Skocz do zawartości

Problem z kwaśniejącą wodą.


Barbuletis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam zbiornik 216L i mam problem z kwaśniejącą wodą nie mam instalacji CO2.

Woda kwaśnieje mi ok 1 - 2 * PH na tydzień neutralizuję sodą oczyszczoną - 1 łyżeczka tygodniowo. W czym może być problem ? Podejrzewam żwirek bo mam ze żwirowni a nie "specjalny akwarystyczny" ale z tego co czytałem to żwir jak już to podnosi PH. Zastanawiam się nad kupnem nowego żwiru na allegro ale czy to dobry wybór ?

Może ktoś coś mi polecić ?

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazdę ph w dół buforuje zasadowość( wodorowęglany) więc trzeba podnieść kh.

Powodów może być więcej oprócz tych o których wspomniał kolega wyżej.

Fermentacja,siarczany,ph obniża nawet nitryfikacja wrzucę Ci tu cytat z jednego z opracowań:

"Ważną rolę odgrywa tutaj zasadowość, im jest ona wyższa, tym utrzymanie pH na stałym poziomie jest łatwiejsze. Nitryfikacji 1 g azotu amonowego towarzyszy zmniejszenie zasadowości o 7,1 g CaCO3. Jej nadmierny spadek prowadzi do obniżenia pH, co z kolei hamuje wzrost bakterii nitryfikujących"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie filtruję przez torf, korzeni nie mam. Wsadziłem do akwarium wapienne kamienie co trochę spowolniło kwaśnienie wody. Na chemii za bardzo się nie znam zawsze z nią miałem problemy.

Po dolaniu rozpuszczonej sody woda osiąga ph ok 6,5 i po jakiejś godzinie woda zmienia kolor na zielony. Ma sens zmienianie żwirku ?

Zrobiłem właśnie próbę gotując żwirek jakieś 10 min i po wystygnięciu ph nie obniżyło się wręcz podniosło ale to pewnie że część wody się wygotowała.

Może ktoś mi powiedzieć co mam zrobić żeby pozbyć się tego problemu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie filtruję przez torf, korzeni nie mam. Wsadziłem do akwarium wapienne kamienie co trochę spowolniło kwaśnienie wody. Na chemii za bardzo się nie znam zawsze z nią miałem problemy.

Po dolaniu rozpuszczonej sody woda osiąga ph ok 6,5 i po jakiejś godzinie woda zmienia kolor na zielony. Ma sens zmienianie żwirku ?

Coś tu mieszasz Z tymi barwami przy pomiarze! ph 6,5 to kolor zielony.Czy Ty dobrze odczytujesz te testy,to jaki miałeś kolor przy najniższym ph?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako 6,5 mam kolor jasno zielony - seledynowy w ciągu tygodnia spada do pomarńczowego a najniższe PH to chyba miałem już na granicy testu - kolor czerwony przy którym rybki zaczynały już dziwnie pływać.

Z tą zmianą koloru wody na zielony to nie chodziło mi o test tylko woda w akwarium zmienia kolor po dodaniu sody oczyszczonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako 6,5 mam kolor jasno zielony - seledynowy w ciągu tygodnia spada do pomarńczowego a najniższe PH to chyba miałem już na granicy testu - kolor czerwony przy którym rybki zaczynały już dziwnie pływać.

Z tą zmianą koloru wody na zielony to nie chodziło mi o test tylko woda w akwarium zmienia kolor po dodaniu sody oczyszczonej.

Faktycznie to bardzo ciekawe reakcje,zastanawiam się co tam możesz mieć w tym podłożu( już mi nawet przyszło na myśl że może dałeś żwir z domieszką kryształów gipsu naturalnego albo jakieś kamienie może zawierające siarkę.Wymień jednak to podłoże na zwykłe kwarcowe czy bazalt .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój żwir wygląda tak:

http://zapodaj.net/c4165c9ab169.jpg.html

Zastanawiam się nad kupnem takiego żwirku:

http://allegro.pl/zwir-rzeczny-idealny- ... 21593.html

lub taki:

http://allegro.pl/zwir-kwarcowy-czyszcz ... 47708.html

Potrzebuję ok 30 kg żwirku, u nas w zoologicznych chcą 4,5 zł za woreczek 2kg co wydaje mi się za drogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwir tu nie ma żadnego znaczenia ,wymiana podłoża to zbędny koszt ,to musi być coś innego

 

Pierwszy raz słyszę o czymś takim.

 

Ps .Jakie masz inne parametry wody . Swoja droga dla większości ryb woda Kwaśna jest oki I nie ma większego problemu z trzymaniem ich nawet w bardzo kwaśnej wodzie . Jak sam napisałeś zmiany zachodzą stopniowo więc nie powinno być problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój żwir wygląda tak:

 

Faktycznie widać kwarc,te bardziej płaskie pewnie jakieś krzemiany,więc trudno tu się przyczepić by żwir zakwaszał wodę. Zrób testy gh i kh twardości wody przed wlaniem do zbiornika,takie cuda bez podawania CO2 że miałeś już czerwony odczyt ph,świadczą o braku twardości węglanowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...