Skocz do zawartości

Azja 200 litrów - kilka pytań


piowo2007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium Biotopowe - Azja

 

Zbiornik założony 14 stycznia 2011r. w trakcie dojrzewania

 

 

Baniak 200 l

Filtr kanistrowy Eco Crytal-Flo 60

 

Oświetlenie 2 x 30 Wat świetlówki TLD + ekran z folii aluminiowej

 

Temperatura wody 23-24 st. C

 

Ph 7,5-8

 

Obsada roślinna :

Nurzaniec olbrzymi -Vallisneria gigantea

Nurzaniec śrubowy

Zwartka Wendta - Cryptocoryne wendtii

Kryptokoryna pontederiolistna - Cryptocoryne pontederiifolia

Sangrita subulata - rodzaj trawy nie mogę dokładnie zidentyfikować

 

 

Fauna:

3 X ślimak Ampularia

 

Dołączona grafika

 

- przez pierwsze 3 doby światło sztuczne właczone przez 8 godzin dziennie

- biały nalot na korzeniach i roślinach - ślimaki radzą sobie z nim doskonale

- w 3 dobie zaobserwowałem występowanie przezroczystych plam na liściach Kryptokoryn robią sie wtych miejscach dziurki - chyba to objaw choroby Kryptokoryn po przesadzeni i zmianie środowiska

- poza tym nie widze niepokjących objawów - woda czysta, klarowna, brak zapachu,

- nie stosowałem żadnych środków chemicznych uzdatniających ani polepszających jakość środowiska

 

Moje pytania:

 

na co zwrócić uwagę? podczas dojrzewania zbiornika?

czy mam sie martwić chorobą kryptokoryn i czy stosować leczenie?

musze dokupić kilka roślin pływających - jakie radzicie? ja myślałem o pistii albo limnobii, wąkrotce azjatyckiej, paprotnicy szerokolistnej no i może jakieś formmy mchów azjatyckich

 

Czekam takze na propozycje dotyczące obsady zwierzęcej

zastanawiam sie nad rybami labiryntowatymi : prętnik, bojownik, gurami, wielkopłetw nie wiem który wybrać ze wzgledu na walory estetyczne, a także możliwość późniejszego rozmnażania

z ryb dennych myślałem o cierniooczku i jakiejś małej odmianie bocji może także mułojad ale ten ostatni dorasta do duzych rozmiarów

nie wiem czy są gatunki glonojadów albo zbrojnikiów występujących w Azji ale nie osiągajacych dużych rozmiarów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zwiększ temp. do 25-26

- ja bym dolał jakiegoś środku na rośliny nie powiem jakiego bo zapomniałem nazwy

- roślinki i rybki zostawiam tobie bo to twój wybór każdy ma inny gust

- a tak to mi się wydaje że wszystko porządku

A co to ma do zadanych pytań ??? To jest ewidentny OT i nabijanie postów !!!

Czekam takze na propozycje dotyczące obsady zwierzęcej

1+4 gurami dwuplame

40 razbora klinowa/ 50 hengela

8 cierniooczcków

nie wiem czy są gatunki glonojadów

krewety wg. uznania

np: 20 amano albo stado RC itp ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem przeciwny dolewaniu środków chemicznych i bakteryjnych przyśpieszających rozwój akwarium... Po prostu nie wierzę, że bakterie tlenowe przeżywają w szczelnie zamkniętej buteleczce, w różnych temperaturach przez niewiadomo jak długi okres czasu...

Co do temperatury zgadzam się, ze mozna podnieść o 1-2 stopnie...

 

Obsada: czy krewetki nie będą atakowane przez ryby dominujące w moim zbiorniku, a takżeinnych mieszkańcó - ryby przydenne?

Co do żółtaczków: bardzo ciekawa propozycja, ale one potrzebują wody o odczynie bardziej zasadowym czy nie będzie to przeszkadzało innym rybom lubiącym bardziej kwasowy odczyn ph?

W jakiej strefie zbiornika one operują? Toń czy dno?

Czy mogłyby zamieszkać wspólnie z jakimś gatunkiem prętnika lub skrzeczyka? bo na te ryby choruję hehe

 

20.01. 2011

Dzisiaj po raz pierwszy wystąpiło zjawisko bąbelkowania...

Perlista rosa pojawiła się na pistii, wąkrątce i nurzańcach, ale tylko do 15 cm od powierzchni wody...

Znakiem tego w głebszych partiach zbiornika występuje deficyt świetlny....

Czy to oznacza, że podaż CO2 jest wystarczająca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nowe ciekawe uzupełnienie zbiornika... Zrobiło się naprawdę fajnie hehe

 

Doszła świetłowka T5 Osram 865 HE 21 W - Czyli mam już w akwarium 81 W (0,4)

 

Rozpocząłęm nawożenie:

Macroelementy: Planta Gainer Pro Macro

Żelazo i microelementy : Planta Gainer Ferro +

Potas: Ttropical Aquaflorin Pottassium

 

 

Nowe rosliny:

Rotala - kilka sadzonek docelowo trawnik na pierwszym planie akwarium

Microsorium - drugi plan 3 sadzonki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj usunąłem węgiel z filtra...

Zaczęły mi się pojawiać glony... 3 rodzaje - nitkowe, zielenice i jakieś brązowe na liściach... Zmniejszysłem oświetlenie do 9 h dziennie. Zastosowałem kuracje zieloną herbatą na początek...

Nie wiem czy zmniejszyc makro czy powiekszyć dawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobrze, że usunąłeś węgiel. Z nawozami w płynie bym się powstrzymał gdyż mogą być przyczyną pojawienia się glonów. Dla kryptokoryn i valliserii proponował bym ci nawóz w tabletkach np. tetra plant crypto , sery florenette lub kulki torfowe ja tak stosuję w swoim akwarium przy takich samych roślinach i naprawdę rosną. Rośliny które masz pobierają związki odżywcze z podłoża i lubią żyzne podłoże. A tak a pro po twojego baniaczka to ja bym jakoś uporządkował te rośliny. Bo na razie masz bałagan. Valisserie śrubową posadził bym w grupie z tyłu akwarium, V. gigantea bym się pozbył gdyż rośnie za duża. Obsada coś takiego: Razbora Klinowa 20szt, Brzanka Titeya 10szt., Prętnik Karłowaty 2+1, Gurami Mozaikowe 5szt.,piskorek 7szt. lub bocja karłowata , krewetki i ampularia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj lekka przycinka kosmetyczna...

Do akwarium trafiło 5 kolejnych otosków...

Z poprzedniej czwórki padł jeden. Więc po zbiorniczku śmiga 8 sztuk...

Pracują naprawde cieżko... Ale glony znikają w oczach.. Narazie skupiły się na roślinach... Jak tak dalej pójdzie to do poniedziałku uporają sie z szybami i dnem... Ciekawe czym je potem będę karmił...

 

Rozpocząłem dzisiaj nawożenie solami. Dawki wstępne obliczyłem uwzgledniająć średnie zapotrzebowanie...

Po kilku dniach zobaczę czy zwiększyć stężenie czy może zmniejszyć...

Leję także mikro...

Czekam na efekty. W ostatnich dniach rośliny zaczęły już wykazywać oznaki braku składników pokarmowych...

Umieściłem korzeń z zaszczepionym christmas mossem.

Dzisiaj akwarium skończyło 4 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj lekka przycinka kosmetyczna...

Do akwarium trafiło 5 kolejnych otosków...

Z poprzedniej czwórki padł jeden. Więc po zbiorniczku śmiga 8 sztuk...

Pracują naprawde cieżko... Ale glony znikają w oczach.. Narazie skupiły się na roślinach... Jak tak dalej pójdzie to do poniedziałku uporają sie z szybami i dnem... Ciekawe czym je potem będę karmił...

 

Rozpocząłem dzisiaj nawożenie solami. Dawki wstępne obliczyłem uwzgledniająć średnie zapotrzebowanie...

Po kilku dniach zobaczę czy zwiększyć stężenie czy może zmniejszyć...

Leję także mikro...

Czekam na efekty. W ostatnich dniach rośliny zaczęły już wykazywać oznaki braku składników pokarmowych...

Umieściłem korzeń z zaszczepionym christmas mossem.

Dzisiaj akwarium skończyło 4 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...