Skocz do zawartości

dawkowanie easy carbo


Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

sporo poczytałem na forum o dawkowaniu tego preparatu, mimo tego mam kilka pytań.

 

1 - producent zaleca 1 ml/50 litrów wody, większość z was piszę że zaczęła od 4 ml, potem 2 itp (aby ożywić rośliny). Na razie nie mam rybek, mogę więc stosować dawkę 4 ml/dzień, a po wpuszczeniu ryb 2 ml/dzień? Priorytet to zdrowie przyszłych domowników... Dodam że napowietrzam tylko ruchem tafli wody, brak CO2 butli, nawożę też fosforem 2 ml/10litrów podmienianej wody, słabe oświetlenie (0,27)

 

2 - O jakiej porze dnia podawać?, ma to znaczenie? Rozumiem iż roślinki pobierają węgiel w czasie gdy świecę, jest zatem konieczne nawożenie z rana, czy mogę to np robić wieczorem przy okazji karmienia rybek?

 

 

z góry dzięki

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- akwaria z kilkoma roślinkami - połowa dawki (0,5 ml / 50 L wody)

- akwaria średnio zarośnięte - pełna dawka (1 ml / 50 L / wody)

- akwaria typowo roślinne - dawka podwójna (2 ml / 50 L wody).

 

Podaję rano, kiedy włączam światło i tak chyba jest ok ;)

Ja zaczęłam od połowy sugerowanej dawki, czyli jakieś 2-3 ml i z czasem będę zwiększać. Nie ma potrzeby zmniejszać dawki kiedy wpuścisz rybki ;) To im nie szkodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję rano, kiedy włączam światło i tak chyba jest ok

wychodzę z domu o 4 rano, światło będzie się włączać o 12 po to abym mógł akwarium podziwiać po powrocie, czyli po 18:)

 

szczerze mówiąc jak będę musiał rano to podawać to co drugi dzień zapomnę, dlatego pytam czy ma to znaczenie:)

 

Podałaś dawki tak jak podaje producent:) Jednak większość użytkowników tego forum w swoich postach pisze o stosowaniu większych dawek mimo iż producent odradza.. Stąd pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której wyłączasz światło w akwarium? Myślę, ze bez problemu możesz podawać po powrocie :) Chociaż ja gdybym wychodziła z domu o 4 rano :shock::shock::shock: to bym zapominała jak się nazywam, a o dbaniu o akwarium nie wspomnę :mrgreen:

Powiem Ci szczerze, że nie próbowałam podawać większych dawek.. tyle wpakowałam kasy w roślinki, że po prostu boję się, żeby nie przedobrzyć ;)

Niech się ktoś jeszcze wypowie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie się świeci 10h, docelowo będzie 12, reguluje to czasowyłącznik. Myślę że podawanie o godzinie 18 byłoby ok, przecież jeszcze 4-6h będzie się świecić.

 

Nie sądzę aby coś się stało roślinką. Poczytaj ten temat: viewtopic.php?f=5&t=28429&hilit=easy+carbo

 

Standardowo stosowałbym się do zaleceń producenta, jednak jak widać z doświadczeń innych producent nie chce zarobić i każe mniej lać;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie się świeci 10h, docelowo będzie 12, reguluje to czasowyłącznik. Myślę że podawanie o godzinie 18 byłoby ok, przecież jeszcze 4-6h będzie się świecić.

 

Nie sądzę aby coś się stało roślinką. Poczytaj ten temat: viewtopic.php?f=5&t=28429&hilit=easy+carbo

 

Standardowo stosowałbym się do zaleceń producenta, jednak jak widać z doświadczeń innych producent nie chce zarobić i każe mniej lać;)

Przeczytałam wszystko co napisali forumowicze i chyba faktycznie zwiększę dawkę, bo coś mi się wydaje, że tej ilości, którą leję moje roślinki nawet nie poczuły :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Don't panic, rybOM nic się nie stanie nawet jak zastosujesz dawkę 3x, oczywiście nie przez np. kilka miesięcy non stop. Długotrwałe przedawkowanie może np utrudnić rozmnażanie etc. Dawkować możesz spokojnie po powrocie do domu. Jak czasem zapomnisz to też nic się nie stanie. Pytanie tylko po co chcesz dawać chcesz stosować zwiększoną dawkę - jedyny rozsądny powód to walka z glonami. Jeżeli chcesz mieć tylko ładnie rosnące roślinki, a nie zależy ci na pędzeniu ich w sprinterskim tempie, stosuj jak producent radzi, proporcjonalnie do ilości roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...