Skocz do zawartości

moja konstrukcja Malawi 200 l


sopel750
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś pisałem o planach, teraz mogę się pochwalić, że zakończyłem część prac wkrętarką i powstała szafka (jeszcze bez drzwi). Na szafce stanął baniaczek na wymiar. Wymiar dość specyficzny bo 104 (dl) x 27 (szer) x 81 (wys).

 

Mała galeria:

http://img844.imageshack.us/img844/1427/zdjcie0037p.jpg

http://img510.imageshack.us/img510/7817/zdjcie0023d.jpg

http://img291.imageshack.us/img291/7955 ... 0024dd.jpg

http://img375.imageshack.us/img375/6194/zdjcie0025t.jpg

http://img691.imageshack.us/img691/9554/zdjcie0032c.jpg

http://img442.imageshack.us/img442/1637 ... 0033bd.jpg

 

Jeszcze pozostała do skręcenia pokrywa z oświetleniem i montaż drzwiczek do szafki.

 

Akwa zalane wczoraj. Uzupełnione bakteriami nitryfikacyjnymi i czekam aż dojrzeje. Docelowo trafią tam pyszczaki.

 

Na chwilę obecną jest:

- podłoże : kruszony koral

- kamień: łupek czarny (ułożyć coś z tego to porażka, na wiosnę do wymiany)

- filtr JBL e1500

- grzałka zwykła z termostatem 150W

- lampa UV 11W (jeszcze w kartonie)

- oświetlenie T5 2x39W (jeszcze w częściach)

 

Chciałbym za 2 tyg wpuścić ryby. Zobaczymy czy baniak dojrzeje do tego czasu.

 

c.d.n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Wszystko fajnie i w ogóle, ładnie będzie się prezentować i tyle.

 

Niestety ale moim zdaniem akwarium na pyszczki jest za wąskie, 26cm to bardzo mało!

 

O ile można trzymać w nim jakieś paszczaki to Saulosi. Osiągają ok 8 cm, są łagodne i niezbyt terytorialne.

 

Nie wiem czy wiesz ale pyszczki cholernie lubią dłubać w dnie, mi nie raz przewracały skalę magmową podkopując ją dlatego teraz wszystkie połączyłem na silikonie.

Radziłbym Ci nie robić takich wieżyczek z kamienia bo kiedyś akwarium wypłynie na podłogę. Do tego potrzebujesz dużo bardzo dużo kryjówek, u mnie pyszczki pływają głownie przy dnie i miedzy kamieniami kopiąc i przenosząc piasek.

 

Mylny jest też litraż niby to 200L ale sztucznie osiągnięte wysokością baniaka. Najczęściej stosuje się baniaki o wys do 40cm na rzecz długości i w Twoim przypadku szerokości. Wyższe akwarium jest nie potrzebne.

 

Pozdro:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne pyszczaki, jakie tam widzę, to Saulosi, jak już powiedział to ktoś wcześniej (co akurat nie musi być problemem, bo rybki się ładnie prezentują a rożne ubarwienie samic i samców sprawia, że laik pomyśli, że w akwarium mamy dwa gatunki ryb) . Akwarium niby 200litrów, ale 40% wysokości akwarium nie będzie nawet wykorzystywane przez ryby, no chyba, że ta konstrukcja z kamieni, zostanie przyklejona na silikon i solidnie osadzona na dnie akwarium, a nie na piasku, bo inaczej marny jej los jak i akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie panowie, trochę rzeczy przewidziałem.

Kamienie są przyklejone na silikon (choć faktycznie leżą na koralu). Drzwi mają odbojnik i nie uderzą w akwarium.

 

Akwa powoli dojrzewa, był już etap mlecznej mętnej wody (chyba pierwotniaki) i już jest z powrotem przejrzysta.

Cały czas chodzi tylko filtr. Woda bez grzałki sama doszła do temperatury pokojowej.

pytanie 1:Czy oprócz filtra powinno chodzić napowietrzanie w czasie dojrzewania ?

 

Pomiar parametrów chyba jeszcze nie ma sensu. Dopiero 6 dni.

 

Pyszczaki oczywiście z racji wymiarów akwa planuję jakieś mniejsze.

pytanie 2: Jakie oprócz Salousi proponujecie ?

 

pytanie 3: w instrukcji filtra JBL e1500 napisane jest aby końcówka rury zasysającej była 5 cm od podłoża. W moim akwa ze względu na nietypową wysokość maksymalnie udało się zejść do 11 cm nad podłożem. Czy zostawić tak (będzie wystarczająco dobrze zbierać syf z dna) czy kombinować jakieś "przedłużki" ?

 

Jak zrobię pokrywę i pojawią się ryby i rośliny będą kolejne foty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Najlepiej to żadnych, akwarium na pyszczki jest za wąskie i tyle.

Ale pewnie i tak tam wsadzisz ryby, wiec jedyna opcja będą Salousi są "najmniejsze" do twojego baniaka.

 

Poczytaj fora typom o o malawi to się dowiesz.

 

Przygadał kocioł garnkowi, kolega przynajmniej założył akwarium i pyta się co będzie odpowiednie do tego typu zbiornika, a Ty wsadziłeś do swojego co mogłeś i teraz masz problemy żeby "pozbyć" się ryb. Akwarium na saulosi będzie w sam raz, nie widzę lepszej opcji do tego akwarium. Napowietrzanie niech chodzi już z całym osprzętem, ale jeśli na tafli wody jest ruch, to akwa może działać bez napowietrzacza, bo to ruch tafli wody natlenia wodę, a nie bąbelki. Filtr lepiej pociągnąć niżej do podłoża, ale to nie powinno być z tym problemu wystarczy kawałek rurki gumowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Najlepiej to żadnych, akwarium na pyszczki jest za wąskie i tyle.

Ale pewnie i tak tam wsadzisz ryby, wiec jedyna opcja będą Salousi są "najmniejsze" do twojego baniaka.

 

Poczytaj fora typowo o malawi to się dowiesz.

 

Przygadał kocioł garnkowi, kolega przynajmniej założył akwarium i pyta się co będzie odpowiednie do tego typu zbiornika, a Ty wsadziłeś do swojego co mogłeś i teraz masz problemy żeby "pozbyć" się ryb. Akwarium na saulosi będzie w sam raz, nie widzę lepszej opcji do tego akwarium. Napowietrzanie niech chodzi już z całym osprzętem, ale jeśli na tafli wody jest ruch, to akwa może działać bez napowietrzacza, bo to ruch tafli wody natlenia wodę, a nie bąbelki. Filtr lepiej pociągnąć niżej do podłoża, ale to nie powinno być z tym problemu wystarczy kawałek rurki gumowej.

Pomełniłem błąd i teraz staram się przestrzegać innych przed popełnieniem tego samego błędu. Mów co chcesz. Akwarium na pyszczaki jest za wąskie. Są fora specjalizując się w biotopie Malawi i wystarczy zapytać i poczytać o min. wymiarach dla pyszczaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbym miał akwarium 200cmx15cm też by się nadawało? w końcu pp jest większe? albo 300cmx10cm też nadaje się na pyszczaki? Wanna tez się nadaje, pp jest większe, 112L

 

Siejesz demagogie i tyle, jak sie uprzesz to i w szklance zrobisz malawi. Minimalne wym to 80x40x40 czyli typowa 112L niektórzy mówią że i takie jest za małe.

Zrobisz jak chcesz, ale głupio by było aby rybki sie męczyły tylko dla tego że baniak ma ładnie się prezentować w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalne wym to 80x40x40 czyli typowa 112L niektórzy mówią że i takie jest za małe.

Po pierwsze, 80x40x40 to nie 112 tylko 128litrów.

 

Po 2gie, "nie będziesz ojca uczył jak dzieci robić", 28cm szerokości jest wystarczająca do tego, żeby dorosła ryba obracała się/zawracała w akwa nawet 3 razy, powiem więcej, długość akwarium sprawia, że w akwarium można trzymać nawet 2 samce, gdyż każdy z nich będzie miał rewir o długości 50cm a przy tym gatunku pyszczaka będzie to w sam raz (lecz przy obecnym ustawieni kamieni można trzymać tylko jednego samca, gdyż 2gi samiec nie miałby stałego punktu, którego mógłby bronic przed innymi samcami).

 

I po 3cie przestań zasłaniać się ciągle klubem malawi, tylko lepiej pokaż w praktyce, że sam dbasz o dobro swoich ryb, bo jak na razie to tego nie widać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...