia można zobaczyć tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w temacie , nie wiem co mogę jeszcze zrobić? mam pożółkłe liście rośliny nie są mocne , co do tego żółtego koloru to najgorzej jest z żabienicą i moczarką

stosuje tak :

easycarbo 2,5ml na dobę

nawóz dla roślin z mikro

CO2

świece od 9:30 do 20:30

podmiany co tydzień 20%

nie mam nawozu pod żwirkiem , ale na chwile obecna nie mam zamiaru robić restartu wiec to opcja odpada

zdjęcia można zobaczyć tutaj

Testów nie robiłeś żadnych? Fe itd?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, czy żółknięcie liści to objawy akurat tego niedoboru, bo swoją wiedzę opieram w większości na swoich przygodach, a takich jeszcze nie miałem (choć zawsze czytałem, że za zieloność i czerwoność odpowiada żelazo) aczkolwiek możesz spróbować z podniesieniem NO3 do poziomu 10ppm.

"Zasada" jest taka, że na 1ppm PO4 powinno przypadać 10ppm NO3. Ty masz PO4 na poziomie1ppm, więc w chwili obecnej masz za mało azotanów.

 

Na marginesie... przy twoim świetle, czyli ponad 0,5W/L i przy w większości roślinach łodygowych, które rosną stosunkowo szybko szczególnie zatroszczyłbym się o podstawowe składniki pokarmowe ;)

 

nawóz dla roślin z mikro

Powinieneś więc uzupełnić nawożenie o makroskładniki, czyli fosforany,azotany, magnez.

Nie wiem jak sprawa wygląda z kupnymi nawozami,które są lepsze, które gorsze, ale polecam stosowanie soli (KNO3 kosztuje grosze- 1,80, za rok nawożenia) , a wyliczenie proporcji nie jest takie trudne, tym bardziej, że zawsze można się posiłkować testami.

Póki co poziom PO4 nie jest tragiczny, więc zamiast lać kupny, KOMPLETNY nawóz, i po miesiącu pytać czemu PO4 mi się zwiększyło i są nitki ;) można użyć soli i opuścić dozowanie KH2PO4. To pozwoliłoby podnieść NO3 i Mg, zostawić PO4 tak jak jest

 

PH zakres 6-8 wyszło mi 7,0

to może sugerować, że jest też niedobór CO2. Przy 30ppm rozpuszczonego dwutlenku węgla, (o ile nie jest obniżane przez coś innego) pH wynosi mniej więcej 6,4.

Można więc spokojnie podkręcić dozowanie co2, albo zadbać o lepszą dystrybucję go w zbiorniku np. zamiast dzwonu, czy dyfuzora zastosować reaktor.

Trzeba pamiętać, że tam gdzie wylatuje CO2 rośliny mogą rosnąć lepiej, a po przeciwnej stronie będą jego niedobory. Nie jestem zwolennikiem traktowania ryb jako testerów-kamnikadze, ale ryby dużo szybciej reagują na stężenie CO2, więc można u nich podpatrzeć w którym miejscu akwarium mają więcej tlenu, a w którym pływają przy powierzchni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz spróbować z podniesieniem NO3 do poziomu 10ppm

jak można podnieść NO3?

 

podstawowe składniki pokarmowe

kupiłem dziś profilo , tam jest wykazane ze ma wszystko zawarte polecasz?

 

to może sugerować, że jest też niedobór CO2

na dzień dzisiejszy używam bimbrowni ale już za około miesiąc będzie butla 3kg

 

kamil554

ogólnie kamil554 dzięki za naprawdę super porady, wiadomo że czasami ciężko jest coś osądzać z opisów ale twoje pomysły , rady naprawdę wyglądają bardzo rzetelnie i postaram się większość z nich wypróbować zobaczymy jaki będzie efekt.

jestem dobrej myśli i może to profilo pomoże

 

 

aa CO2 dozuje za pomocą węża podłączonego do wewnętrznego filtra dobry pomysł?? mam też końcówce z drzewa lipowego które lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz spróbować z podniesieniem NO3 do poziomu 10ppm

jak można podnieść NO3?

 

 

aa CO2 dozuje za pomocą węża podłączonego do wewnętrznego filtra dobry pomysł?? mam też końcówce z drzewa lipowego które lepsze?

 

 

no3 podniesiesz za pomocą KNO3 dostępnego na allegro.kalkulator do obliczenia stęzęnia oraz jak to rozrobić znajdziesz na necie.

 

ja mam NO3 na poziomie 25-30ppm a PO4 ok 3ppm

 

CO2 mam także podłączone pod wylot wody z filtra wew. ale z doświadczenia wiem że lepiej podłączyć wężyk od spodu filtra- CO2 rozpuszcza się już w gąbce przez co lepiej rozprowadzany jest po akwa.

 

oczywiście ta metoda jest do wprowadzenia jak masz dwa filtry, bo przepuszczając CO2 przez wkład filtracyjny zagazujesz bakterie zawarte w filtrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś zrobione testy:

ph zakres 4,5-9 = 7

ph zakres 6-8 = 7,1

NH3 = 0

NO3 = 0-3mg/l

PO4 = 0,6 mg/l

TwO = 11 stopni niemieckich

TwW = 8 stopni niemieckich

:aniol_diabel:

 

po za tym odstawiłem Easy carbon

a zacząłem podawać profilo

 

ale nadal nie jest dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odstawiłem Easy carbon

a zacząłem podawać profilo

O ile masz na myśli nawóz profiTo, a nie jakąś podróbkę, która rzeczywiście nazywa się profiLo ;) to na stronie znajdziesz skład i opis

 

Pełny skład: Fe,K,Mg,Mn,B,Co,Li,Cu,I,Mo,Ni,Sn,F,Al,Zn

 

Nie zawiera azotanów i fosforanów.

 

Zalecamy łączenie z nawozem Easy-life Easycarbo.

Sam sobie odpowiedz czy podawanie profito podniesie ci poziom makroelementów i czy właściwie zrobiłeś że odstawiłeś easy carbo :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

profito i jest to produkt tej samej marki co easycarbon , wiadomo że producent zaleca podawanie obu produktów jednocześnie. ale może easycarbon stanowi problem może to właśnie on w jakiś sposób roztraja mi akwe

To nie jest Easy carbon tylko Easy carbo ;) Na 100% to nie tego wina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Do tej pory nie spotkałem się osobiście z negatywną opinią o easy carbo, a z samymi pozytywami i sam też widzę w nim tylko dobre strony ( no może oprócz ceny :mrgreen: ). Można więc lać go spokojnie, tym bardziej, że oprócz źródła węgla EC przy regularnym podawaniu zwalcza wiele rodzajów glonów, albo przynajmniej ogranicza ich wzrost.

 

Na dodatek wszystkiego, easy carbo to WĘGIEL W PŁYNIE, i w przeciwieństwie do DWUTLENKU WĘGLA podawanego z butli nie obniża pH w akwarium i nie szkodzi w ten sposób rybom i krewetkom, gdyby pH spadło za bardzo

 

Co do twoich parametrów

NO3 = 0-3mg/l

PO4 = 0,6 mg/l

dobrze, że stosujesz Profito, ale ten nawóz zawiera wyłącznie mikro. Musisz się postarać jeszcze o jakiś nawóz makroelementowy, bo na samym mikro to tak jakby człowiek tylko jadł a nic nie pił, albo odwrotnie ;)

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KTÓRY POLECASZ? ?????

Nie wiem jak sprawa wygląda z kupnymi nawozami,które są lepsze, które gorsze, ale polecam stosowanie soli (KNO3 kosztuje grosze- 1,80, za rok nawożenia) , a wyliczenie proporcji nie jest takie trudne, tym bardziej, że zawsze można się posiłkować testami.

Póki co poziom PO4 nie jest tragiczny, więc zamiast lać kupny, KOMPLETNY nawóz, i po miesiącu pytać czemu PO4 mi się zwiększyło i są nitki ;) można użyć soli i opuścić dozowanie KH2PO4. To pozwoliłoby podnieść NO3 i Mg, zostawić PO4 tak jak jest

 

Pisałem już, że polecam stosowanie soli i ogólnie metodę EI

zakup za 14zł np. z tej aukcji wystarczył u mnie w 200L na prawie rok nawożenia

http://allegro.pl/zestaw-do-estimative- ... 41607.html

 

Więcej na temat EI możesz poczytać na tych stronach

http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=27682&start=0

http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=26351&start=0

 

wiem, że to dużo czytania, ale ja Ci nic kupnego nie polecę bo po prostu nie używam kupnych nawozów, za to stosowanie mieszanki z aukcji, czyli KNO3(źródło azotu i potasu), KH2PO4 (źródło fosforu i potasu), MgSO4 (źródło magnezu) mogę polecić z czystym sumieniem, bo stosuję i jestem zadowolony

CSM+B można olać bo to jest mieszanka do nawozu mikro, który już podajesz

 

Może ktoś się jeszcze wypowie i poleci jaki godny kupny nawóz, ale z tego co czytałem to większość nawozów firmowych to nic innego jak właśnie sole, tylko bardziej rozcieńczone, żeby się szybciej skończyły i trzeba było kupić następną butelkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...