Jump to content

Kolumna torfowa. Czyli jak na stałe obniżyć pH.


cwic
 Share

Recommended Posts

Przez wiele miesięcy borykałem się z problemem obniżenia pH w akwarium. Rowiązałem to w następujący sposób.

 

Potrzebne materiały:

rura pcv ok 1m (taka jak do kanalizacji)

butelka 1,5L

ogrodniczy torf kwaśny

2 rękawy np. od fartucha

bibuła akwarystyczna bądź wata

dratwa

 

Odcinamy końcówkę butelki (stojącą część) i obwijamy ja folią na tyle by obwodem ledwo wchodziła w rurę PCV. Obcięte długie rękawy wiążemy z jednej strony i wsadzamy jeden w drugi. Do wewnetrznego rękawu upychamy torf na tyle by wypełnił rękaw niemal po brzeg, a zarówno tyle by rękaw zmieścił się do rury PCV.

 

Oczywiście do PCV wkładamy najpierw butelkę, wąskim wylotem skierowaną w dół tak by cała woda wlana do rury wylatywała przez ten mały otwór (tu jest potrzebna folia by woda nie sączyła się bokami). Od środka do butelki wkładamy watę by fltrowała nieczystośći, następnie wkładamy rękaw(y) z torfem (oczywiście związaną częścią do dołu). Od góry otwieramy rękawy wlewany wodę malutkim strumieniem bezpośrednio na torf, woda sączy się przez torf przy zwężeniu, czyt butelka, przechodzi przez watę i wypływa jako bogata w garbniki woda o parametrze pH ok.5 :) Oczywiście wszystko się z torfu powoli wypłukuje i woda staje się coraz mniej kwaśna. U mnie po ok 1,5 misiąca osiąga pH 7 (przy podmianach co 2 tyg i uzupełnianiu odparowanej częsci codziennie, 112L akwarium), wtedy wymieniam torf i heja :)

 

Aha... Woda z garbnikami zlikwidowała u mnie problem z filmem białkowym.

post-4513-1368516161961_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Przy pierwszym puszczeniu, pierwsze 20-30L jest trochę herbacianej wody, ale dostajesz pH ok 4,5-5 więc mieszasz to z kranówką by uzyskać 6-6,5 wiec efekt herbaty zanika. Później gdy uzyskujesz pH 6-7 woda jest już całkiem normalna.

 

Możesz dać mniej tofu i nad watę trochę starych białych ubrań (lub np kawałek starego prześcieradła) powinno wyłpać barwniki. Oczywiście zalecałbym wtedy płukać te szmatki częsciej by był czyste. Ja mam np te 2 rękawy z grubego białego fartucha laboratoryjnego i z tego co widzę to ma on male oczka i świetnie wyłapuje nieczystości i barwniki. Co 2 tygodnie wyjmuje rękaw z torfem, oblewam go wodą by spłyneły barwniki razem z nieczystościami z zewnętrznej powloki i rękaw wraca do rury PCV.

Link to comment
Share on other sites

hmmmm.... napewno następuje zbicie kH i gH tylko jak duże to nie mam pojęcia gdyż nie mierze tych parametrów. Śmiem tak twierdzić gdyż niskie pH utrzymuje mi się w akwarium, gdyby kH i gH pozostało wyskokie, pH także wróciłoby do poprzedniego stanu. Postaram się zakupić testy w niedługim czasie, zaraz jak sie odbije po zakupie oświetlenia :)

 

Myślę że sama obecność dużej ilości garbników może powodować obniżenie tych parametrów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...