Jump to content

Obsada - 240l, ogólne


korab
 Share

Recommended Posts

Witam

Chciałbym posłuchać Waszych opinii i rad w sprawie obsady zbiornika (BTW - może ktoś pomoże mi w kwestii oświetlenia: http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=9&t=27076)

Zbiornik 240 l, diament 2x58/2x19/54, wysokość słupa wody ~40 cm. Szerokość w najszerszym miejscu akwarium 82. Pod żwirem mam ziemię, więc przydenne nie powinny za bardzo szaleć. Podłoże ciemne, dno w dużym stopniu zabudowane i zarośnięte, góra zdecydowanie bardziej przestronna.

Akwarium dojrzewa od 3 tygodni, z lekkim wspomaganiem preparatami, parametry powoli dochodzą, dzisiaj wpuściłem na przetarcie parę gupików. Ma być akwarium ogólnym, jak się wkręcę, to kiedyś może pomyślę o jakichś biotopach. Poniższe rybki to trochę wspomnienia akwarium sprzed 15 lat (sentyment do danio, wielkopłetwów i prętnika), reszta próbą dobrania obsady pod nie.

Prośba o wskazanie złych do tego baniaka i towarzystwa rybek, skorygowania liczby sztuk i wskazanie właściwej oraz wszelkie inne rady i sugestie :) Z góry bardzo dziękuję!

 

Góra-środek - ławice:

10 Danio pręgowany

10 Microrasbora galaxy (?)

10 Neon inessa

4/4 fantom czarny/czerwony

Góra-środek:

2 gupiki (już są)

4 Danio Malabarskie

2 Prętnik karłowaty

2 Wielkopłetw wspaniały

Dno:

2 barwniak czerwonobrzuchy

5 Cierniooczek Kuhla

AntiGloCrew:

5 otosków

5 amano

Jeśli nie za dużo, albo coś odpadnie, rozważałem jeszcze poniższe, ale wdzięczny będę za wszelkie sugestie:

razbora klinowa

Rasbora maculata

HOKEJÓWKA AMAZOŃSKA I KRÓTKOPRĘGA

KARDYNAŁEK CHIŃSKI ciemny

Bocja wspaniała (chyba za duża)

GURAMI DWUPLAMISTY (chyba za duża)

Bocja tygrysia (ale rozgrzebuje dno)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pamiętaj: Im mniej chemii tym lepiej. Skoro akwarium miało dojrzewać 3 tygodnie to preparaty były absolutnie nie potrzebne. Niepotrzebnie zaburzyły równowagę.

 

Danio woli chłodniejszą wodę więc mogłabyś zrobić z nimi mało gatunkowe akwarium chłodnowodnego np. 33 danio, 10-13 kirysków, harem 1+5 prętnika karłowatego.

 

W tym litrażu jedna max. 2 ławicę. Czyli 40 sztuk Maculata, klinówek, Galaxy lub Innesek albo fantomów. Lub 2 gatunki po 18 sztuk. Możesz dodać 6 sztuk hokejówek.

Gupików dokup do haremu 1+4 to rybki stadne.

Co do malabara to nie wiem-nie znam się.

Prętnik i wielkopłetw to ryby labiryntowe a tych zwykle nie trzyma się razem. Zrób raczej harem 1+4. Zamiast prętnika może być 1+3 gurami.

Barwniaki ok. Piskorków lepiej 6-7 sztuk. Otosków ok. 10.

 

Na bocje wspaniałe, tygrysie za małe akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za info, trochę spóźnione, bo choć potrafię być cierpliwY, to jednak wszystko ma swoje granice i już musiałEm zarybić ;)

 

Częściowo zgodnie z radami, zakupiłem na pierwszy rzut (nie licząc gupików, które całe i zdrowe przetrwały testy - co do haremu, to sam się zrobi - w torbie z parką znalazły się dwie sztuki narybku, rośnie zdrowo i wygląda na to, że będą to dwie samice :):

- zdecydowałem się jednak na dwie mniej liczne ławice - 15 neonów i 10 danio pręgowanych. 1 danio nie przeżył transportu, 1 się nie zaaklimatyzował, podobnie 2 neony.

- danio malabarski (2) - na razie jeden z nich próbuje zdominować górno-środkową strefę. Jest mały, wielkości dużych pręgowanych, więc liczę na to, że jak urośnie, przestanie być agresywny w stosunku do mniejszych ryb. Znaczy - nie ma hardcoru, lubi pogonić, a raczej "przepędzić", bez ataków

Niestety, nie było nic więcej z tego co chciałem na górę-środek. ALe to właściwie dobrze, bo chciałem też sprawdzić jak będzie z miejscem przy dwóch ławicach - jest ok, więc jeszcze coś tu dokupię.

 

Dno takie jak planowałem, 2 barwniaki, 5 piskorków, wszystko przeżyło.

 

Do tego 5 amano, plus jedna mała w bonusie, 1 krewetka nie przeżyła aklimatyzacji.

 

Coś jeszcze dokupię, na pewno otoski, ale na dnie ciasno się robi, więc raczej bliżej 5 niż 10. Środek - zobaczę, miałem kiedyś po parze wielkopłetwów i prętników i nie było żadnych problemów i z sentymentu chyba na taki zestaw się zdecyduję

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...