Jump to content

Czekoladowiec malajski-wasze dośwadczenia

Mamut
 Share

Recommended Posts

Czekoladowiec malajski, gurami czekoladowy (Sphaerichthys osphromenoides) – słodkowodna ryba z rodziny guramiowatych.

Występowanie: Sumatra, Borneo i Półwysep Malajski.

Opis [edytuj]

Ryba spokojna, wrażliwa, łatwo zapadająca na różne choroby, zwłaszcza spowodowane pasożytami. Nie jest polecana początkującym akwarystom. Powinna być hodowana w akwarium jednogatunkowym. Wymaga zbiornika gęsto obsadzonego roślinami, również pływającymi, rozpraszającymi światło, z licznymi kryjówkami wśród korzeni i kamieni. Wskazane ciemne podłoże. Woda musi być czysta, miękka i kwaśna, często odświeżana i dobrze filtrowana.

Czekoladowiec dorasta do ok. 6 cm długości. Jest gębaczem.

Dymorfizm płciowy: płetwa odbytowa samca ma jasną obwódkę.

Zalecane warunki w akwarium

Zbiornik średni

Temperatura wody 24 – 30 °C

Twardość wody miękka 2 - 8 °n

Skala pH 4,5 - 6,5

Pokarm żywy: rozwielitki, solowce, larwy muchówek

Wszystko co można o nim powiedzieć... Ale najlepiej trzymać harem , bo jak w przypadku gurami samce będą toczyć boje. Powinien być w 100 litrach , ale ta ryba nie jest duża i chyba 72 l mu wystarczy.

Wszystko co można o nim powiedzieć... Ale najlepiej trzymać harem , bo jak w przypadku gurami samce będą toczyć boje. Powinien być w 100 litrach , ale ta ryba nie jest duża i chyba 72 l mu wystarczy.

To co od siebie napisałeś to o to mi chodziło bo to inne czytałem ale z doświadczenia ktoś niech coś napisze albo co o nich słyszał.

ja je mam u siebie. Bardzo piękną i wrażliwa ryba. Wiem, przekonałem się o tym na własnej skórze. Najlepiej czuje się przy ph 6-6.5 przy wyższym są jakieś wypłowiałe i strachliwe. Tak było u mnie... Samce się czasem tłuką... Wiadomo z jakich powodów. Bardzo lubią żywy pokarm, wybredne co do suchego i mrożonego. Ogólnie spokojna i towarzyska rybka :)