Skocz do zawartości

[240] Ogólne - dyskusja nad obsadą


dale
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zbiornik obecnie w fazie, powiedzmy, restartu. Czyli wyprowadzania na prosta po długim okresie "low-tech"

 

napowietrzanie - kurtyna plus brzęczyk dedykowany do 300 l.

oświetlenie - na razie 3 x 38 W (hagen flora + power + sun) plus zmierzchowe - led. Włączniki czasowe. Docelowo - 4 x 38-40 W plus zmierzchowe. Chciałem dać dwie roślinne jarzeniówki i dwie pełnospektralne/dla rybek. Cos klasy life-glo lub power-glo. Nie upieram się przy hagenie. Może być sera. raczej t8. Oświetlenie nocne w postaci linijki diodowej. Barwa zimna. 3 programatory, jeden obsługuje zmierzchowe, drugi roślinne, trzeci "rybne" jarzeniówki. hciałbym uzyskać cykl dobowy: wschód słońca, poranek, dzień, zmierzch, zachód słońca (led, roślinne, roślinne plus rybne świetlówki, roślinne, led - w takiej kolejności)

 

filtracja kubełkowy chińczyk z gąbka, ceramiką, zeos i lampa uv (włączana sporadycznie, w razie potrzeby)

technika CO2 - EasyCarbon

gatunki i ilość ryb neon innesa 20 szt (będzie więcej), kiryski panda, spiżowe (stadko ok 8 szt), gurami dwuplame 1+2, zbrojnik niebieski 1+2, plecostonus ok 20 cm, skalary 1+2. danio pręgowane ok 8 szt. No i bym zapomniał o ozdobie - 4 bocje wspaniałe.

rośliny: kryptokoryny, kabomby, anubias, trawki, ludwigia, pływające (szybko rosnący kożuch, nazwa wyleciała mi z głowy, średnica ok 5 mm, dwa listki, wszędzie pełno).

 

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.: mrożonki, tabletki ze spirulina, suchy. Nawożenie od niedawna, razem z Carbonem.

parametry wody wg. badania w sklepie twardość i ph w normie dla tych rybek, szkodliwe substancje poniżej dopuszczalnej granicy.

 

Chciałbym osiągnąć zbiornik gdzie ryby czuły by się dobrze, a jednocześnie nie zmieniać za bardzo obsady Przyzwyczailiśmy się do tych rybek.

 

Myślałem jeszcze o prętnikach karłowatych i gupikach bo jest sporo roślinek. Przydenne też mają kryjówki.

Co byście zmienili, podpowiedzieli ?

Zdjęcia na razie nie wstawiam, bo przesadzam roślinki i mam "lekki bałagan" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz jeden gatunek kirysków.

Plecostomusy stanowczo do oddania. Rosną wyjątkowo duże (50-60cm).

Bocje wspaniałe również min. to 150-160cm długości akwarium.

Skalary trzymamy w parach więc albo zrób 2+2 i oddaj gurami albo zostaw gurami i zrób ze skalarów 1+1.

Oddaj danio. Wolą chłodniejszą wodę, mogą niepokoić gurami i lepiej mieć jedną ławice w akwarium. Za to dokup neonki do 30 sztuk.

Prętniki nie. Nie trzyma się razem ryb labiryntowych. A poza tym masz już 2 większe gatunki ryb, wystarczy.

Stadko gupików-6-7 samców albo harem 1+3. Tylko mogą się stać przekąską skalarów. Szczególnie smace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki :) Zasadniczo masz rację. Danio i kiryski panda pójdą w dobre ręce, obsadę skalarów i gurami też dopasuję.

Co do pozbywania się bocji i plecostomusa - odpada. Za barzdo się z nimi zżyliśmy, najwyżej w ciągu pół roku - maks 8 miesięcy zmienię baniaczek na dłuższy. Mam na to możliwości. Tylko wolał bym coś nie za wysokiego - o minimalnej wymaganej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no. Uwielbiam podejście: Będziesz się męczył i cierpiał bo cie kocham. Niestety ta zaraza się szerzy.

No cóż Plecostomus dobrze by się czuł w akwarium długim na 250cm a przynajmniej na 200cm i szerokim na 70cm, przy czym skalary to min. 50cm wysokości więc powodzenia. 250x70x50=875l. Chyba że bez skalarów 250x70x30=525l.

Skoro nie przyjmujesz rad nie ma co się pytać. Mało osób dostrzega że ryba też czuje. Ciekawe dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba tyle w temacie. Przynajmniej z mojej strony.

 

Albo nie, pozwolę sobie na jeszcze jedno pytanie. Drobne.

Jak myślisz, jaki odsetek tych rybek, plecostomusów, sprzedawanych powszechnie w sklepach zoologicznych trafia do zbiorników o wymiarach 250x70x30 ?

 

Jaki odsetek tych rybek trafia do baniaków większych niż 150 l ?

A jaki karłowacieje w "setkach" ?

 

Więc może zamiast tryskać sarkazmem/ironią zrób zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, by takie rybki sprzedawać tylko tym osobom, które mają odpowiednie warunki lokalowe ?

Przy okazji, "załatwiła byś" i niejeden ogród zoologiczny (np w Zamościu) gdzie te rybki, razem z gibicepsem pływają w akwarium o wymiarach około 1000x800x800 cm.

 

Liczyłem na porady dotyczące przystosowania biotopu, będącego kompromisem pomiędzy realiami życia w "M4", a potrzebami rybki.

A prawie zostałem spalony na stosie.

Fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało ryb z zoologicznego trafia do dobrych rąk. To że większość z nich trafia do złych zbiorników nie znaczy że u ciebie też ma tak być. Według mnie takie ryby jak właśnie Pleco, Gibbicepsy, Pangi w ogóle nie nadają się do domowych zbiorników. Rady co do obsady masz w pierwszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...