Skocz do zawartości

Jaka świetlówka do akwa 54l


Rekomendowane odpowiedzi

15 W na taki litraż to zdecydowanie za mało o połowę... Ja też mam akwarium 54L i postanowiłam dokupić moduł oświetleniowy 11W o barwie 8000K. Tobie też polecam, możesz go przykręcić do pokrywy śrubeczkami. Na 1 L wody powinno przypadać 0,5W oświetlenia. 1 świetlówka powinna mieć barwę dzienną, czyli ok 6500K druga natomiast dla naszego litrażu 8000-8500K ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o domontowaniu oświetlenia T5, czy to też byloby korzystne??http://allegro.pl/dodatkowe-oswietlenie ... 29726.html

Tak byłoby korzystne gdyż świetlówka t5 jest wydajniejsza od t8.

 

Jednostkowy zakup tego wszystkiego się nie opłaca bo nigdzie całości raczej nie zbierzesz. A tu masz podane na tacy a tak jak koleżanka pisała na dole to jak dla mnie nie jest dobrym rozwiązaniem bo jak już to zrobił bym inaczej lecz ja zastanawiam się nad usunięciem pokrywy i daniem na akwarium 2x Decolight 11W. Mam taką na 30L i przykładałem do mojego 54L i już jedna zdaje egzamin lepiej niż aqua świetlówka 15W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ok . Robiłem to samo u siebie w 70ce wszystko rośnie aż milo..

Aczkolwiek zdecydowanie nie polecam sprzedawcy...

 

Kupowałem kilka zastawów u rożnych sprzedawców. Nie myślałem ze coś tak prostego jak blaszka i kilka zacisków można zwalić. Ale... :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką radzicie lampę o barwie 6500K, bo jest ciężki wybór?

Może coś takiego:

PHILIPS Master TL-D 15W/865

Jak już to lepiej 965 http://www.zoolight.pl/product-pol-412- ... 6500K.html Ja zamówiłam Juvel http://www.zoolight.pl/product-pol-667- ... 6500K.html Na Allegro nie ma ani jednej, ani drugiej :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanko. Mam akwa 54l i jedno miejsce na świetlówkę (mogę mieć tylko 1 świetlówkę) i chciałbym kupić jakąś jedną a dobrą dla roślinek wymagających dość sporo światła (nurzaniec, rotala okrągłolistna, limfolia, mech jawajski, cryptocoryne wendtii, cryptocoryne x willisi, echinodorus paraviflorus, moczarka). I żeby nie przeszkadzała neonkom. Podajcie mi przykłady naprawde dobrych, w miarę tanich i takich, które nie będą "miłe" dla glonów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy daylight 865 ( może są i tańsze 765, ale to są świetlówki do zakładów produkcyjnych. Kupcie zwykłe 6500K, które mają najwięcej lumenów i tyle. Żadne 8000K, 8500K itp, są czerwone i emitują bardzo mało lumenów. Co z tego, że są bardziej absorbowane, jeżeli faktycznie światła jest o połowę, lub jeszcze więcej za mało? Kupcie tanie daylighty zimno-białe o Dużym współczynniku lm i będziecie zadowoleni. Gwarantuję w 200%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Mam akwa 54l i jedno miejsce na świetlówkę (mogę mieć tylko 1 świetlówkę) i chciałbym kupić jakąś jedną a dobrą dla roślinek wymagających dość sporo światła (nurzaniec, rotala okrągłolistna, limfolia, mech jawajski, cryptocoryne wendtii, cryptocoryne x willisi, echinodorus paraviflorus, moczarka). I żeby nie przeszkadzała neonkom. Podajcie mi przykłady naprawdę dobrych, w miarę tanich i takich, które nie będą "miłe" dla glonów :D

http://allegro.pl/modul-oswietlen-eco-l ... 90362.html lub http://allegro.pl/swietlowka-zarowka-13 ... 37715.html Zamiast kosztownej zabawy w stateczniki itd itd polecam Ci ten oto moduł :) Sama go mam, dwoma śrubeczkami zamontowałam przy pokrywie. Kolory super, wszystko wybarwione pięknie. Neony będą świeciły :) Rośliny rosną jak szalone przy tym

 

Aaa rozumiem, że chcesz zamienić świetlówkę tę którą masz na inną? Więc polecam Juvela http://www.zoolight.pl/product-pol-667- ... 6500K.html Mam ją i super świeci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neony nie świecą :shock::D Tylko odbijają światło. Daj najtańsze 6500K i efekt gwarantowany. Taniej idzie kupić gotową oprawę świetlówkową ze świetlówką 6500K. montaż też na dwie śróbki. Odradzam 8000K-8500K Albo 6500K z dużą ilością lm, albo dwa razy tyle 10000K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neony nie świecą :shock::D Tylko odbijają światło. Daj najtańsze 6500K i efekt gwarantowany. Taniej idzie kupić gotową oprawę świetlówkową ze świetlówką 6500K. montaż też na dwie śróbki. Odradzam 8000K-8500K Albo 6500K z dużą ilością lm, albo dwa razy tyle 10000K.

Oj no tak się mówi :P

Z tą kolorystyką zalezy co się komu podoba, widzę, że jestes strasznie anty co do tych 8000 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam ci 10.000k, pięknie eksponują kolory i szczegóły ubarwienia rybek, co za tym idzie akwarium wygląda lepiej.

 

Nie słuchaj o tych 6500k czy 8500k, niby te barwy są dobre dla roslinek, ale najlepiej podświetlają zlewozmywak.

Polecam 10.000k, a rośliny przy tym też ci nie zwiędną, zaufaj mi, ja wiem o czym mówię z praktyki, a nie powtarzam po kimś.

Najlepiej by było t5, mały pobór mocy i dużo światła.

Jak masz wolną kasę i umiesz to zrobić to nie ma na co czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam ci 10.000k, pięknie eksponują kolory i szczegóły ubarwienia rybek, co za tym idzie akwarium wygląda lepiej.

 

Nie słuchaj o tych 6500k czy 8500k, niby te barwy są dobre dla roslinek, ale najlepiej podświetlają zlewozmywak.

Polecam 10.000k, a rośliny przy tym też ci nie zwiędną, zaufaj mi, ja wiem o czym mówię z praktyki, a nie powtarzam po kimś.

Najlepiej by było t5, mały pobór mocy i dużo światła.

Jak masz wolną kasę i umiesz to zrobić to nie ma na co czekać.

Akurat jeżeli chodzi o oświetlenie to nie powielam żadnych mitów, wręcz je obalam. Tak samo jest z tą kolorystyką. Sam się naciąłem na gro-luxa 8500K i pierwsze co zrobiłem to zamieniłem ja na najtańszą 6500K. Dopiero wiem co to znaczy ładny kolor w akwarium. Do tego ilość emitowanych lumenów doświetla zadowalająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie o Ciebie mi chodziło Hipcio :)

Oczywiście że się zgadzam, 8500 grolux to różowa świetlówka którą można dać dodatkowo jako wsparcie dla roślinek, ale nie jako oświetlenie główne.

Ja miałem takie dwie, a jako główne oświetlenie 2x Aquastar 10.000k, według mnie najlepiej eksponuje kolory ryb i fakturę łusek, chociaż 6500k też jest niezła, ale ja osobiście wolę 10.000k, to kwestia gustu. No i aquastary również dają mocne światło o którym wspominałeś.

 

Ale w żadnym wypadku 8500k jak tu niektórzy głupoty wypisują, bo nie widzieli takiej świetlówki na oczy, ale coś tam gdzieś przeczytali od kogoś kto coś o tym słyszał :)

 

PS.

No i fajnie że ktoś na forum zaczyna światło przeliczać w lumenach, czy kandelach,

a nie kilogramach na hektar i watach na litr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jako dodatkowe oświetlenie 8500K i bardzo mi się podoba efekt, przy samej 6500K teraz wszystko w akwarium wydaje mi się blade. Ale to kwestia gustu. Zanim kupiłam dodatkowy moduł, radziłam się forumowiczów i chciałam kupić 10000 ale każdy mi odradzał ją na taki litraż, jak mój.

:arrow:http://saurama.aqua-web.org/index.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...