Skocz do zawartości

Niedroga lampa UV. Proszę o pomoc w wyborze.


attack89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowanie lepiej byłoby dla Twojego akwarium jeślibyś kupił lepszy filtr niż lampę która jest raczej zbędnym gadżetem.

 

Tanie lampy są robione na diodach i z tego co słyszałem - są do kitu.

Jeśli chcesz mieć wodę lepszej jakości, jeśli masz problemy z parametrami to kup lepszy filtr bo ten jest za słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem filtr spisuje się dobrze. Woda jest krystalicznie czysta, parametry są wręcz idealne a sam filtr czyściłem dobre 3 tygodnie temu i nawet nie zauważyłem, aby jego praca osłabła. A sama lampa podobno zabija zarodniki zielenic punktowych i osłabia już istniejące a zauważyłem, że mój ulubiony anubias ma kilka tych kropeczek. Szkoda by było gdyby coś się z nim stało gdyż, co 1,5 tygodnia wypuszcza po nowym listku nawet po tej nocy widzę nowego małego rozwijającego się listka. Poza tym mam w domu EHEIM - PickUP (2010) :D na litraż 60-160 lirów, ale na razie potrzeby montowania tego filtra nie widzę.

 

 

Czyli co? Lampa do 200 zł będzie tylko zbędnym wydatkiem?

 

Chciałbym pozbyć się istniejących zielenic i powstrzymać nowe tym bardziej, że anubias jest najbardziej narażony na te glony a roślinki, które są w jego otoczeniu także bardziej podatne. Cieszę się też, że mam, co nieco zielenic :mrgreen: gdyż świadczą one o dobrze prowadzonym zbiorniku gdyż to bardzo wrażliwy glon na złe parametry, ale chciałbym go mieć pod kontrolą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczytałem dokładnie nazwy i myślałem że to zewnętrzny... ;)

Największą różnice zauważyłbyś dopiero przesiadając się z wewnętrznego, na kaskadę lub kubeł.

 

Zrób tak - jeśli chciałbyś zamienić filtry to porównaj wielkość wkładów.

Jeśli Eheim ma ich więcej, a pewnie ma choć nie wiem bo go na oczy nie widziałem to spisze się lepiej. ;)

Przy zamianie oba powinny pracować razem w akwarium przez pewien czas, tydzień lub dwa w zupełności wystarczą. Później wyjmujemy stary filtr, ot cała filozofia. ;)

 

Natomiast jeśli filtry mają porównywalną ilość miejsca na wkłady, nie ma co kombinować ze zamianami. Można by je co prawda skręcić i podłączyć razem... ale skoro badasz na bieżąco parametry to chyba nie ma takiej potrzeby. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opłaca mi się za bardzo inwestowanie w filtr zewnętrzny do akwarium 64 litry gdyż odkładam po kryjomu przed żoną :mrgreen: pieniądze na porządny sprzęt do akwa 600 litrów. Eheim jest większym filtrem i wkład filtracyjny jest też większy a na pewno grubszy. Testy robię, co 2 tygodnie ostatnio robiłem dwa dni temu;

 

NO2 – 0

N03 – 0 tutaj pewnie wszystko roślinki pochłaniają gdyż rosną jak szalone :)

NH3 – 0

PO4 – 0,50 – 0,80 norma to chyba lekko ponad 1 mg/l . Zresztą po podmianie wody co tydzień spada do 0,50

PH - 7,2 -7,6

Fe – bliskie zeru

GH – 11

KH- 7

 

Eheima pewnie i tak założę gdyż jest większy i podobno 2 razy lepszy od tego, Aquaela co posiadam.

 

O lampę UV się pytałem ze względu NIEWIADOMEGO :?: pojawienia się niewielkiej ilości zielenic punktowych, na anubiasie. Jak widać parametry wody nic mi nie mówią, co wyeliminować a co zwiększyć. Zielenice nie powstają ze względu na niski bądź słaby przepływ wody także filtracje też wykluczam, więc szukałem pomocy w lampie, ale skoro ona nic nie daje to jestem w kropce i będę szukał czegoś innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...