Skocz do zawartości

[112l] - Pierwsze akwarium


orzolek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciał bym Wam zaprezentować pierwsze (do którego podchodzę poważnie) akwarium. Kilka lat temu miałem małe akwarium i mało wiedzy na temat akwarystyki. Teraz jest już znacznie lepiej. Tak wiec zbiornik zalany 7.02.2011.

 

Akwarium: (80 x 35 x 40) cm

 

Oświetlenie: 2 x 18W

 

Ogrzewanie: grzałka 50W

 

Filtracja: AQUA SZUT - TURBO (N) 750

 

Parametry wody: Temp 24 -25°C, pozostałe parametry nie są mierzę

 

Podłoże: piasek kwarcowy - 10 kg

 

Flora:

-anubias barteri

-żabienica wielkolistna

-bakopa drobnolistna

-trawki (niestety nie znam nazw)

 

Fauna (docelowo planuję):

 

- 15 sztuk Neon Innesa

- 6-8 sztuk Kirysek spiżowy bądź panda

- 6-8 sztuk Otoski

- 1+1 Pielęgniczka Ramireza bądź Kakadu

- 1+3 Gupiki

 

 

11.02.2011r (5 dni) - łyso wiem, ale niebawem dojdą jeszcze rośliny i prawdopodobnie 2 sztuki kokosu.

 

Dołączona grafika

 

14.02.2011 (8 dni)

 

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje to bakope posadź razem a nie jak takie kije.

Jak będziesz chciał kakadu to nie 1+1 tylko harem

Na spiżowe to nie wiem czy nie jest za małe akwarium bo jednak są sporo większe niż panda.

Zamiast neonów pomyśl nad Razborą bo neony to już wszędzie taki standard a jednak razborka też jest sympatyczną rybką ławicową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie już je wyprzedali. Musze się Agnieszki zapytać kiedy znowu je sprowadzi bo były identyczne jak te za 60 zł.

Z roślinami to oni maja tam straszna biedę. Na Hallera czasami są fajne rośliny ale to też zależny jak trafisz.

 

Edit:

50 W grzałka to trochę mało jak na 112l.

Dolej wody do lini gdzie koczy się pokrywa.

Ja by cie interesowała moczarka lub pistia to chętnie bym się wymienił na trawę jak ci się rozrośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro będę z Olsztyna wracał bo na egzaminy jadę to zajadę do sklepu i zobaczę czy coś będzie.

 

50 W grzałka to trochę mało jak na 112l.

Mam ciepło w pokoju. Temperatura minimum 24 (nocą) - 25 (czasami pod 26 dochodzi) w dzień.

 

Dolej wody do lini gdzie koczy się pokrywa.

Wodę doleję przy podmianie wody.

 

Ja by cie interesowała moczarka lub pistia to chętnie bym się wymienił na trawę jak ci się rozrośnie.

Nie widzę problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14.02.2011 (8 dni)

Tak oto wygląda zbiornik na chwilę obecną.

 

Dołączona grafika

 

Jeżeli ktoś zapyta się dlaczego korzeń jest położony tak, a nie inaczej to już wyjaśniam. W sklepie nie było wielkiego wyboru. Wybrałem ten i jest to chyba najładniejszy jaki tam był (chodź wiem, rewelacji nie ma). Jak go postawiłem to był bo był, po położeniu go w takiej pozycji jak na zdjęciu zauważyłem, że po prawej stronie i z tyłu ryby będą miały takie jakby "norki", gdzie będą mogły się schować.

 

Jeszcze mam pytanie do Was: Czy roślina po lewej stronie z długimi liśćmi może być w takiej formie jak u mnie, czy ją przyciąć do wysokości akwarium?

 

Czekam na Wasze sugestie dotyczące zmian i mojego pytania.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno neony się średnio prezentują na białym, ale widziałem u kolegi i nawet ładnie wyglądają.

To prawda średnio na białym, na czarnym za to elegancko 8-) .

Co do akwarium, to jak popatrzeć na tamto i to to akwarium co teraz masz to inna bajka :D .

Niech Roślinki obrosną wokół tego korzenia, będzie ładny efekt :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Bakopę zasadź jeszcze gęściej. możesz po 2-3 łodyżki sadzić razem. Ona się zagęści jeśli będziesz ją przycinał , będziesz miał wtedy możliwość utworzenia fajnych kształtów z roślin, natomiast odcięte fragmenty dosadzaj obok , żeby zwiększyć powierzchnię rośliny. Im większa tym lepiej.

2. Tak jak radził ci Laik dokup Anubiasa i przywiąż do korzenia. Przydałby się też mech na kokosa.

3. Moim zdaniem brak w Twoim zbiorniku życia , mógłbyś trochę rozweselić akwarium jakąś czerwoną Ludwigią albo Alternanterą, potencjalnie Rotalą, choć nie wiem czy to przejdzie bez dodatkowego oświetlenia. Powinieneś o tym pomyśleć jak najszybciej. Ja bawię się akwarystyką od roku i z perspektywy czasu mogę napisać , że najbardziej straconym czasem był okres, dopóki trzymałem się standardowego oświetlenia. Odkąd dodałem świetlówki to poszedłem do przodu zdecydowanie. Komuś się mogą moje zbiorniki podobać , a komuś nie, ale jestem świadomy jaki postęp zrobiłem w niespełna 10 miesięcy...

Tego i Tobie życzę, abyś z drobnego hobby szybko zamienił to na pasję... bo warto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w swoim czasie:) W końcu człowiek uczy się na błędach. Małymi kroczkami będę rozwijał zbiornik tak, aby przede wszystkim mi się podobał. Bo to ja codziennie będę się mu przyglądał:)

 

hmmm no Czerwony kolor by się przydał, ale mi się widziało by Danio pręgowane czerwone :D

 

A jestem ciekaw jaką ilość danio tu widzisz?

Aha jeżeli decydujesz się na Kakadu 1+3 to pamiętaj aby zapewnić im schronienia i domki. Wg mnie jeszcze 2 koksy co najmniej, możesz kupić takie z marketu poczytaj na forum jest dużo wątków o kokosach :) . Na np. 2 kokosy taiwan moos i będzie bajer 8-)

Tak wiem:) Kokos, który jest w akwarium też był kupiony w markecie, mleczko wraz z miąższem opróżnione i kokos wygotowany:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w swoim czasie:) W końcu człowiek uczy się na błędach. Małymi kroczkami będę rozwijał zbiornik tak, aby przede wszystkim mi się podobał. Bo to ja codziennie będę się mu przyglądał:)

 

hmmm no Czerwony kolor by się przydał, ale mi się widziało by Danio pręgowane czerwone :D

 

A jestem ciekaw jaką ilość danio tu widzisz?

no danio możesz 10-12 Sztuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

24.02.2011 (18 dni)

 

Czas na aktualizację.

 

:arrow:Jeżeli chodzi o sprzęt zakupiłem grzałkę - JBL Protemp 150W. Spowodowane to było skokami temperatury nocą. Teraz kiedy na dworze mamy ponad -20 C niestety w domu ochładza się, a co za tym idzie, temperatura w akwarium spadała o jakieś 3 stopnie. Grzałka 50W sobie z tym nie radziła, dlatego postanowiłem kupić mocniejszą. Teraz maksymalny skok temperaturowy waha się w granicach 0,5-1 stopnia. W dzień niestety mam dość ciepło w pokoju wiec temperatura wody to 25-26 stopni.

 

:arrow:Nawożenie - CO2 w płynie - Easy Carbo - 2 ml codziennie.

 

:arrow: I czas na najważniejsze, czyli obsada zbiornika. Od wtorku stopniowo zacząłem wpuszczać rybki.

 

We wtorek 12 x razbora.

Środa 8 x danio i 6 x Kirysek pstry.

Czwartek 2 x Kirysek spiżowy, 3 x gurami złote i 4 x zbrojnik niebieski

 

Wiem, wiem napiszecie za chwilkę, że za szybko wpuściłem wszystkie ryby. Powinienem zrobić to w większych odstępach. Jednak niestety obecnie pracuję całymi dniami, więc nawet nie mam kiedy jechać po rybki. Tym bardziej, iż w sklepie nie zawsze jest to co ja chciałem. Dlatego obsada wygląda jak wygląda.

 

I oczywiście wyjaśniam dlaczego taka obsada, a nie inna.

 

Razbora - bardzo mi się podoba. Zastanawiałem się długi czas co wybrać. W grę wchodziły jeszcze neony inniesa. Postanowiłem postawić jednak na "kliny".

 

Danio - część z Was pewnie stwierdzi, iż lepszym rozwiązaniem było by za miast danio kupienia większej ilości Razborów. I ja się nad tym zastanawiałem. Ostatecznie stwierdziłem, iż chciał bym u siebie mieć 2 ławice rybek. Fakt, jeżeli miały to by być ławice np. 12 x razbory i 8 x neon to raczej nie prezentowało by się to najlepiej. Ale, że jest to danio, które chętniej pływa przy tafli wody wygląda to całkiem przyzwoicie. Mi się podoba.

 

Kiryski - niestety kupiłem ostatnie jakie były w sklepie, czyli 6 x pstry i 2 x spiżowy. Przebywają najczęściej w jednym stadzie, więc mam nadzieję, iż spiżowe dobrze czują się w towarzystwie "łaciatych".

 

Gurami - no właśnie i tu pewnie zostanę potępiono. Niestety nic nie poradzę, iż uwielbiam te ryby. Na pewno ktoś mógł by powiedzieć - "I co z tego, że Ci się podoba jak ryby mogą cierpieć i źle czuć się w Twoim zbiorniku?". Literatura podaje, iż minimum to 100l, więc postanowiłem się skusić i zaryzykować. Zastanawiałem się jeszcze nad 1+1 Ramireza. Ale z racji tego, że w sklepie ich nie było (ogólnie straszna bieda w Ostrołęce z rybami) postanowiłem na kupno gurami. Kupiłem 3 sztuki, i z obserwacji wynika, iż posiadam na pewno jednego samca i jedną samicę. Co do tej trzeciej sztuki jeszcze nie jestem pewien. Oczywiście docelowo zostanie 1+1. Na chwilkę obecną są jeszcze małe.

 

Zbrojnik - tutaj to już sam na siebie jestem zły. Miały być otoski, niestety w sklepie ich nie było i szybko nie będzie. Coś z tych gatunków ryb wypada mieć w akwarium. Dlatego kupiłem 4 x zbrojnik niebieski. Więc stanowczo za dużo. Ale dla uspokojenia dodam, iż już w chwili kupowania ich doszedłem ze znajomym do porozumienia i on za około 3 tygodnie będzie obsadzał swój zbiornik 240l, więc postanowiliśmy, że on kupi otoski (zamawia u kogoś) i się po prostu wymienimy. Myślę, że to dobre rozwiązanie i dla mnie i dla niego.

 

No więc podsumowując obsadę:

 

12 x Razbora Klinowa

8 x Danio Pręgowane

8 x Kirysek (6 x Pstry, 2 x Spiżowy)

3 x Gurami Złote

4 x Zbrojnik Niebieski

 

 

A tak prezentuje się zbiornik:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Czekam na Wasze opinie, wypowiedzi.

Pozdrawiam orzolek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...