Skocz do zawartości

Problem z roslinkami


Rekomendowane odpowiedzi

Mam dość duży problem z roślinkami- gdy tylko je kupuje, wkładam je do podłoża, tak aby zakryć korzenie. Rosną przez jakiś czas a potem gniją-- na_razie tylko 1 roślinka mi przetrwała 2 miesiące i nadal jest. Co zrobić:

1. aby nie gniły

2. by możliwie długo rosły?

 

red eye: Pisz poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże- żwirek 0.7 mm do 1 cm i kamyczki 1.7 cm.

Światło- Akwarium (malutkie 25L) stoi w takim miejscu że tylko światło dzienne je oświetla.Powód- przykrywa czy pokrywa akwarium się zepsuła 2 raz, i na_razie nie da jej się naprawić. :(.

 

Akwarium- zbiornik 25L

 

a może to jest coś z wodą? Mieszkam w takim miejscu, że woda ma dużo wapnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło- Akwarium (malutkie 25L) stoi w takim miejscu że tylko światło dzienne je oświetla.

No to masz odpowiedź. Światło dzienne docierające do akwarium jest po pierwsze za małe, nieodpowiednie i za krótko oświetla akwarium. Roślinki potrzebują 10 godz. świecenia a teraz dzień krótki przecież.

 

Powod- przykrywa czy pokrywa akwarium się zepsuła 2 raz, i na razie nie da jej się naprawić

Spróbuj oświetlać doraźnie zwykłą lampka biurkową z żarówką energooszczędną 11-15W i to 10 godz dziennie.

 

A jeśli chodzi o wodę to też trzeba by pomierzyć parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promienie słoneczne nie mogą docierać do akwarium, gdyż powstaja glony i gniją rośliny.

Kolega powiedział żebyś spróbował lampką biurkową, to też nie za dobry pomysł,spróbuj zainwestować w pokrywe z oświetleniem , jak na takie akwarium to myśle że 30W z dużym zapasem wystarczy.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PH- 7,2

Podłoże-z 3/4 cm zależy gdzie i zaczęły gnić, gdy tylko pokrywa się zepsuła ;

podmiany wody co 1 tydzień a takie ''generalne'' co 1 miesiąc/ półtora miesiąca,

i dzięki.

PS.Jak coś źle robię to proszę mówić! Jestem ''świeżą akwarystką''( mam akwarium z 1 rok/półtora roku). Chętnie wysłucham rad :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega powiedział żebyś spróbował lampką biurkową, to też nie za dobry pomysł,spróbuj zainwestować w pokrywe z oświetleniem , jak na takie akwarium to myśle że 30W z dużym zapasem wystarczy.

Pozdrawiam :)

Po pierwsze koleżanka :D

 

A po drugie napisałam doraźnie czyli do czasu naprawienia zepsutej pokrywy. A co złego jest w oświetlaniu akwarium żarówkami energooszczędnymi o odpowiedniej barwie? Przecież w niektórych pokrywach są fabrycznie montowane oprawy E14 tak jak u mnie na przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega powiedział żebyś spróbował lampką biurkową, to też nie za dobry pomysł,spróbuj zainwestować w pokrywe z oświetleniem , jak na takie akwarium to myśle że 30W z dużym zapasem wystarczy.

Pozdrawiam :)

Po pierwsze koleżanka :D

 

A po drugie napisałam doraźnie czyli do czasu naprawienia zepsutej pokrywy. A co złego jest w oświetlaniu akwarium żarówkami energooszczędnymi o odpowiedniej barwie? Przecież w niektórych pokrywach są fabrycznie montowane oprawy E14 tak jak u mnie na przykład.

Ja dodam że po trzecie na 25l światło o mocy 30W to jest za mocne 11W wystarczy.

Co do barwy to w 25l nie poszaleje z barwami, nie ma sensu.

Poniekąd gruba ziarnistość podłoża powinna powodować na tyle przepływ wody aby korzenie nie gniły, ale brak światła i chyba jednak przez to że korzenie są umieszczone w podłożu z którego szybko są wypłukiwane "nawozy" powoduje obumieranie roślin.

 

Zaręczam doświadczeniem że 11-15W wystarczy w zupełności na 25l, aż nadto. Rośliny osadziłbym w nieco drobniejszym żwirku takim 1-3mm. Jeżeli założysz świetlówkę kompaktową to poszukaj o barwie 6500k czyli są to standardowe barwy światła dziennego. Dodając do wody easy carbo. Jak zaczniesz mierzyć NO3 zobaczysz że zacznie znacząco spadać co spowoduje że nie zaczną ci się pojawiać glony (nawet jeżeli dalej będzie padać światło słoneczne na akwarium - oczywiści pilnując aby co tydzień podmieniać 25% wody, co tydzień odmulać dno i czyścić filtr w wodzie spuszczonej z akwarium niezbyt często co ok 3tyg lub w zależności od stopnia zapchania filtra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem. Zawsze gdy kupowałem roślinki do akwarium zdychały mi po paru miesiącach. Teraz już wiem że były to złe parametry wody i zbyt mała ilość światła.

Podobny to pojęcie względne tym bardziej że nie dajesz szczegółów więc ciężko porównać i się ustosunkować. Złe parametry wody dla roślinek - czyli jakie? Robiłeś testy na skład mikro i makro elementów w wodzie?

Zbyt mała ilość światła - czyli jaka? Moc ilość godzin napisz dokładnie o co ci biega inaczej do twojego postu trudno się odnieść osobie która pyta i nigdy nie będzie wiedziała czy ma ok czy nie :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...