Skocz do zawartości

Kilka pytań odnośnie Low Tech (pytanie o inną ziemie str.4)


sambi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wpadłem na pomysł założenia akwarium Low Tech, bo mi nie chcą roślinki rosnąć i mam atak glonów. (nie mogę sobie z nimi poradzić). Czytałem bardzo dużo o Low Tech. Zakupiłem już nawet ziemie, (tylko nie wiem którą wybrać- :help: )

 

A. Ziemia do palm

skład:

-torf wysoki

-kora

-naturalny nawóz pasteryzowany

-piasek

-dolomit

*ph: 5-6,5

 

B. Ziemia do kaktusów

skład:

-torf niski

-kora

-naturalny nawóz pasteryzowany

-piasek

-dolomit

-ziemia gliniana

* ph: 6,5-7,5

 

pytania:

1. Która ziemia się bardziej nadaje??? (którą wybrać)

2. Wiem, że się nie stosuje nawozów, ale czy po około miesiącu mógłbym dolać żelazo,fosfor,aqua plant??

3. Czy mógłbym dolać (po około miesiącu) Easy Carbo, bądź stosować bimbrownie???

4. Czy ta siatka oddzielająca podłoże od żwirku jest potrzebna??? (będę miał bazalt ok. 4-6mm)

 

więcej pytań będę zadawał w rozwinięciu tematu

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Moim zdaniem ziemia nr.2 będzie lepsza.

2. -

3.Ogólnie nie jest to wskazane ale można.

4.Zależy, gdy planujesz rośliny z mocnym systemem korzennym to raczej bym jej nie polecał, bo wtedy możesz mieć problem z ich przesadzeniem.

 

Tak na marginesie, po co chcesz lać nawozy i startować z bimbrownią jak jeszcze nawet nie wiesz jak będą roślinki rosły? Moim zdaniem jak wszystko będzie prawidłowo to nie wiedzę potrzeby lania nawozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wpadłem na pomysł założenia akwarium Low Tech, bo mi nie chcą roślinki rosnąć i mam atak glonów.

A jak założysz LT i roślinki nie będą rosły, glony zaatakują, to znowu zrobisz restart :twisted: - nie tędy droga.

Odp. na pytanka:

1. Która ziemia się bardziej nadaje??? (którą wybrać) - tu Ci nie pomogę bo się nie znam, jak zakładałem LT, to poszedłem do sklepu i poprosiłem o ziemię ogrodową, kupiłem i wyszedłem :)

2. Wiem, że się nie stosuje nawozów, ale czy po około miesiącu mógłbym dolać żelazo,fosfor,aqua plant?? - Jak wiesz, że się nie stosuje, to po co te pytanie ? A tak na marginesie, to "wolnoć tomku w swoim domku" tylko żebyś znowu restartu nie miał, a co gorsza możesz być skrzyczany na forum, że LT to LT ;)

3. Czy mógłbym dolać (po około miesiącu) Easy Carbo, bądź stosować bimbrownie??? - ta sama odp. co w pkt.2

4. Czy ta siatka oddzielająca podłoże od żwirku jest potrzebna??? (będę miał bazalt ok. 4-6mm) - Moim zdaniem jak najbardziej, po to żeby utrzymać ziemię na swoim miejscu. Ja osobiście miałem bardzo duży kłopot jak musiałem porozsadzać roślinki itp., korzenie wrosły w siatkę i miałem pozamiatane - pewnie robiłem jakiś błąd, nie wiem i nie wnikam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego sie pytam o te nawozy, czy to nie zaszkodzi.

Jak masz lać w takim zestawieniu jak napisałeś, czyli "żelazo,fosfor,aqua plant", to lepiej tego nie dotykaj :), bo na pewno zaszkodzisz.

 

Nie wszystkie naraz.

Czekam na dalsze odpowiedzi, na moje pytania, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Wiem, że się nie stosuje nawozów, ale czy po około miesiącu mógłbym dolać żelazo,fosfor,aqua plant?? - Jak wiesz, że się nie stosuje, to po co te pytanie ? A tak na marginesie, to "wolnoć tomku w swoim domku" tylko żebyś znowu restartu nie miał, a co gorsza możesz być skrzyczany na forum, że LT to LT ;)

3. Czy mógłbym dolać (po około miesiącu) Easy Carbo, bądź stosować bimbrownie??? - ta sama odp. co w pkt.2

Wszystko sprowadza się do bardzo prostej, wręcz banalnej kwestii.

Jak zrobi się wszystko jak powinno, to nie będzie trzeba. Tylko to nie tylko kwestia kilku regułek, LT nie wymaga mniejszej wiedzy niż HT nawożone metodą El.

Akwa w którym jest ciągła konieczność dolewania nawozów nie ma nic wspólnego z prawdziwym LT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Z tego tu to raczej opcja 2

2. Jeszcze nie położyłeś podłoża, a już zakładasz brak żelaza i fosforu? Zapewne poznałeś po przebarwieniu roślin...

!!! Zanim cokolwiek wlejesz bądź pewien, że jest tego poważny brak !!! Żelazo i fosfor to 2 najulubieńsze pierwiastki glonów :) Żelazo jest pożywką dla glonów nawet jeśli jego stężenie jest niemierzalne... Pewnie te nawozy były co najmniej pośrednim powodem plagi glonów w Twoim zbiorniku

3. Tylko w jakim celu? CO2 rośliny powinny pobierać z podłoża i powietrza atmosferycznego. Po to dajesz ziemię, żeby procesy tam zachodzące załatwiały sprawę nawożenia (w tym CO2)

4. Nie. Ja nie mam i nie widzę problemu. Jak tu mardow słusznie zauważył korzenie wrastają i trzeba tylko bardziej uważać jak się rośliny usuwa/przenosi. Ludzie chyba ją kładą, żeby ziemia nie ruszała się z miejsca jak odmulają (czy coś :P ) No ale skoro w LT się nie odmula... Raczej więcej z tego problemów niż pożytku.

Co do nawozów to dodam, że bez względu na wszystko nie lej firmowych mieszanek (ich skład jest tajemnicą handlową), bo nie dobierzesz dobrze proporcji (no chyba, że na fart liczysz).

Przycinając rośliny pamiętaj, że te wysokie wyrastające ponad powierzchnie przycina PONAD powierzchnią, lub wcale (zależy od budowy rośliny). Dzięki temu nie zaburzysz równowagi.

Pamiętaj, że na start dobrze mieć rośliny szybko rosnące, które usuniesz gdy zbiornik się ustabilizuje.

Ponieważ jest późno jak na mnie to więcej grzechów nie pamiętam :P Jak coś to pytaj - najwyżej już dziś nie odpowiem :D

 

...Tylko to nie tylko kwestia kilku regułek, LT nie wymaga mniejszej wiedzy niż HT nawożone metodą El...

Hmmm... Patrząc na to jak niektórzy prowadzą HT to nie wiem czy LT czasami nie wymaga większej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...Tylko to nie tylko kwestia kilku regułek, LT nie wymaga mniejszej wiedzy niż HT nawożone metodą El...

Hmmm... Patrząc na to jak niektórzy prowadzą HT to nie wiem czy LT czasami nie wymaga większej :P
Czytałem fragmenty książki Diany Walstad i jak dla mnie czarna magia i wyższa filozofia. ;)

Zwykły schemat jest taki że ktoś kto ma standardowe oświetlenie [czyli słabe światło] usłyszy gdzieś o LT i uznaje to za super alternatywę... Daje ziemie pod żwir i oczekuje super efektów. Często na tym przygoda z LT się kończy i występuje właśnie konieczność wlania nawozów itd. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he :P Racja co do tej książki :D Najcięższa lektura jaka mi w ręce trafiła. Wydaje mi się jednak, że to książka warta polecenia nawet komuś, kto na LT nie ma ochoty. Potrafi uświadomić pewne zależności i procesy. LT nie jest trudno prowadzić, ale bez wiedzy o biologii i chemii w akwarium to można szybko zawalić sprawę :) Ludzie najczęściej przedobrzają bo nie rozumieją czemu np. czemu stałe nawożenie nie jest potrzebne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co gorsza możesz być skrzyczany na forum, że LT to LT ;)

Wszystko sprowadza się do bardzo prostej, wręcz banalnej kwestii.

Jak zrobi się wszystko jak powinno, to nie będzie trzeba. Tylko to nie tylko kwestia kilku regułek, LT nie wymaga mniejszej wiedzy niż HT nawożone metodą El.

Akwa w którym jest ciągła konieczność dolewania nawozów nie ma nic wspólnego z prawdziwym LT.

może niedosłownie skrzyczany, ale :)

Atreyu pozdrawiam :)

 

Moim skromnym zdaniem największym błędem akwarysty, który dobrze i solidnie przyłożył się do LT jest - BRAK CIERPLIWOŚCI :)

Potem właśnie pojawiają się pytania o nawozy, czy jak zacznę stosować więcej światła i CO2, to czy to dalej będzie LT czy może już HT itd., itd. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie! Jeśli już nie będzie wyjścia to lej z głową i tylko co potrzeba.

 

Do tego będzie jeszcze mała errata :) Ciekawe, że nikt nie załapał (i mnie nie opieprzył za bzdurę), ale wczoraj w nocy napisałem, że glony uwielbiają żelazo i... potas. Nawiązywałem do nawożenia żelazem i fosforem i oczywiście te właśnie pierwiastki powinny się w wypowiedzi znaleźć. Błędny post wyedytowałem, ale dla tych co wzięli sobie to do serca odnotowuję swój błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom możliwości masz duże. Pomyśl czy to będzie jakiś biotop (wtedy w necie rozwiązania są wręcz podane na tacy), czy ogólne (to szukaj tematów o mało wymagających roślinach).

Ogólnie to wszystko już tu było, więc przepraszam, ale mnóstwo tu osób, które piszą jaki litraż kupują i napisz im osprzęt (no rozumiem - różni ludzie, różne potrzeby, różne możliwości finansowe, etc.), oświetlenie, ale nie wiedzą jakie rośliny, więc też napisać, no i ryby, bo tego też jest dużo. Potem jeszcze opracować aranżację i... zazwyczaj i tak wyjdzie coś tam mniej lub bardziej zbliżone do wypadkowej pomysłów.

Wracając do tematu to zdaję sobie sprawę, że niezwykle przydatna przy zakładaniu LT książka D. Walstad jest trudno dostępna w formie pdf'a, a nowa kosztuje kilka złotych (których b. często ludziom szkoda), więc w razie coś to postaram się odpowiadać na dalsze pytania dotyczące prowadzenia LT. Proponuję też poszukać w google (chyba jest też na forum) o zakładaniu LT, żeby uniknąć błędów już na starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heteranthera dość szybko rośnie w dobrych warunkach (światło, podłoże, nawozy) reszta się nada. Ziemia do kaktusów na pewno jest wzbogacana nawozami, jest o niskim PH i jeszcze twoja na dodak zawiera dolomit ( CaMg[CO3]2 – węglan wapnia i magnezu) tak więc zatwardzanie wody murowane. Wiesz jeżeli chcesz NAPRAWDĘ się pchać w LT przestudiuj różne fora na temat prowadzenia akwarium w taki sposób innej opcji nie widzę. Na twoim miejscu fundnął bym sobie substrat JBL za 19zł, dodał jakąś świetlówkę (nie wiem ile Ci tam watów braknie i jaki masz akwa) jeżeli ogarniesz temat to możesz ją podłączyć pod elektronike z kompatku bez bawienia się w stateczniki i inne więc koszt max 30zł i wystartować jako takie HT.

Lecz fundusze Ci na to nie pozwalają idź do lasu znajdź kopiec kreta i masz próchniczą zajefajną ziemie lub zwykła najtańsza uniwersalna z ogrodnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...