Skocz do zawartości

Obsada do akwarium 60L - pomozecie?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, ;)

 

Dostałem w prezencie akwarium 60x30x35 (60L), profilowane. Oświetlenie w pokrywie to zwykła świetlówka 15W 45cm długości, a będzie:

http://allegro.pl/item1374853543.html

tak żeby dać niebawem zakupionym roślinkom kopniaka. 8-)

 

w 2 dni po napuszczeniu wody, montażu grzałki oraz filtra z napowietrzaczem dostałem również:

 

2 kiryśniki czarnoplame

6 molinezji ostroustnych

1 rozbore szklistą

 

Minął prawie tydzień i w najbliższym czasie (1-2 tygodni) chciałbym dokupić:

4 rozbory hengela

2 prętniki karłowate

4 prystelki barwne

2 lub 3 ślimaki ampullarius z gatunku pomacea bridgesii

5 krewetek caridina cf. babaulti lub sp. crystal red

4 otoski lub pandy

 

Jestem laikiem i proszę Was o radę; nie chce wyrządzać rybkom krzywdy przesadzając w ilościach (chociaż zależy mi na barwnym życiu w moim akwarium) lub mieszając nieodpowiednie rodzaje rybek ze soba. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryśniki, molinezje i razbora szklista się nie nadają - rosną za duże, te rybki do oddania.

 

Z tego co wymieniłeś nadawało by się przykładowo:

- 1+2 prętniki

- 10x razbory [prystelek czyt. drugiego stadnego gatunku w toni bym nie dokładał]

- 6x otosek lub kirysek panda

- 1x ampularia [spore rosną, lepiej nie przesadzać z ilością]

- krewety - wedle uznania ale myślę że tak.

Tyle.

 

Co do świetlówki, jeśli chcesz dodać - pewnie dobrze robisz.

Jeśli chcesz wymienić tą nową w pokrywie... to jest to strzał w kolano. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie należy dobierać konkretnie pod roślinki jakie masz, bo jak chodzi o efekt wizualny i światło "dzienne" dla ryb to to standardowe im wystarczy. Co więcej standardowe oświetlenie wystarczy do hodowli wielu gatunków podstawowego zielska.

Jedyny sens dokładania oświetlenia, jest wtedy gdy planujesz dobrze zarośnięty baniak i bardziej wymagające zielsko, ale wtedy też przydałoby się jakieś sensowne nawożenie i co2. No i przy mocnym świetle łatwiej o glony niż przy standardzie...

 

Sensu wymiany świetlówki, szczególnie tej nowej nie ma. Te świetlówki dodawane do pokryw to może nie highendowy sprzęt, ale różnicy we wzroście roślin raczej byś nie zauważył. Zmiana świetlówki, albo odbłyśnik nigdy nie zastąpi dodatkowego źródła światła.

Różnica natomiast będzie wizualna, moim zdaniem na niekorzyść. Do pokryw dodają świetlówki 6500K, dające chłodne białe światło dobrze oddające barwy. Ta świetlówka z allegro ma jeszcze zimniejsze światło, może nie na tyle żeby źle oddawać kolory, ale zostań przy standardzie. Chyba że chcesz dodać drugą świetlówkę, ale z tym możesz początkowo się wstrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...