Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium 60L + goraca prosba


Piotrek1311
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Mam na imię Piotrek, zawitałem tutaj ze względu na mojego 5 letniego synka,

 

Mały jak stwierdziła pani z przedszkola ciągle chce przesiadywać kolo akwarium, wlepia nocha w szybę i trudno go odciągnąć, dzieje się tak od ponad roku.

 

 

Ostatnio miała miejsce taka sytuacja ze kolega likwidował zbiornik. Powiedziałem że parę groszy mogę mu dać jeśli mi je odstąpi. Za 50 zł dostałem od niego akwarium 60l takie profilowane, pokrywę, co prawda ze spalona żarówka ale z tym się szybko uporałem, Wielka kupę roślin które niestety przeleżały w misce bo nie moglem od razu ich od niego odebrać, Mały z przedszkola dostał od Przedszkolanki jakieś rybki na których kompletnie się nie znam.

Synek przy zakładaniu akwarium miał wielka frajdę, ja staram się czytać gdzie się da na temat tego co tam jest. i chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej na temat tego to mam i jak się tym zajmować. Z kolega nie mam kontaktu niestety a nie bardzo mam kogo zapytać o różne rzeczy związane z akwarystyka.

 

 

Po pierwszym nieudolnym zalaniu zbiorniczka woda się strasznie zmętniła, i skłoniło mnie to do poczytania co zrobiłem źle.

 

2 próba wyglądała tak

 

Kupiłem zwyczajna nienawożoną ziemie do kwiatów na dno. Mały układał i przyklepywał starannie wszystkie gródki żeby powietrze usunąć z ziemi. Po prawej stronie w akwarium jest jej więcej bo tam wymyśliłem nie wiem czy dobrze ze będzie gąszcz roślinek, bo jednego gatunku dostałem dużo, podobne to do Ludwigi czy czegoś co się podobnie nazywa,

 

Na wszystko poszła gruba warstwa kamyków kupionych w sklepie, czarnych podobno ceramicznych- pytanie czy to dobrze.

Z tylu przykleiłem czarna folie bo im mniej zewnętrznego światła]a tym lepiej podobno tak?

 

Wyciągnąłem z oczka sąsiadce 2 korzenie bo dostałem tez trochę mchu w tych roślinach. wygotowałem korzenie nie wiem jakiego drzewa i okręciłem mech przytwierdzając go nitka bo tak u was wyczytałem

 

resztę roślinek powtykałem po prostu tak jak to zaraz zobaczycie, powolutku nalałem wody. Wsadziłem grzałkę, i filtr włączyłem. na pośredni przelew

 

Wszystko postało 2 dni bo 2 dnia mały przyniósł w słoju rybki. 2 padły z zimna chyba lub braku tlenu jeszcze w słoiku. Reszta po wpuszczeniu do z akwarium żyje i jest bardzo ruchliwa.

 

A teraz powklejam zdjęcia jak to wygląda, a później zadam pytania, Zależy mi na ty,m zęby było wszystko prawidłowo bo Synek bardzo przeżywa jak te 2 rybki zdechły w słoiku i powędrowały do WC. A ma naprawdę wielka frajdę z tego zbiornika. Siedzi godzinami, a czasem wręcz chce spać kolo rybek

 

 

Kopiłem filtr o nazwie aqua-el fan 1 podobno ok jak na początek

grzałkę 50 watowa.

świetlówkę 14 W zwykła philipsa

 

 

Dla czego pousuwałeś moje poprawki związane z twoja pisownia , jeśli się to powtórzy dostaniesz kolejne ostrzenie teraz upominam.ecikgfc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pyatnia do pierwszych zdjec.

 

1. po lewej stronie sa korzenie a na nich mech. widac ze gdzieniegdzie ladnie odbija zielonymi galazkami ale spora jego czesc jest brazowawa lub zgnilo zielona, czy to normalne po nasadzeniu na korzen i przywiazaniu go nitka.

 

2. Nad mchem jest zielona ladna roslinka z duzymi liscmi, coz to jest za roslina jesli mozna wiedziec

 

3. Te neonki, to sa inesa czy czerwone, jest ich 9 i sa widoczne na ostatnim zdjeciu.

 

4 Roslina po prawej to ludwiga, nie podobaja mi sie jej niekture listki ktore obrywam bo brazowieja lub czernieja, to chyba przez przemrozenie, ale widze ze odbijaja nowe ladne, czerwone i swieze. Wycinam te rosliny w polowie lodygi bo szybko rosna, czy dobrze robie?

 

5 W akwarium plkywa6 kirysow nie wiem jakich, sa szaroczarne i plamiate, czy to ze co jakis czas daja wyskok na powierzachnie wody a pozniej odrazu nurkuja to znak ze woda jest za malo natleniona...?

 

6. Obsada akwarium wyglada tak

 

ryby

 

kirysy 6

neonki 9

cos co przypomina mi danio ale rozne sa kolory czerwone, zolte i perlowe

2 rybki- czarny brzuszek czerwony ogon zolta gora rybki podobne ksztaltem do mieczykow z innych zdjec ale bez dlugiego ogona

4 slimaki takie jak na kolejnych zdjeciach, swiderkowate, zolto czarna skorupka- czy to helena te co zjadaja inne slimaki, bo na mch sa tez slimaki takie male zwyczajne okragle

1 glonojad- jakos nie chce plywac, chowa sie pod korzeniami- dlaczego?

 

rosliny.

 

ludwiga duzo

mech jakis prosze o pomoc

z tylu widac roslinke ktora maly mowi ze plywa nie wkopana w przedszkolu, listki podobne do pietruszki z ksztaltu i barwy. widac ja na zdjeciach

Pod powierzchnia plywa roslinka jakas tez nie wiem jaka, co to jest, podobno ma dryfowac

 

temp ustawilem 20 stopni

lampka pali sie caly dzien,.

 

 

Nie będę tego poprawiał dostajesz ostrzeżenie.

Za masakryczną pisownie następny post osunę jak będzie napisany w podobny sposób .

Dla czego pousuwałeś moje poprawki związane z twoja pisownia , jeśli się to powtórzy dostaniesz kolejne ostrzenie teraz upominam.Nie wolno również usuwać wpisów moderacji .ecikgfc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak ja mam to samo część puszcza nowe część gnije

 

2. -

 

3. inessa

 

4 http://www.superakwarium.pl/kirysek-pan ... id893.html z opisu wnioskuję że Panda ale spójrz na fotki i oceń

 

5 Nie Kirysy oddychają również powietrzem atmosferycznym u mnie przy napowietrzaniu z brzęczyka i wew. też tak robiły

6. Obsada akwarium wyglada tak

 

ryby

 

kirysy 6 Dobrze

neonki 9 OK

cos co przypomina mi danio ale rozne sa kolory czerwone, zolte i perlowe TAK to danio

 

4 slimaki takie jak na kolejnych zdjeciach, swiderkowate, zolto czarna skorupka- Tak to Helena

1 glonojad- jakos nie chce plywac, chowa sie pod korzeniami- dlaczego? Bo to Glonojad :) i nocny tryb życia prowadzi :) A poza tym w diecie glonojadów bardzo ważne jest drewno

 

Temp ustaw na 25 będzie w sam raz

 

Obsada rybek przydało by się coś zmienić zbiornik za mały na Danio a poza tym ryba stadna

Glonojad za duży na to akwarium przyjęło się że min 100l

 

Ogólnie dodam, że akwarium bardzo ładne wg. troszkę za dużo gąszczu po prawej ale ma to swój urok. Ostrość zdjęć lipna bo tak pewnie akwa dużo ładniej wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym w diecie glonojadów bardzo ważne jest drewno

 

Zbrojnik niebieski to nie drewnojad. Niektórym L-ką to robi różnice, ale te zbrojniki radzą sobie równie dobrze z drewnem jak i bez niego. ;)
Nie napisałem, że drewnojad; ) tylko, że jednym z elementów diety powinno być
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za miłe słowa co do zbiorniczka. Cóż drobne niedoróbki wynikają z niewiedzy i braku doświadczenia. A czym odróżnić glonojada od zbrojnika. Podobno wąsami? Czy tak? Ta rybka jest bardzo twarda w dotyku i taka kująca, szorstka... Sama nazwa sugeruje zbrojnik.

 

Temperatura już ustawiona na 24 stopnie. Chciałbym kiedyś mieć w pokoju takie ładne akwarium jak wasze ale po pierwsze nie ta pojemność i nie ta wiedza. Teraz cieszy oko to co jest bo wygląda bardzo ładnie zwłaszcza gdy zaciemni się pokój i zostawi akwarium oświetlone. Oraz fakt ze to niejako z odzysku wszystko, ze rybki żyją i najwidoczniej maja się dobrze, buszują pływają ganiają się...No i radość i zaangażowanie dziecka----bezcenne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za miłe słowa co do zbiorniczka. Cóż drobne niedoróbki wynikają z niewiedzy i braku doświadczenia. A czym odróżnić glonojada od zbrojnika. Podobno wąsami? Czy tak? Ta rybka jest bardzo twarda w dotyku i taka kująca, szorstka... Sama nazwa sugeruje zbrojnik.

"Glonojad" to taka potoczna nazwa określająca zbrojnika niebieskiego, lub raczej rybę sprzedawaną pod tą nazwą. ;)

Te "wąsy" u tego gatunku mają tylko samce, po tym najłatwiej poznać płeć u tych ryb.

A i rybek lepiej do rąk nie brać, łatwo im zrobić niechcący krzywdę. Jak łapać/przenosić - to siateczką do tego przeznaczoną. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za miłe słowa co do zbiorniczka. Cóż drobne niedoróbki wynikają z niewiedzy i braku doświadczenia. A czym odróżnić glonojada od zbrojnika. Podobno wąsami? Czy tak? Ta rybka jest bardzo twarda w dotyku i taka kująca, szorstka... Sama nazwa sugeruje zbrojnik.

 

Temperatura już ustawiona na 24 stopnie. Chciałbym kiedyś mieć w pokoju takie ładne akwarium jak wasze ale po pierwsze nie ta pojemność i nie ta wiedza. Teraz cieszy oko to co jest bo wygląda bardzo ładnie zwłaszcza gdy zaciemni się pokój i zostawi akwarium oświetlone. Oraz fakt ze to niejako z odzysku wszystko, ze rybki żyją i najwidoczniej maja się dobrze, buszują pływają ganiają się...No i radość i zaangażowanie dziecka----bezcenne

Glonojad to zbrojnik :)

Gdy ma takie poroże to samiec, brak samica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie Wszystkich.

 

Przez ten czas od założenia tematu bardzo dużo czytałem i zbierałem fakty i doświadczenia innych.

Dziś w zbiorniku zrobiłem spory raban, bo poza cotygodniowa wymiana 1/3 wody zmieniłem nieco aranżacje bo poprzednia była wielkim błędem wynikającym z braku myślenia co będzie za jakiś czas.

 

1. Korzeń z mchem który wcześniej był po lewej stronie powędrował spod tej dużej rośliny która do chwili obecnej nie mam pojęcia jak się nazywa. zacieniała go i pewnie to było przyczyna braku żywych barw w mchu (criping moss).

 

2. Ludwiga jako ze już teraz wiem ze jest rośliną wysoka poszła na ostatni plan, a przed nią właśnie znajduje się korzeń z mchem teraz.

 

3. Pod Ta duza roslina z lewej strony pojawilo sie sporo zacienionego miejsca, i tam chcialbym posadzic cos bardzo niskiego, co ma znikome wymagania swietlne. I tu prośba o pomoc, co radzicie na taki trawniczek w tamtej okolicy jednak nie z gałęzatki. Raczej coś o drobniutkich listkach, bardzo niskiego

 

4. Wrzuciłem do pokrywy dodatkowa mała świetlówkę na tył. teraz mam 15W i 8W akwarium 54 l

 

Zamieszczam zdjęcia bo mam małe pytanka które pewnie nie sprawia Wam kłopotów. Od razu przepraszam za ich jakość, woda w akwarium sporo zmętniona ale tak jak mówiłem, pól godzinki temu był tam spory raban związany ze zmianami aranżacji,

 

 

Dołączona grafika

 

Jaki to gatunek kiryska obok kosiarki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Postanowiłem się pochwalić. Co sadzicie, pamiętajcie ze to pierwsze akwa laika do niedawna, teraz już co nieco wiem. A Synek w dalszym ciągu zajmuje się rybkami. Mały ma swoje hobby.

 

Oto Fotki

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Do obsady dołączyła Limonophilia, Acorus, mały Heniek. wgłębka. Creaping moss się zazielenił pięknie, Żabienica i Ludwiga rosną jak szalone.

 

Mam tez Helenki ale chyba same samiczki bo się nie mnożą i red chery kolo 15 sztuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...