Skocz do zawartości

Tęczanka


magita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Na sygnale sie logowalam aby Was prosic o porade.

Cos zaatakowalo moja teczanke. Mam akwarium niedlugo. Wszystkie rybki byly w podobnym czasie kupione. Od poczatku chorowal mi ramirez. Byl osowialy i malo jadl, koniec koncow padl. Przypuszczalam, ze moze ze starosci-pomoc zyja 2 lata, a ile mial zanim go kupilam, nie wiadomo. Teraz rzucilo sie na moja faworytke.

 

Jej pletwy boczne sa jakby nadgryzione, na koncach biale. Przy nich lusek chyba nie ma. Inne luski sa ciemniejsze-zaznaczylam to na zdjeciach.

 

Powiedzcie co robic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ciemniejsze plamy to pasożyty, biała płetwa to pleśniawka. P. ramireza zdechła z twojej niewiedzy, ta ryba wymaga ściśle określonych parametrów wody, których ty nawet nie badasz. Zapobiegawczo odpowiem na twoje pytanie które pewnie zadasz - dlaczego chorują. Pewnie zostały popełnione podstawowe błędy zbiornik był nie dojrzały i rybki zostały wpuszczone, brak cotygodniowych podmian wody, marny filtr.

Co masz zrobić. kupić testy , lekarstwa, zacząć dbać o akwarium.

 

Skąd jesteś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zostalam skarcona :(

 

...ramireza, ktora zdechla byla od poczatku slaba. Zostala mi teraz jedna-samica, ktora sie doskonale czuje, pieknie sie wybarwia i dobrze je. Stad moj wniosek, ze choroba sie wziela od tamtego samczyka.

 

Jeli chodzi o podmiany wody, to je robie co 2 tygodnie. Filtr mam zewnetrzny kaskadowy Aqua Clear 50.

 

Parametrow nie badam-jeszcze dlatego, ze jak zaczelam sie interesowac posiadaniem akwarium to kazdy mowil cos innego. Zaufalam osobie ze sklepu ktory zaproponowal mi swietny zwir bialy...jak znasz temat to wiesz o co chodzi.

Wszystko musze wymienic i akwarium zalozyc od nowa.

Nie wiem co zrobie w tym czasie z rybami, napewno chorych mi nikt nie przechowa!

 

Jakie to maja byc lekarstwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietloweczki:

Przod-polamp 18W T8 TI

Tyl-osram 18W/840

Jesli chodzi o roslinki to kupilam narazie takie, ale ta z"żabienic" sie zle ma.

Mam swiadomosc wymiany zwirku, ale jak mam to rozwiazac z rybami...

Ile nowe akwarium (wode mam juz odstanal) powinno dojrzewac?

Czy rybki moge wszystkie przeniesc do nowego-czy nie lepiej teraz potraktowac cale akwarium chemia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myctopur możesz stosować w ogólnym, lecz może powodować osłabienie innych ryb, więc lepiej stosować oddzielny zbiornik. Zbiornik powinien dojrzewać min 2 tygodnie.

 

świetlówki ta osram to lipa 4000k barwa 80 Ra. nie nadaje się do akwarystyki.

a jakie parametry tej drugiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bylo w sklepie sera myctopur. Kupilam cos co ma taki sam sklad chemiczny- trypaflavin. Juz go w mniejszej dawce jak jest napisana na opakowaniu, dodalam do akwarium.

 

Jesli chodzi o swietlowki to jeszcze raz wszystko co jest na nich napisane:

 

na przodzie mam: polamp 6500k daylight 18W T8 TI

Tyl: osram L18W/840 lumilux cool white 1350 lm

 

Nie znam sie na tym :|

Dodam tylko, ze ta, ktora Ty skrytykowales, zostala mi polecona przez doswiadczonego akwaryste. Widzialam jego akwarium i pobieglam do sklepu. ;)

Ponoc mimo parametrow emituje ona wieksza dawke swiatla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...