Skocz do zawartości

Czy wypławki są w prawie każdym akwarium?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wczoraj po wizycie u znajomego akwarysty i po długich rozmowach doszedłem do wniosku ( jego słowa) ze wypławki są w 99% zbiorników a jak ich jeszcze nie ma to i tak się pojawią. Kazał mi poświęcić trochę nocy, aby zaobserwować czy aby na pewno nie mam wypławek, aby w razie, czego ograniczyć ich populację. Z jego słów wynika, że wypławek to normalna rzecz w akwarium i nawet najbardziej zapalony akwarysta ma je w swoim zbiorniku w mniejszej lub większej populacji. Mówił, że to cholerstwo można przynieść na rybce, roślince, korzeniu, w nawozie dla roślin a nawet z pokarmem płatkowym. Czy da się jakoś zapobiec tym nieproszonym gościom czy z góry jestem narażony na atak tych stworzeń w mniejszym lub większym stopniu. Co trzeba robić podczas cotygodniowych podmian, aby np. zredukować ich liczbę? Z tego, co wiem mięso daje mizerne skutki, to samo kwasek cytrynowy, woda sodowa czy nawet restart w większości przypadków jest zabiegiem nieskutecznym gdyż po jakimś czasie wypławki pojawiają się powtórnie. Może mi ktoś tą kwestię wytłumaczyć? Tak w skrócie i ogólnie. Wczoraj przeleciałem nasze forum i jakby się to wszystko zgadzało, ale nie do końca. Może można dolewać jakiś środek, który w razie, czego te robale wypleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypławki są zapewne w większości zbiorników, ale wszystko zależy od obsady i gatunku wypławka. Ja w krewetkach mam wypławki które dorastają do 3-4 mm jak się wyciągną, więc narybek gupika bez problemów je zjada. Ale niektórzy mają takie po 1 cm, które mogą zagrażać krewetkom chociażby, a i ciężko jest o rybkę która taką kluchę będzie chciała zjeść.

 

Bardzo możliwe że przyniesiesz je na roślince czy przy przenoszeniu rybki nawet siatką. Aby zredukować liczbę wypławków trzeba zredukować karmienie(wypławki też są wyznacznikiem przekarmiania, bo mają wtedy po prostu czym się odżywiać) no i odmulaj dno porządnie. W ustabilizowanym zbiorniku wypławków powinno być niewiele, wręcz nie powinno być ich widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypławki to spory problem.Powiem na swoim przykładzie.Może ci pomoże.Jak miałem gurami dwuplame-prawie 10 lat/to wypławków nie miałem.Jak zlikwidowałem to się pojawiły.Brałem od kolegów i rośliny i rybki więc z nimi zapewne.Atakowały na początku tylko krewetki.W nocy.Taka maź z krewetką i wypławkami znajdywałem.Miałem w tym akwarium kiryski pstre-8szt,piskorki-4szt-glonojad-1 szt,neonki-40szt.Krewetki-około 120szt.

Jak zmieniłem obsadę w tym akwarium.Gupiki dorosłe-8szt.Mułojady-2szt.Piskorki-2szt.Krewetki-około 80szt.Młode wyciągałem gupiki zawsze.Na początku wypławki przestały chodzić po szybach.Po 2 tygodniach.Potem tylko pod kamieniami były-po miesiącu.Teraz nie mam nic.Tylko problem inny.3 dorosłe gupiki mi zdechły.2 dorosłe samice rozrodowe-kolosy.1-mułojad./dokupiłem nowego.Jestem praktykiem.Nie chcę gdybać.Może coś ci się z tego przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...